سلطان یاقوت

ترخیص کالا

ارزش گمرکی کالا چیست و بر چه اساسی محاسبه می شود

ارزش گمرکی کالا چیست

ارزش گمرکی کالا چیست؟

ارزش گمرکی کالا به طور خلاصه به کلیه هزینه هایی که از زمان خرید کالا از کشور مبدا تا رسیدن آن کالا به کشور مقصد انجام می شود را شامل می شود.

هزینه انتقال کالا از کشور مبدا به مقصد

همانطور که گفته شد ارزش گمرکی کالا با بهای خرید کالا در مبدا و هزینه حمل و نقل و بیمه و بازرسی، هزینه افتتاح اعتبار، استفاده از امتیاز نقشه  و …. محاسبه می شود. هر نوع جنسی با هر میزان بسته بندی و محتویاتی که وارد کشور می شود با این عوامل ارزش گمرکی آن محاسبه می شود.

مراحل محاسبه ارزش گمرکی کالا به چه صورت است

حالا که متوجه جواب سوال ارزش گمرکی کالا چیست شدیم در ادامه به توضیح چگونگی محاسبه آن می پردازیم. بهای سیف یکی از ارزش های گمرکی کالا می باشد که علاوه بر هزینه خرید کالا از مبدا تمامی هزینه های بیمه و حمل و نقل سات را مورد بررسی قرار می دهد. لازم است بدانید هزینه های مربوط به افتتاح حساب و واریز بروات نیز در ارزش گمرکی مورد محاسبه قرار می گیرد در واقع هزینه های مربوط به این حساب باید بسیار دقیق وارد شود زیرا از مراحل حساس در محاسبه ارزش گمرکی کالاست. همچنین اگر شما در زمان تجارت و بازرگانی از نقشه و یا علامت بزرگانی و دیگر خدمات و حقوق هایی که دارید استفده کنید با نسبت به پرداخت حق امتیاز اسفاده از آنها اقدام نمایید.

شرکت سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با تجربه بیست ساله آماده ارائه خدمات ترخیص کالا و تجارت و بازرگانی می باشد. ترخیص کار ان و پرسنل زبده این شرکت امور حمل و نقل و ترخیص کالای شما از گمرک را در سریعترین زمان ممکن با حداقل قیمت انجام می دهند. از سری خدمات این شرکت تجاری و بازرگانی: ثبت سفارش، خرید کالا، حمل و نقل، ترانزیت و ترانشیپ کالا، اخذ مجوزات لازم، دریافت پته گمرکی ، دریافت برگ سبز و ….. می باشد. شما عزیزان برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به صورت رایگان با کارشناسان این شرکت تجاری و بازرگانی تماس بگیرید.

مراحل محاسبه ارزش گمرکی کالا

چگونگی محاسبه ارزش گمرکی

علاوه بر هزینه های پارگراف قبلی هزینه های دیگری نیز وجود دارد که در زمان وارد شدن کالا به دفتر گمرکی مورد محاسبه قرار می گیرد و شما تج عزیز بایدنسبت به پرداخت آنها اقدام نمایید. وقتی که فاکتور خرید شما که به تایید بانک مرکزی رسیده است را به گمرک تحویل می دهید ارزش گمرکی کالا به طور کامل مشخص می شود و آن زمان شما باید به پرداخت هزینه ها اقدام نمایید. لازم به ذکر است که محاسبه ارزش گمرکی کالا چیست یکی از سخت ترین مراحل در ترخیص کالا ها می باشد . شما عزیزان برای اینکه در این زمینه دچار مشکل نشوید می توانید از فردی قابل اعتماد و کاردان در این زمینه کمک بگیرید. (ترخیص کار )تا بدون هیچ مشکلی کالای وارداتی خود را از گمرک تحویل بگیرید.

چه زمانی ارزش گمرکی اجناس شما تعیین می شود

لازم است بدانید زمانی که گمرک فاکتور خرید کالای وارداتی شما را قبول نکند و نسبت به آن بی اعتماد باشد با استفاده از کارشناسان خبره خود که در گمرک حضور دارند کالای شما را مورد بررسی قرار می هد و بر اساس ارزش ها و قوانین که خود گمرک در خصوص آنها اطلاعات دارد روی کالای شما ارزش گذاری می شود. از مهمترین فاکتور هایی که توسط گمرک برای ارزش گذاری کالا مورد بررسی قرار می گیرد می توان به قیمت عمده فروش آن کالا در کشور مبدا اشاره کرد که با  خرید از سایت های خارجی به دست می آید. با استفاده از این موضوع شما را در بازارهای داخلی این کالا وارد کرده و حقوق  گمرکی و هزینه های مشخص شده روی آن کالا را مورد محاسبه قرار می دهند تا شما تجار بتوانید نسبت به پرداخت آنها اقدام نمایید.

تعیین ارزش گمرکی اجناس

مهمترین قوانین تعیین هزینه گمرکی جنس

همانطور که گفته شد اگر گمرک نسبت با فاکتور ارائه شده شما مشکوک باشد خود اقدام به بررسی کالا و ارزش گذاری آن خواهد کرد اما مهمترین فاکتورهایی که گمرک برای محاسبه ارزش گمرکی کالا به بررسی آنها می پردازد عبارتند از:

  • ارزش محاسباتی کالا
  • ارزش معاملاتی کالایی که با آن کالا یکسان باشند
  • ارزش استنباطی آن کالا
  • بررسی معکوس آن کالا
  • بررسی ارزش معاملاتی کالاهایی که شبیه یکدیگر هستند

که تمامی این مراحل نیز شامل هزینه است و شما عزیزان باید هزینه گمرک برای بررسی این موارد را پرداخت نمایید.

اسناد موثر در تعیین گمرکی

در زمان بررسی ارزش گمرکی کالا برخی از اسناد کلیدی برای تعیین ارزش گذاری کالا وجود دارند از آن اسناد می توان بهگواهی مبدا، فاکتور خرید کالا می باشد. ملاک قیمت هایی که در گمرکات ایران وجود دارد تعیین کننده ارزش گمرکی کالا می باشد. حقوق ورودی بعضی از کالاهایی که وارد کشور می شود بر اساس ارزش کالا تعیین می گردد. پس با توجه به این موضوع نسبت به پرداخت حقوق گمرکی کالا اقدام نمایید. گمرک بر اساس فاکترو خرید شما ارزش کالایتان را مشخص می کند. پس در خصوص فاکتوری که به گمرک ارائه می کنید دقت کافی داشته باشید در صورتی که فاکتور شما مشکل داشته باشد و قیمت اصلی کالا در فاکتور درج نشده باشد  گمرک نسبت به بررسی کالا اقدام می کند و در صورت اطمینان از وارد نشدن قیمت اصلی در فاکتور شما جریمه خواهید شد و محکوم به پرداخت هزینه های بیشتری میشوید.

بیشتر بخوانید :

 

3/5 - (1 امتیاز)