سلطان یاقوت

کاربرد پکتین + کد آیسیک ISIC  و کد تعرفه گمرکی آن

کاربرد پکتین

نوعی ماده با ویژگی‌های طبیعی ژلاتینی، غلیظ کنندگی و نگهدارنده‌ای به نام پکتین سال‌هاست در منازل جهت ایجاد خاصیت ژل سازی در مرباهای خانگی استفاده می‌شود. مدتی بعد و در اوایل قرن بیستم این ماده به دلیل ویژگی‌های مثبت خوراکی به صنایع مختلف راه پیدا کرد. پکتین هر چند به‌عنوان ماده اولیه در تولید بسیاری از محصولات غذایی کاربرد دارد، ولی از اهمیت استراتژیکی ویژه‌ای در داخل کشور و بازارهای جهانی برخوردار نیست. اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری در مورد این فیبر طبیعی و کاربردهای آن به دست بیاورید، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

پکتین چیست؟

پکتین یک نوع فیبر گیاهی با منشا طبیعی است که در برخی میوه‌ها و سبزیجات از جمله سیب، پرتقال، هلو، هویج، گلابی و سیب زمینی یافت می‌شود. از پکتین عمدتا به عنوان افزودنی با خاصیت ژل ساز در صنایع غذایی جهت تولید موادی همچون مربا و ژله استفاده می‌شود و غلظت و حالت ژله‌ای این محصولات به علت وجود پکتین در آن‌هاست. هم چنین خاصیت ژل مانند این فیبر طبیعی سبب بهبود دستگاه گوارش انسان می‌شود.

پکتین یک هتروپلی ساکارید است که کربوهیدراتی پیچیده متشکل از زنجیره های اسیدی دارد و ساختار زنجیره‌ای فشرده آن سبب کاربرد گسترده در صنایع مختلف شده است. این ماده در اصل قسمتی از دیواره سلولی گیاهان را تشکیل می‌دهد که وظیفه آن حفظ شکل مناسب سلول است. همه میوه‌ها و گیاهان حاوی پکتین هستند اما درصد وجود این ماده در آن‌ها متفاوت است و برخی از آن‌ها مقدار بیشتری از این فیبر را در خود دارند. بیشترین میزان پکتین در میوه‌های کال و نارس یافت می‌شود و هرچه میوه بیشتر برسد، پکتین موجود در آن کاهش می‌یابد.

پکتین از پوست میوه‌ها گرفته می‌شود و به صورت پودری قهوه‌ای رنگ یا مایع برای مصارف غذایی و درمانی به فروش می‌رسد. برای بهره‌مندی از شکل پودری پکتین، باید آن را با مقداری آب مخلوط کرد.

موارد مصرف و کاربردهای پکتین

پکتین بعنوان يك ماده ژله كننـده گياهی در صنايع مختلف غذایی، دارویی، آرايشی و بهداشتی داراي كاربرد است كه در ادامه به مـوارد مهم آن اشاره شده است:

 • صنعت غذایی: پکتین در صنعت غذایی برای تولید محصولات زیر کاربرد دارد.
 • مصرف در تهيه مرباها (1-4 درصد وزنی مربا)
 • مصرف در تهيه ژله ها (5-8 درصد وزني ژله)
 • مصرف در تهيه آشاميدنی‌های ژله‌ای (1-2 درصد وزنی آشاميدنی)
 • مصرف در تهيه غذای كودک (با توجه بر نوع غذا متفاوت است)
 • مصرف در فرمولاسيون ساخت مشروبات الكلي
 • صنایع دارویی: از پكتين در تهيه قطره‌های خوراكی ضدسرفه و داروهای مشابه آن استفاده می‌شود؛ زیرا ايـن مـاده قسمت بالايي نای را پوشانده و از گرفتگي‌هايی که سبب تحریک سرفه می‌شوند، جلوگیری می‌کند.
 • صنایع آرایشی و بهداشتی: پكتين به عنوان عامل ژله‌كننده در محصولات بهداشتی و آرايشی كه از پايه گياهی در فرمولاسيون سـاخت خـود استفاده می‌نمايند ،كاربرد دارد .
 • سایر مصارف پکتین: پكتين يک ماده ژلـه كننـده گيـاهی است و از طـرف ديگـر ژلـه كنندهای ديگری نيز در صنعت وجود دارند كه برخی از آنها مانند ژلاتين دارای پايه حيـوانی و صـنعتی بوده و برخی ديگر مانند CMC ) كربوكسی متيل سلولز) كاملا صـنعتي محـسوب می‌شوند. بنابراین پكتين در برخی موارد خاص، بصورت جايگزين برای محصولات فوق نيز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بزرگ‌ترین کشورهای تولیدکننده و مصرف ‌کننده پکتین در جهان

كشورهایی که از نظر توليد كـشاورزی مركبـات در جهـان مطـرح مـی‌باشند، می‌توانند به‌عنوان كشورهای عمده توليد كننده پكتين نيز به شمار بیایند. بنابراین كشورهای عمده توليد كننده مركبات در سطح جهان كه انتظار می‌رود توليد كننده عمده پكتـين نيـز باشـند عبارتند از:  آمریکا، هند، ایتالیا، اسپانیا و… .

با توجه بر كاربرد غـذایی پکتین، كليـه كشورهای صنعتی جهان كه در توليد انواع مرباها، ژله‌ها، مارمالادها، آشاميدنی‌ها، مـواد بهداشـتی و آرايشی فعاليت دارند، مي‌توانند به‌عنوان كشورهای مصرف كننده این محصول به شمار بیایند.

کد آیسیک ISIC  پکتین

کد آیسیک مخفف International Standard Industrial Classification و به معنای سیستم بین المللی طبقه بندی استاندارد صنایع است که به عنوان روش ساده و دقیق برای تعیین هویت کالا، قطعات، مدارک و اموال در شرکت‌ها و زنجیره‌های تأمین مورد استفاده قرار می‌گیرد. با کمک این سیستم جریان اطلاعات به ویژه جریان اطلاعات محصول و موجودی‌ها تسهیل شده و تمام واحد‌ها به ویژه در شرکت‌های بزرگ برداشت ثابت و یکسانی را از هر کد دارند که صحت اطلاعات برنامه ریزی را تأمین می‌کند.

کدهای آیسیک محصولات و خدمات مختلف تا سال 1392 هشت رقمی بوده و محصولات به طور کلی‌تر دسته‌بندی و طبقه بندی شده‌اند ولی از سال 1392 تاکنون محصولات با کدهای آیسیک 10 رقمی شناسایی شده و به شکل جزئی‌تری طبقه بندی شده‌اند. در کد آیسیک دو رقم اول کد، نشانگر صنعتی است که موسسه در آن فعالیت دارد، رقم سوم نشانگر گروه صنعتی و رقم چهارم نشانگر عنوان اختصاصی رسته است که فعالیت در حوزه آن انجام می شود. پس به طور کلی تمام فعالیت های اقتصادی در چهار رقم خلاصه شده و پوشش داده می شود.

مطابق طبقه بندی وزارت صنايع و معادن، كد آيسيک پکتین به‌صورت زيـر مي‌باشد :

 • پكتين از پوست ليمو: 15491611
 • پكتين از پوست مركبات: 15491610

تعرفه گمرکی پکتین

با مراجعه به كتاب مقررات صادرات و واردات وزارت بازرگانی نتيجه گيری شده است كـه شـماره تعرفه مخصوص برای پكتين وجود نداشته و اين كالا در ذیل ساير فرآورده‌های غذایی مشتق شده از ميـوه‌ها طبقه بندی می‌شود.

بیشتر بخوانید :