سلطان یاقوت

ترخیص فنر شمشی خودرو از گمرک

ترخیص-فنرشمشی-خودرو-از-گمرک

فنرها یکی از اجزاء محوری هر سیستم تعلیق خودرو به شمار می‌روند که وظیفه پشتیبانی و تحمل وزن اتاقک و بدنه روی سیستم تعلیق را برعهده دارند. فنر شمشی که به آن شمش خودرو نیز می‌گویند، یکی از انواع فنر سیستم تعلیق است که بیشتر در خودروهای باری و سنگین کاربرد دارد. حفظ ارتفاع مناسب خودرو با توجه به حجم بار آن، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا عدم استاندارد بودن ارتفاع منجر به ایجاد آسیب‌های جدی به خودرو می‌شود. وظیفه اصلی شمش فنری نیز حفظ ارتفاع خودروهای باری است. اجزاء سیستم تعلیق همگی جزو لوازم یدکی و قطعات خودرو به شمار می‌روند که در کشور ما، نیاز تولیدکنندگان داخلی خودرو به آن‌ها از طریق واردات از کشورهایی همچون چین، کره جنوبی، ترکیه، ژاپن، امارات متحده عربی و خصوصا دبی تامین می‌شود. واردات و ترخیص این قطعات از خودرو از اهمیت بالایی برخوردار بوده و لزوم به دقت فراوان دارد. اگر میخواهید با شمش فنری خودرو و شرایط ترخیص این قطعه بیشتر آشنا شوید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

فنر در سیستم تعلیق خودرو

سیستم تعلیق از اجزای اصلی هر خودروی سواری، وانت یا خودروهای سنگین به شمار می‌رود که نبود آن سبب از بین رفتن سریع قطعات و کاهش طول عمر خودرو می‌شود. این سیستم از 6 جزء اصلی و حیاتی تشکیل شده که به صورت مشترک در انواع سیستم‌های تعلیق خودرو دیده می‌شوند. یکی از این اجزاء، فنرهای خودرو هستند که وظایفی از قبیل ساپورت وزن خودرو، نگه‌داری ارتفاع خودرو در حد استاندارد و دفع ضربات جاده‌ای را برعهده دارند.

اگر بخواهیم دلایل ضرورت فنربندی را برای خودروهایی با شتاب نسبی زیاد برشماریم، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

1-       جذب تکانه‌های جاده‌ای که به چرخ وارد می‌شود و جلوگیری از انتقال این نوسانات به اتاقک و سرنشینان.

2-       استهلاک ضربات چرخ ها و جلوگیری از انتقال ان ها به اتصالات و مفصل ها.

3-       فشردن دائم چرخ‌ها به سطح زمین که باعث افزایش نیروی کششی چرخ‌ها می‌شود.

4-       تماس چرخ های جلو با سطح جاده و تسلط راننده بر هدایت و کنترل بهتر خودرو.

فنر شمشی چیست؟

فنر شمشی یا فنر برگه‌ای یکی از انواع فنرهای سیستم تعدیل خودرو است که جزو فنرهای فولادی از جنس فولاد با آلیاژ منگنز، سیلیسیم، کروم و غیره می‌باشد. در این نوع سیستم تعدیل، شمش‌های خم شده و ارتجاعی را به صورت محدب و در طول خودرو نصب می‌نمایند. در ابتدا از این نوع فنر در گار‌ی‌های حمل شده توسط اسب و قاطر استفاده می‌کردند ولی با کشف مزایای آن، در ساخت خودروهای آمریکایی و اکثر خودروهای باری و اتومبیل‌های سنگین به کار گرفته شدند. فنرهای شمشی مقاومت خودرو را نسبت به بارهای سنگین بالا برده و سبب حفظ تعادل آن می‌شوند. همچنین این فنرها با تنظیم و کاهش ارتفاع خودرو، از برخورد بارهای اضافی با موانع جلوگیری می‌کنند. از انواع فنر شمشی می‌توان به فنر شمشی ذوزنقه‌ای و فنر شمشی پارابولیک اشاره کرد.

چند لایه شمش فولادی روی هم قرار گرفته و به صورت یک واحد یکسان، فنر شمشی را تشکیل می‌دهند. تعداد شمش موجود در هر فنر بستگی به نیرویی دارد که به محور جلو یا عقب خودرو وارد می‌شود. بزرگ‌ترین فنر شمشی هر خودرو را شاه فنر می‌گویند که دو طرف آن از شمش‌های معمولی قوس بیشتری دارد و برای سوارکردن شمش‌ها در آن نیروی زیادی لازم است. شاه فنر را در سیستم تعلیق خودروهایی مانند پیکان که اکسل پیچیده‌‌ای دارند به کار می‌برند تا بخشی از وزن خودرو را متحمل شود.

انواع فنر شمشی با توجه به عواملی همچون اندازه و ارتفاع خودرو و همچنین نوع سوخت مصرفی آن خودرو انتخاب می‌شوند. در خودروهای گازسوز به دلیل افزایش وزن خودرو در اثر استفاده از کپسول گاز، فنرها و شاه فنری با مقاومت و ارتفاع بیشتر کاربرد دارند. در این نوع خودروها، شاه فنر بار وارده بر خودرو را کاهش داده و سبب بهبود عملکرد آن می‌شود.

مجوزهای لازم جهت ترخیص فنر شمشی خودرو

  • مجوز فنی دفتر صنایع خودرو-بدون انتقال ارز:

با شرط محل تامین ارز شامل واردات قطعات یدکی برای ارائه خدمات پس از فروش شرکت‌های تولیدی وسایل حمل و نقل.

  • مجوز فنی کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای کالاهای مستعمل یا دسته دوم.
  • مجوز ارزی دفتر صنایع خودرو-تخصیص ارز.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص فنر شمشی خودرو

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص فنر شمشی خودروهای سواری در ردیف 87088031 می باشد که دارای حقوق ورودی 15% و اولویت کالایی 25 است.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص فنر شمشی خودروهای سنگین در ردیف 87088039 می باشد که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 24 است.

 خدمات شرکت سلطان یاقوت در خصوص ترخیص فنر شمشی از گمرک

صنعت خودروسازی در کشور ایران مهم‌ترین صنعت استراتژیک به شمار می‌رود و تامین نیاز خودروسازان داخلی از طریق واردات از کشورهای تولیدکننده تامین می‌شود. سودآوری این واردات، نظر تاجران ایرانی را به خود جلب کرده است؛ اما باید توجه داشت که خطا در مراحل ترخیص آن می‌تواند ضررهای جبران ناپذیری از جمله طولانی شدن زمان خروج کالا از گمرک را در پی داشته باشد. شرکت سلطان یاقوت از نیروهای ترخیص کار ماهر و زبده در کادر خود استفاده کرده تا عملیات ترخیص کالاهای شما تاجران عزیز بدون مشکل صورت بگیرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و همکاری با شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص فنر شمشی از گمرک با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 –  02128111034

بیشتر بخوانید :

5/5 - (1 امتیاز)