سلطان یاقوت

قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت

قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت

قانون حمایت از خانواده و جمعیت طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت براساس اصل 85 قانون اساسی، ابتدا در یک کمیسیون مشترک مورد بررسی قرار گرفت و سپس مجلس شورای اسلامی ایران با اجرای آزمایشی آن به مدت 7 سال موافقت کرد. این طرح در 10 آبان ماه سال 1400 توسط شورای نگهبان تایید و به شکل قانون درآمد. در کشور ایران، سالخوردگی جمعیت در طولانی مدت، آثاری در بخش‌های مختلف جامعه از خود برجای گذاشته است که طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت با هدف جبران بخشی از این آثار، به اجرا درآمد. متن این قانون بسیار طولانی بوده و از 73 ماده و چندین تبصره تشکیل شده است که ذکر تمام این موارد در حوصله‌ی این مقاله نمیگنجد؛ اما در ادامه ما به اختصار به برخی سرفصل‌ها و مواد این قانون جهت آشنایی کلی شما عزیزان اشاره خواهیم کرد.

 

قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت چیست؟

هدف اصلی قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، حمایت از بنیاد خانواده و پیشگیری از پیری جمعیت ایران است. در این قانون موضوعات مختلفی مورد بحث قرار گرفته‌اند که برخی از آن‌ها شامل موارد زیر است:

 • ارائه تسهیلات به دانشجویان متاهل؛
 • حمایت از مادران دانشجو و طلبه؛
 • حمایت‌های دوران بارداری و شیردهی مادران؛
 • ارائه تسهیلات برای تولد هر فرزند به‌ویژه فرزند دوم به بعد؛
 • حمایت از جوانان در آستانه ازدواج یا زوج‌های جوان؛
 • حمایت از خانواده‌های دارای فرزند؛
 • تسهیلات مسکن، مشوق‌های اقتصادی، تسهیلات شغلی، خدمات اجتماعی، تسهیلات آموزشی، حمایت از گروه‌های مردمی و … .
 • حمایت و ارائه تسهیلات ویژه از جمله پرداخت مبلغ 1 میلیون تومان برای سرمایه‌گذاری در بورس به نام فرزندان متولد 1400 به بعد، برای تشویق خانواده‌ها به فرزندآوری.
 • ارائه تسهیلات جهت فرهنگ‌سازی و بهبود کیفیت زایمان طبیعی مادران؛
 • فرهنگ‌سازی در رابطه با موضوع غربالگری و سقط جنین؛
 • ارائه تسهیلات مرخصی زایمان؛
 • و … .

 

وظایف ستاد ملی جمعیت چیست؟

مطابق ماده 1 قانون حمایت از جوانی و جمعیت، وظایف ستاد ملی جمعیت شامل موارد زیر می‌باشند:

 1. تهیه برنامه عمل متناظر این قانون با تقسیم کار ملی؛
 2. تعیین نقش و ایجاد هماهنگی و هم‌افزایی بین وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، نهادها و مجموعه‌های مرتبط با موضوع جوانی جمعیت و خانواده و نظارت بر نقش‌های تعیین شده؛
 3. پیشنهاد اعتبار دستگاه‌های مرتبط با این قانون در بودجه سنواتی به سازمان برنامه و بودجه کشور؛
 4. دریافت گزارش سالانه عملکرد و ارزیابی فعالیت‌های صورت گرفته در ارتباط با بودجه‌های اختصاص یافته در موضوع جمعیت و فرزندآوری؛
 5. تدوین و ابلاغ دستورالعمل ارزیابی عملکرد دستگاه‌ها نسبت به اجرای این قانون؛
 6. نظارت بر طرح‌ها، برنامه‌ها و عملکرد ناظر بر اعتبارات مرتبط با این قانون؛
 7. تدوین شاخص‌های ارزیابی و سنجش اقدامات اثربخش بر رشد ازدواج و فرزندآوری به تفکیک بخش‌های خانواده، رسانه، سازمان‌های مردم‌نهاد، دستگاه‌های اجرایی، شرکت‌ها و مؤسسات خصوصی، مدیران، نخبگان؛
 8. دریافت گزارش نهادهای ذی‌ربط مبنی بر اثربخشی اقدامات آن‌ها بر رشد ازدواج و فرزندآوری در جامعه مخاطب؛
 9. اهدای سالانه «جایزه ملی جوانی جمعیت»؛
 10. پایش زمانی و مکانی مستمر تغییرات جمعیتی در سطح ملی، استانی و شهرستانی با مشارکت مرکز آمار ایران؛
 11. پایش جامع وضعیت سقط جنین در کشور بر اساس جمع‌بندی گزارش‌های دستگاه‌های ذی‌ربط و پژوهش‌های مرتبط؛
 12. ارائه گزارش عملکرد شش ماهه ستاد و دستگاه‌های مرتبط در رابطه با رشد ازدواج و فرزندآوری به شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی.

 

ماده مختص به موضوع یارانه نقدی در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت

در ماده 13 این قانون، که مربوط به وظیفه سازمان هدف‌مندی یارانه‌ها می‌باشد این چنین بیان شده:

سازمان هدفمندی یارانه ­ها مکلف است از محل درآمدهای ناشی از حذف یارانه سه دهک بالای درآمدی نسبت به افزایش یارانه فرزندان خانواده­ های دهک ­های اول تا چهارم دارای حداقل سه فرزند تحت تکفل که هیچکدام از والدین در دستگاه های مذکور در ماده (29) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران شاغل نباشند به میزان سه برابر یارانه مصوب سایرین پرداخت نماید.

تسهیلات برای دانشجویان و طلاب متاهل فاقد مسکن در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت

مطابق ماده 8 این قانون، صندوق­ های رفاه دانشجویی و مراکز مدیریت حوزه­های علمیه مکلفند پس از لازم­الاجراء شدن این قانون، برای دانشجویان و طلاب متأهل فاقد مسکن نسبت به پرداخت ودیعه مسکن (قرض­ الحسنه ضمن اجاره)، مشروط به ارائه اجاره نامه دارای شناسه رهگیری از مشاوران املاک به نحوی اقدام نماید که هرساله حداقل پنجاه درصد(50%) متوسط قیمت ودیعه اجاره مسکن (70) متری در شهرهای بیش از پانصدهزار نفر جمعیت و مسکن (100) متری در سایر شهرهای محل تحصیل پوشش داده شود.

امکان زایمان طبیعی رایگان در بیمارستان‌ها و زایشگاه‌های دولتی مطابق قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت

مطابق ماده 49 این قانون، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است امکان زایمان طبیعی در بیمارستان ها و زایشگاه های دولتی را به گونه­ ای فراهم نماید که برای افراد تحت پوشش بیمه و مراجعین فاقد پوشش بیمه ای به صورت کاملا رایگان انجام و متناسب با آمایش سرزمینی، ظرف حداکثر دوسال پس از ابلاغ این قانون، با توجه به استانداردهای سطح بندی ارائه خدمات، ترتیبی اتخاذ نماید که کلیه زنان باردار حداکثر طی مدت یک ساعت با وسیله نقلیه معمول به خدمات زایشگاهی ایمن و استاندارد دسترسی داشته باشند. تبصره ـ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است نسبت به ارتقاء مهارت مامایی کشور و افزایش تعداد ماماهای فعال در بیمارستان­ ها و زایشگاه ها به طرق مختلف از جمله تعهد خدمت به گونه­ای اقدام نماید که ظرف دو سال پس از لازم­ الاجراء شدن این قانون به ازای هر دو مادر در حال زایمان یک ماما در کل مدت فرآیند زایمان طبیعی حاضر باشد.

حمایت از مادران باردار شاغل در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت

ماده 17- احکام ذیل نسبت به همه مستخدمین و کارکنان در کلیه بخش های دولتی و غیردولتی لازم ­الاجراء می­ باشد:

الف ـ مدت مرخصی زایمان با پرداخت تمام حقوق و فوق­ العاده ­های مرتبط به نه ماه تمام افزایش یابد. در صورت درخواست ما در تا دوماه از این مرخصی در ماه­ های پایانی بارداری قابل استفاده است. مرخصی مزبور برای تولد دو قلو و بیشتر، دوازده ماه می­ باشد. در مواردی که مرخصی زایمان موجب اخلال در کار بخش خصوصی گردد، پس از تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هزینه تحمیل شده توسط دولت جبران خواهد شد.

ب ـ نوبت کاری شب برای مادران شاغل باردار و هم چنین مادران دارای فرزند شیرخوار تا دوسال و پدران تا یک ماهگی نوزاد، در مشاغل و فعالیت هایی که نیازمند نوبت کاری شب می باشند، اختیاری است. شمول این بند شامل بخش خصوصی مشمول قانون کار نمی­ شود.

پ ـ اعطای دورکاری به درخواست مادران باردار، حداقل به مدت چهارماه در دوران بارداری در مشاغلی که امکان دورکاری در آنها فراهم است، الزامی است.

ت ـ مادران شاغلی که از زمان لازم­ الاجراء شدن این قانون فرزند یا فرزندانی به دنیا خواهند آورد به ازای هر فرزند، می­توانند از یک سال کاهش در سن بازنشستگی برخوردار شوند و برای فرزند سوم و بیشتر میزان کاهش یک و نیمسال به ازای هر فرزند خواهد بود. حداقل سن بازنشستگی مشمولین این بند، برای مادران دارای یک فرزند چهل و دو سال، دارای دو فرزند چهل و یک­سال و دارای سه فرزند و بیشتر چهل سال و حداقل با بیست سال سابقه بیمه است. برقراری مستمری یا حقوق بازنشستگی متناسب با سنوات پرداخت حق بیمه در زمان اشتغال می­باشد.

 

سامانه راهنمای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت چیست؟

تعداد زیادی از خانواده‌ها یا افراد جامعه از قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت بی اطلاع بوده و یا تسهیلاتی که در این قانون برای آن‌ها در نظر گرفته شده بی‌خبرند. به همین منظور سامانه‌ای طراحی شده است که افراد با وارد کردن مشخصات خود می‌توانند لیستی از تمهیداتی را که در قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده برای افراد دارای ویژگی‌های مشابه او پیش بینی شده، به راحتی پیدا کند. لینک این سامانه که جهت سهولت و تشویق افراد به بهره‌مندی از تسهیلات این قانون طراحی شده است در زیر آورده‌ایم:

متن کامل قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت

شما علاقمندان گرامی می‌توانید جهت مطالعه متن کامل قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، فایل پی دی اف زیر را دانلود نمایید.

بیشتر بخوانید :