سلطان یاقوت

ترخیص دستگاه کروماتوگراف از گمرک

ترخیص دستگاه کروماتوگراف از گمرک

در علم شیمی، به دستگاهی که در آزمایشگاه‌ها برای جداسازی اجزاء ترکیبات از یکدیگر استفاده می‌شود، دستگاه کروماتوگراف گفته می‌شود. بخشی از دستگاه‌های کروماتوگراف موجود در کشور ما، از نوع وارداتی هستند و به همین دلیل قصد داریم در ادامه مقاله به موضوع ترخیص دستگاه کروماتوگراف از گمرک بپردازیم که جزو خدمات شرکت سلطان یاقوت به شمار رفته و از اهمیت ویژه‌ای برای تاجران و بازرگانان کشور ما برخوردار می‌باشد. اساس کار دستگاه کروماتوگراف به این صورت است که، مخلوط شیمیایی با حالت گاز یا مایع، از درون لوله یا شبکه دستگاه کروماتوگراف گذرانده شده و اجزاء تشکیل دهنده این مخلوط براساس سرعت حرکتشان جداسازی می‌شوند. در روش کروماتوگرافی، 2 فاز وجود دارد که شامل فاز متحرک و فاز ثابت می‌شوند. به ماده‌ای که قرار است مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرد، فاز متحرک و به اجزاء درون لوله یا شبکه‌ جداسازی، فاز ثابت می‌گویند که ممکن است به حالت جامد یا مایع باشد. کروماتوگرافی (Chromatography) یا به اصطلاح سوانگاری، پرکاربردترین شیوه جداسازی مواد تجزیه‌ای است و در تمام شاخه‌های علوم کاربرد دارد. نقطه قوت انواع مختلف این دستگاه، این است که برخی از جداسازی‌ها تنها به این وسیله امکان‌پذیر بوده و با روش‌های دیگر نمی‌توان به هدف رسید. روش های کروماتوگرافی بر حسب ماهیت فاز متحرک و سپس بر حسب ماهیت فاز ثابت طبقه‌بندی می‌شوند. روش‌های مختلف کروماتوگرافی براساس ماهیت فاز متحرک، که اساس یکسانی دارند عبارتند از کروماتوگرافی مایع، کروماتوگرافی گازی. کروماتوگرافی مایع خود به 4 نوع تقسیم می‌شود که شامل کروماتوگرافی تقسیمی، کروماتوگرافی جذب سطحی، کروماتوگرافی یونی و کروماتوگرافی ژلی می‌شوند. در ادامه‌ی این مقاله‌ی بازرگانی، به موضوع تجارت و ترخیص دستگاه کروماتوگراف از گمرک، خواهیم پرداخت.

کاربرد دستگاه کروماتوگراف چیست؟

همانطورکه اشاره شد، انواع دستگاه‌های کروماتوگراف در طیف وسیعی از صنایع کاربرد دارند و به همین دلیل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشند. برخی از مهم‌ترین و رایج ترین کاربردهای دستگاه کروماتوگرافی عبارتند از:

 • صنایع دارویی
 • صنعت آرایشی و بهداشتی
 • صنایع غذایی
 • محصولات طبیعی
 • داروهای دامپزشکی
 • صنعت کشاورزی
 • صنعت پتروشیمی
 • تجزیه و جداسازی اسیدهای چرب
 • تجزیه و جداسازی اضافات سموم کشاورزی
 • تجزیه و جداسازی عطر، الکل و اسانس ها
 • آنالیز مواد بیولوژیکی بدن

واردات دستگاه کروماتوگراف در ایران

تولیدات دستگاه کروماتوگراف در ایران صورت می‌گیرد و شرکت‌های مخصوصی برای این امر تاسیس شده‌اند. محصولات این شرکت‌ها در صنعت پزشکی و آزمایشگاهی داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. متاسفانه به دلیل تحریم‌های اخیر، واردات مواد اولیه و تجهیزات ساخت این دستگاه‌ها با مشکل مواجه شده و تولیدات داخل برای تامین نیاز بازار مصرفی کشورمان کافی نمی‌باشد. به همین دلیل، تامین کنندگان ایرانی اقدام به واردات این محصولات از کشورهای خارجی نموده و سود خوبی از این طریق کسب می‌نمایند.

واردات این دستگاه به کشور ما عمدتا از مبداء کشورهای امارات متحده عربی، آلمان، چین، جمهوری کره، فرانسه، ژاپن، ترکیه و … صورت گرفته و سالانه مقداری ارز از این طریق از کشور خارج می‌شود.

مجوزهای لازم برای ترخیص دستگاه کروماتوگراف از گمرک

تاجران و بازرگانان برای وارد یا خارج کردن محموله‌های تجاری در کشور ما، باید فرآیند ترخیص کالا را طی نموده و در نهایت مجوز ترخیص را برای تحویل کالای خود از انبار گمرک، ارائه نمایند. یکی از وظایف ترخیص کار که به عنوان نماینده قانونی فعالان تجاری اقدام به انجام مراحل ترخیص کالا می‌کند، اخذ مجوزات از  سازمان های مربوطه است و این مرحله در تعیین زمان خروج کالا از گمرک، نقش اساسی ایفا می‌کند.

ترخیص کاری که قصد ترخیص دستگاه کروماتوگراف از گمرک را دارد، موظف است جهت تخصیص ارز در این زمینه، مجوز ارزی از دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی را دریافت نماید.

ترخیص دستگاه کروماتوگراف برای مصارف انسانی، مشروط به اخذ مجوز فنی و ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشد.

هچنین ترخیص دستگاه کروماتوگراف برای مصارف دامی یا کشاورزی مشروط به جمع‌آوری مجوزهای فنی از سازمان دامپزشکی و ارزی از وزارت جهاد کشاورزی جهت تخصیص ارز می‌باشد.

ترخیص کالاهای مستعمل و دسته دوم، با شرط عدم تولید در داخل کشور و یا عدم کفایت تولیدات داخلی برای تامین نیاز صنایع مصرفی، با شرط اخذ مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت امکان‌پذیر خواهد بود.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص دستگاه کروماتوگراف

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص دستگاه‌های کروماتوگراف و الکتروفورز برابر 90272000 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 21 می‌باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص دستگاه کروماتوگراف از گمرک

ترخیص دستگاه کروماتوگراف از گمرک، فرآیندی تخصصی و پیچیده است که به تجربه و مهارت بالای ترخیص کار رسمی اداره گمرک نیاز دارد. تاجران و بازرگانان محترمی که برای پروسه ترخیص کالا و امور گمرکی خود به دنبال ترخیص کار و راهنمای معتبر و قابل اطمینان هستند، می‌توانند با شماره‌های زیر تماس گرفته و از خدماتی همچون مشاوره رایگان نیز بهره‌مند گردند. از مزایای همکاری با شرکت سلطان یاقوت، می‌توان به تسریع سرعت تکمیل این فرآیندها و همچنین صرف کمترین هزینه ممکن اشاره کرد.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034