سلطان یاقوت

کابوتاژ چیست؟

کابوتاژ چیست

کابوتاژ چیست؟

کابوتاژ که با نام دیگر کران بری نیز شناخته می شود به حمل و نقل کالا در گمرکات خود همان کشور گفته می شود که معمولا از راه های دریایی یا رودخانه ای همان کشور در مرزها جا به جا می شود. این حمل و نقل های ممکن است به صورت هوایی یا ریلی و زمینی امکان پذیر است.

کابوتاژ هوایی همان حمل و نقل کالا یا مسافر و یا حتی محموله های پستی می باشد که معمولا مبدا و مقصد آنها در داخل یک کشور بوده ولی اگر از طریق مرزهای دریایی بخواهد کالایی در بین مناطق آزاد جا به جا شود باید بر اساس مقررات کران بری با این نوع کالاها برخورد کرد که در زمان ورود مجدد کالا که ارسال شده دیگر نیازی به پرداخت عوارض گمرکی و سود بازرگانی نمی باشد ولی سایر هزینه های گمرکی باید پرداخت شود زیرا امور گمرکی برای ان کالا انجام می شود.

اظهار نامه ای که برای کالای کابوتاژ شده تنظیم می شود باید به صورت زیر باشد: در اظهارنامه ای که برای کالای کابوتاژ شده تنظیم می شود باید تعداد بسته ها، وزن کالایی که تجارت و بازرگانی آن انجام می شود، نوع کالا، میزان ارزش کالا، نام گمرک مقصدی که باید کالا در آنجا تحویل داده شود و همچنین مسیری کالا طی می کند تا به مقصد برسد بدون هیچگونه خط خوردگی نوشته شود.

لازم است بدانید کالاهایی که صادرات آن از کشور مجاز است می توان با استفاده از مقررات کابوتازو یا همان کران بری جا به جا کرد. اما کابوتاژ کالایی که صادرات آنها ممنوع یا مشروط است فقط و فقط با اعلام تعهد به گمرک امکان جا به جایی برای آنها وجود دارد. این مهم را در نظر داشته باشید که اگر از اعتبار کابوتاژ برای رسیدن به مقص گذشته باشد تا حدود 3 ماه بعد از انقضا کارت صاحب کالا باید گواهینامه را برای ورود به گمرک ارائه نکند به این صورت کالا کران بری تلقی شده  که به مقصد نرسیده است.

در مقررات کالاهای کابوتاژ شده این است که اگر کالا مجاز بوده باشد مجوز خروجی آن صادر می شود. و اگر کالایی کران بری آن ممنوع باشد کالا به عنوان کالاس قاچاق شناخته شده و مشمول مقررات قاچاق کالا شده و شما را دچار ضرر و زیان می کند.

یکی از موارد مهمی که در هنگام کابوتاژ کالا باید به آن توجه کنید این است که خروج و ورودی کالایی از خاک کشور با عنوان کابوتاز فقط می تواند از طریق مکانی که در آن گمرک وجود دارد انجام شود اما آن گمرک هم باید برای انجام تشریفات کابوتاژ مجاز باشد. همچنین گمرک ایران از طریق اگهی هایی لیست گمرکاتی که مجاز به انجام امور کابوتاژ می باشند را اعلام می کند. در برخی از موارد ممکن است حمل و نقل کالایی از گمرک هایی دیگر که حتی اسم انها در آگهی نیست نیز مجاز باشد اما این اجازه را نیز اداره کل گمرک بعد از رسیدگی هایی که انجام می دهد می تواند صادر کند تا کالای شما از گمرک ترخیص شود.

شرایط کابوتاژ برای کالاها چگونه است؟

همانطور که در پاراگراف های بالایی به آن اشاره شده می توان گفت که هر کالایی که صادرات آن در کشور مجاز باشد به راحتی می تواند با مقررات کابوتاژ یا کران بری آن کالا را حمل و نقل کرده و در بین گمرکات کشور جا به جا کرد. اما اگر بر خلاف این موارد و قوانین کالایی برای صادرات ممنوع اعلام شده باشد نمی توان به کابوتاژ آن کالا پرداخت مگر اینکه اداره کل گمرک مجوز آن را داده باشد.

بر اساس این قوانین گمرک فقط کابوتاژ کالاهایی را می پذیرد که بتواند کابوتاژ آن تا محل و مقصد مورد نظر را بر طبق قوانین  انجام دهد.

یکی دیگر از موارد مهمی که در این مهم مورد توجه این است که کالایی که کاپوتاژ آن از طرف گمرک مبدا مشخص می شود تا به گمرک مقصد برسد و بر همین اساس مدت زمان رسیدن کالا به مقصد را گمرک با توجه به مسافت و وسیله نقلیه و همچینن کیفیت مسیر مشخص می کند.

شرکت سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با توجه به سابقه درخشانی که در خصوص ترخیص کالا از گمرکات کشور دارد می تواند راهنما و راهگشای شما در خصوص ترخیص کالا از گمرکات کشور بوده و همچنین در زمینه کابوتاژ یا کران بری به شما عزیزان کمک کرده و مشاوره های لازم را ارائه نمایند.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :