سلطان یاقوت

چه کالاهایی به عنوان قاچاق گمرکی شناخته می شوند؟

قاچاق گمرکی

چه کالاهایی به عنوان قاچاق گمرکی شناخته می شوند؟

به هر نوع ورود غیر مجاز کالا به کشور قاچاق گمرکی کالا گفته می شود. اگر کالایی بدون پشت سر گذاشتن امور گمرک و ارائه مدارک مورد نیاز وارد کشور شود بعد از کشف به عنوان کالای قاچاق شناخته شده و دولت و امور گمرک بر طبق ضوابط با آنها برخورد می کند.

ضوابط و قوانین گمرک برای از قبل تعیین شده و اما در برخی موارد برای کالاهای قاچاق تبصره هایی وجود دارد که در ادامه این مقاله به توضیحات بیشتر در این خصوص می پردازیم، به عنوان مثال اگر کالایی در هنگام واردات بخشی از آن کم شود. از روش هایی غیر مجاز وارد کشور شود به عنوان کالای قاچاق گمرکی به حساب می آید. اگر کالایی نیز ورود آن به کشور ممنوع باشد. تحت نام و مصارف دیگری وارد کشور شود به عنوان کالای قاچاق شناخته شده و واردات آن ممنوع است. اگر کالایی به هنگام ورد خود به کشور کالای دیگری را وارد کشور کند و در مدارک ارائه شده گمرک اسمی از ان برده نشده باشد به عنوان کالای قاچاق گمرکی شناخته می شود. از سوی دیگر اگر کالایی واردات آن به کشور ممنوع باشد و با عنوان و نام های دیگر و یا برای مصارف دیگری وارد کشور شود نیز این کالا به عنوان کالای قاچاق شناخته می شود. مورد دیگر برای مدارکی است که ارائه می شود و زمان مقرری برای واردات آنها وجود دارد که تگر در زمان درست و اعلام شده مدارک تحویل داده نشود کالا به عنوان کالای قاچاق شناخته می شود. در موارد دیگر نیز اگر اسنادی که به گمرک ارائه می شود ساختگی بوده و خلاف واقعیت باشد کالا به عنوان کالای قاچاق شناخته می شود. یک تاجر و بازرگان که قصد واردات و صادارت کالا و تجارت و بازرگانی کالایی را دارد باید به این تبصره ها آگاهی داشته باشد تا در گمرک دچار مشکل نشود.

اگر کالایی به عنوان کالای قاچاق شناخته شود حکم اجرایی در خصوص آن کالای وارداتی چیست؟

با توجه پیشنهاد هایی که توسط گمرک و نمایندگان وزارت های صنعت، معدن و تجارت و همچنین اتاق های بازرگانی و صنایع و معادن اعلام شده کارت بازرگانی وارد کنندگان کالاهای قاچاق به صورت موقت توقیف شده و یا اگر دوباره اتفاق بی افتد به صورت دائم باطل می شود.

چه اسناد و مدارکی برای ترخیص کالا نیاز است؟

همانطور که می دانید برای ترخیص تمامی کالاها از گمرک به مدراکی یکسان نیاز است. که اگر این مدارک کامل به گمرک ارائه نشود کالای وارداتی شما به عنوان کالای قاچاق شناخته می شود مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالاهای وارداتی به کشور عبارتند از:

 • پروانه ورود گمرکی
 • پته گمرکی
 • بیمه نامه
 • قبض سپرده موجود برای ترخیص کالا
 • پروانه عبور کالا
 • اگر کالا مرجوع شود پروانه مرجوعی کالا
 • پروانه ورود و صدور موقت کالا
 • پروانه کابوتاژ
 • پروانه صادراتی
 • پروانه صدور موقت
 • کارت مسافری صادر شده توسط مناطق آزاد و تجاری
 • کارت هوشمند تکمیل شده و تایید شده توسط گمرک

وقتی این مدارک به گمرک ارائه می شود مشخصات آن برای تشخیص قاچاق و غیر قاچاق بودن کالا تطبیق داده می شود. و اگر کالایی قاچاق باشد از ز روی مدارک آن و یا عدم ارائه آن به گمرک می توان کالا را توقیف کرده و از ورد آن به کشور خودداری کرد.

شرکت سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با بهرمندی از نیروهایی متخصص و مدیریتی کارآمد آماده خدمت رسانی به تجار و بازرگان عزیز کشورمان در اقصی نقاط جهان می باشد. از برخی خدمات این شرکت در زمینه بازرگانی  و ترخیص کالا می توان به ثبت سفارش، تنظیم اظهارنامه، اخذ مجوزات قانونی، حمل و نقل کالا، ترانزیت و ترانشیپ، حواله ارز، ترخیص کالا و … اشاره کرد. این شرکت در نظر دارد با ارائه این خدمات به نحو احسن از بروز مشکل برای شما عزیزان جلوگیری کرده تا کالای شما بدون هیچگونه مشکلی از گمرک ترخیص شده  و موجبات همکاری های دوباره با شما را فراهم سازد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر یا همکاری با شرکت سلطان یاقوت و مشاوران و متخصصان زبده و کاردان این مجموعه در زمینه ترخیص انواع کالاها از گمرک می توانید با تلفن های زیر تماس حاصل فرمائید.

تلفن های تماس 09121995406 – 02122855902 – 02128111034

بیشتر بخوانید :