سلطان یاقوت

بایدها و نبایدهای دریافت گواهی‌نامه CCC جهت صادرات کالا

کسب گواهی­نامه CCC از الزامات فعالیت در حوزه صادرات کالا به چین است به طوری که به صادرکنندگان توصیه می­شود برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، برای تمام محصولات هدف صادرات خود این مجوز را تهیه کنند. مانند هر مجوز دیگر، کسب گواهی­نامه CCC نیز نیازمند طی کردن مراحل تعیین شده از جمله بررسی کالا در آزمایشگاه های مورد تایید چین و بازدید کارخانه تولید کننده، آماده سازی مستندات و مدارک لازم و کسب اطلاعات درباره چالش های فعالیت در این زمینه می­باشد. در این مقاله سعی داشته ایم صفر تا صد چگونگی دریافت این گواهی­نامه را برایتان شرح دهیم.

گواهی‌نامه CCCچیست؟


CCC  یا به اصطلاح C3 مخفف عبارت (China Compulsory Certification) و به معنای صدور گواهی اجباری چین است. هر کشوری برای صدور مجوز ورود کالا، یک سری قوانین و مقررات مشخص وضع کرده است که نشان­دهنده استانداردهای آن کشور می­باشد.

کشور چین نیز در سال 2002 با اجباری کردن گواهی­نامه CCC برای 19 گروه کالایی خاص، استانداردهای خود را جهت شرکت کالاها در بازارهای داخلی و همچنین اجازه ورود به این کشور مشخص کرد. چین در این زمینه بسیار سخت گیرانه عمل می­کند، به این صورت که اگر این گروه های کالایی در هنگام ورود به این کشور فاقد گواهی­نامه CCC باشند، توسط گمرک چین ضبط شده و به کشور صادرکننده مرجوع می­شوند. همچنین جعل یا چاپ غیرمجاز این گواهی­نامه و یا سوء استفاده از آن جرم محسوب شده و اعمال مجازات در پی خواهد داشت.
توصیه می­شود برای پیشگیری از مشکلات پیش بینی شده، هر صادر کننده­ای که قصد صدور کالا به کشور چین را دارد برای محصولات خود این مجوز را تهیه کند.

آشنایی با مفهوم صادرات و دسته بندی کلی انواع کالاهای صادراتی

به انتقال کالا از قلمرو گمرکی کشور مبدا به کشور مقصد که با رعایت قوانین و مقررات وضع شده همراه است، صادرات گفته می­شود. محصولاتی که هدف صادرات هستند به دو دسته کلی تقسیم بندی می­شوند.
1- صادرات قطعی: در صورتی که هدف از صادرات، به فروش رسیدن و مصرف آن در کشور مقصد باشد در دسته صادرات قطعی جای می­گیرد. این صادرات معاف از پرداخت عوارض و مالیات و سود بازرگانی است و مشمول هزینه های گمرکی می­باشد.

2- صادرات موقت: در صورتی که صادرات کالا با مقصودی غیر از فروش، به کشورهای مقصد ارسال شده و پس از میسر شدن این اهداف به کشور مبدا بازگردانده شود، در دسته صادرات موقت جای می­گیرد. هدف این نوع صادرات می­تواند حضور در نمایشگاه های بین المللی، مشارکت در تولید و تعمیر کالاهای دیگر، پروژه های فنی و مهندسی و مواردی از این قبیل باشد.

 

دانستنیهای ورود به بازار تجاری چین

کشور چین با اختصاص دادن بیش از 17% جمعیت مردم جهان به خود، در حال حاضر رتبه اول پرجمعیت ترین کشور جهان را داراست. با توجه به رواج کسب و کارهای آنلاین در این کشور، بستر مناسب برای کشورهای دیگر فراهم شده است تا با صادرات کالا به این کشور، شانس خود را در بازارهای اینترنتی محک بزنند.

کسب موفقیت در صادرات کالا به چین نیازمند اطلاعات بالا، برنامه ریزی و به کارگیری استراتژی های خاص خود می­باشد. پیشنهاد ما به شما خواستاران فعالیت در این زمینه این است که حتما با کارشناسان متخصص مشورت کنید تا از تجارب آن­ها بهره­مند شوید.

قبل از تصمیم گیری برای فعالیت در این زمینه، باید اقتضای محصول خود در کشور چین را بررسی کنید. همچنین نام برند خود را با برندهای معروف شناخته شده در این کشور مقایسه کرده و از عدم شباهت آن­ها اطمینان حاصل کنید.

مشتریان هدف در کشور چین­­، قطعا قبل از خرید کالای شما در مورد اعتبار، شهرت و محبوبیت کالا و همچنین برند شما در اینترنت تحقیق خواهند کرد. به همین منظور سعی کنید ابتدا فروش خود در بازارهای آنلاین داخلی را بالا برده و اعتبار کسب کنید.

و در آخر توصیه می­شود فرهنگ مردم چین را مطالعه کرده تا با روش­های رایج خرید مردم آن آشنا شوید. کسب موفقیت در این بازار نیازمند صبر بالا می­باشد به این معنی که شما باید خودتان را برای واکنش های مثبت یا منفی آماده کرده و در یک کلمه انعظاف پذیر باشید.

چه کالاهایی در دسته محصولات مشمول گواهی‌نامه CCC قرار می­گیرند ؟

فهرست محصولات مشمول گواهینامه CCC، 19 گروه کالایی را دربرمی­گیرد.
این گروه­های کالایی عبارتند از:

۱. سیم و کابل (5 گروه)

۲. مدار سوئیچ برای اتصال و یا استفاده و حفاظت از تأسیسات الکتریکی (6 گروه)

۳. لوازم الکتریکی کم ولتاژ (9 گروه)

۴. موتورهای الکتریکی کم قدرت (1 گروه)

۵. ابزار برق (16 گروه)

۶. دستگاه جوش (15 گروه)

۷. تجهیزات لوازم‌خانگی (18 گروه)

۸. تجهیزات صوتی و تصویری (16 گروه)

۹. تجهیزات فناوری اطلاعات (12 گروه)

۱۰. تجهیزات روشنایی (2 گروه)

۱۱‌ تجهیزات ترمینال ارتباطات از راه دور (9 گروه)

۱۲. ایمنی موتور خودرو (4 گروه)

۱۳. لاستیک خودرو (3 گروه)

۱۴. شیشه‌های ایمنی (3 گروه)

۱۵. برنامه پنج‌ساله، محصولات کشاورزی (1 گروه)

۱۶. محصولات لاتکس (1 گروه)

۱۷. دستگاه‌های پزشکی (7 گروه)

۱۸. محصولات آتش (3 گروه)

۱۹. محصولات فناوری امنیتی برای حافظت (1 گروه)

کسب گواهی‌نامه CCC ملزوم به طی کردن چه مراحلی است؟
کسب گواهی­نامه CCC ملزم به طی کردن دو مرحله اساسی است. در ابتدا باید محصول مورد نظر در آزمایشگاه­های معتبر و مورد تایید کشور چین بررسی شود و در مرحله بعدی باید کارخانه تولیدکننده آن محصول نیز بازدید و نظارت شود.

4 نشان استاندارد موردنیاز محصولات جهت صدور گواهی‌نامه CCC

 • علامت ایمنی  CCC (+S )
 • علامت سازگاری الکترومغناطیسی   CCC (+ EMC)
 • علامت ایمنی و سازگاری الکترومغناطیسی CCC (+S&E)
 • علامت آتش CCC (+ F)

اسناد و مدارک ضروری جهت صدور گواهی CCC

 • برنامه‌های کاربردی CCC
 • مجوز شرکت‌ها
 • چارت سازمانی کارخانه (برنامه اولیه و یا تغییر ماده)
 • نمودار جریان فرآیند محصول
 • تست معمول با تجهیزات کلیدی
 • طرح‌های مونتاژی، نقشه‌ها الکتریکیاظهارنامه انطباق محصول
 • تفاوت‌های مدل محصول
 • دفترچه راهنمای کاربر به زبان چینی
 • نمونه تست و گزارش تست آزمون

عمر این گواهی­نامه چند سال بوده و پس از آن سالانه به اصلاحاتی جهت تمدید آن نیازمند است. جالب است بدانید با اینکه کیفیت کالاها توسط آزمایشگاه­های چین سنجیده می­شود ولی این گواهی­نامه به هیچ عنوان تضمین کننده کیفیت و مرغوبیت کالای شما نیست و دارا بودن این مجوز تنها به معنای رعایت استانداردها و مجوزهای ایمنی کشور چین برای ورود کالا می­باشد.

بیشتر بخوانید :

 

3/5 - (2 امتیاز)