سلطان یاقوت

ترخیص کالا

ترخیصیه چیست و واگذاری ترخیصیه چگونه انجام می شود؟

ترخیصیه چیست

ترخیصیه چیست؟

ترخیصیه در واقع سندی است که به موجب آن صاحب کالا و یا نماینده وی می تواند کالا را تحویل بگیرید. این سند از سوی گمرک به وی داده می شود.

چگونگی استفاده از ترخیصیه

صاحب کالا و یا نماینده قانونی اون که همان ترخیص کار یا حق العمل کار می باشد از سوی موسسات حمل و نقل که حواله به گمرک ارائه کرده اند باید نامه ترخیصیه یا قبض انبار را تحویل بگیرند. زیرا با داشتن آن نامه صاحب کالا می تواند کالای خود را از انبار های گمرک خارج کند و امور تشریفات گمرکی کالا را به انجام برساند. ترخیصیه در واقع نوعی مفاسا حساب شرکت حمل و صاحب کالا است که با ارائه آن صاحب کالا می تواند کالا را تحویل بگیرد. حال که متوجه جواب سوال ترخیصیه چیست شدیم می توانیم به ادامه مقاله در خصوص نحوه واگذاری  ترخیصیه و ترخیصیه الکترونیک، تشریفات گمرکی کالا بپردازیم با ما همراه باشید.

 

ترخیصیه

 

واگذاری ترخیصیه چیست؟

در پراگراف قبلی به سوال ترخیصیه چیست پاسخ دادیم و متوجه شدیم که ترخیصیه نوعی سند است که شرکت حمل در ازای تحویل کالا به گمرک دریافت می کند و به صاحب کالا ارائه می دهد تا صاحب کالا بتواند نسبت به انجام تشریفات گمرکی کالا اقدام نماید. حال موارد واگذاری ترخیصیه چگونه است، ترخیصیه معمولا به نام صاحب کالا است تا بتواند در سامانه جامع تجارت کالا را اظهار نماید. اما اگر کالا به شخصی حقیقی یا حقوقی واگذار شود ترخیصیه و یا قبض انبار باید به نام وی زده شود. حتی اگر شرکت حمل کریر کریر کالا را برای جابه جایی به شرکت حمل فورواردر واگذار کند شرکت حمل باید ترخیصیه را به صاحب کالا واگذار کند. در واقع وقتی قبض انبار به نام شخصی است ترخیصیه نیز باید به نام همان شخص باشد تا صلاحیت وی برای دریافت قبض انبار در سامانه احراز شود.

واگذاری ترخیصیه چیست؟

احزار صلاحیت در سامانه چگونه است؟

همانطور که متوجه شدید ترخیصیه چیست در خصوص احراز صلاحیت در سامانه جامع تجارت نیز باید بگوییم وقتی که شرکت حملی که جابه جایی کالا را برعهده گرفته است ترخیصیه ای به نام صاحب کالا واگذار نکند. و یا صاحب کالا به نماینده خود واگذار نکند. در هنگام دریافت پرینت قبض انبار الکترونیکی به نمایش در خواهد آمد. بر همین اساس نماینده قانونی صاحب کالا باید از صاحب کالا یا یا شرکت حمل بخواهد که علاوه صدور قبض انبار به نام وی از طریق سامانه نیز اقدام به واگذاری ترخیصیه به او نماید. تا بتواند تشریفا گمرکی کالا را به انجام برساند.

 

تشریفات گمرکی چیست؟

تشریفات گمرکی در واقع همان مراحل ترخیص کالا است که باید به نحوه احسن انجام شود تا در روند ترخیص مشکلی پیش نیاید و کالا در زمان معین از انبار های گمرک خارج شود. تشریفات گمرکی کالا در حالت تئوری بسیار ساده و راحت است اما در میدان عمل بسیار سخت و طاقت فرسا زیرا دوندگی و قوانین و مقرراتی که با توجه به موقعیت سیاسی و اقتصادی مدام در حال تغییر نیز باید مورد توجه قرار بگیرد تا در روند ترخیص دکالا و انجام تشریفات گمرکی کالا دچار مشکلی نشوید.

تشریفات گمرکی چیست؟

مراحل و مدارک تشریفات گمرکی کالا

برای ترخیص کالا باید حتما به مطالعه بخشنامه های خاصی آن کالا که از طرف سازمانها و ارگان های ذی ربط صادر شده توجه نمایید. زیرا ممکن است مراحلی و مدارکی به مراحل ترخیص کالا اضافه و یا کم شود. از مراحل ترخیص کالا می توان به: تنظیم اظهار نامه، دریافت قبض انبار، ترخیصیه، پروفروما و اینویس، اخذ مجوزات لازم، بیمه نامه، بارنامه، کارت بازرگانی و …. اشاره کرد. با توجه به اینکه بخشنامه های ترخیص کالا به دلیل شرایط سیاسی و اقتصادی مدام در حال تغییر هستند پیشنهاد ما به شما این است که از فردی ترخیص کار و حق العمل کاری زبده و مطمئن در این راه کمک بگیرید . نیاز به ترخیص کار گمرک به شما کمک می کند تا در انجام مراحل دچار مشکل نشوید و ترخیص کالای شما در کمترین زمان و با کمترین هزینه به انجام برسد.

قبض انبار الکترونیکی چیست

بعد از اینکه شرکت حمل کالا در سامانه جامع تجارت اقدام به واگذاری ترخیصیه الکترونیک  به صاحب کالا و یا نماینده قانونی وی کرد. صاحب کالا و یا حق العمل کاری که کار را بر عهده گرفته می تواند برای دریافت قبض انبار از طریق سامانه الکترونکی اقدام نماید و آن را برای تشریفات گمرکی و ترخیص کالا به کار بگیرید. شما عزیزان برای دریافت آموزش ترخیص کالا و همچنین نحوه کار با سیستم سامانه جامع تجارت می توانید با متخصصان ترخیص کار این شرکت تجاری و بازرگانی تماس بگیرید و به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید.

قبض انبار الکترونیکی چیست

 

بیشتر بخوانید :

 

 

 

3/5 - (4 امتیاز)