سلطان یاقوت

ترخیص خازن از گمرک

ترخیص خازن از گمرک

خازن یکی از پرمصرف‌ترین قطعات در مدارهای الکترونیکی است و در تمام پروژه‌های کوچک و بزرگ الکترونیکی به کار گرفته می‌شود. در کشور ما تجهیزات و دانش لازم جهت طراحی و ساخت خازن‌‌ها وجود ندارد؛ در نتیجه پیشبرد پروژه‌های الکترونیکی مختلف با واردات انواع گوناگون این قطعات صورت می‌گیرد. از آن‌جایی که انواع خازن از جمله کالاهای وارداتی در کشور ما محسوب می‌شوند، پرداختن به موضوع ترخیص خازن از گمرک نیز برای فعالان در زمینه واردات آن بسیار مهم و حائز اهمیت بوده و در حوزه فعالیت‌های شرکت سلطان یاقوت قرار می‌گیرد. با توجه به تقاضای بالای صنایع داخلی برای انواع خازن، در صورتی که واردات این قطعه متوقف شود، در مسیر بسیاری از مهندسان برق مانع بزرگی ایجاد می‌شود. حالا وقت آن است که به تعریف ویژگی‌های خازن بپردازیم. در صنایع، خازن به یک قطعه الکترونیک گفته می‌شود که توانایی ذخیره‌سازی بار یا انرژی الکتریکی را در خود دارد. این قطعه شامل انواع مختلفی است که ساختار کلی همه آن‌ها به یک صورت است. تمام آن‌ها دارای دو هادی هستند که توسط یک عایق الکتریکی از یک دیگر جدا شده‌اند و به این صفحه، صفحات خازن می‌گویند. جنس صفحه خازن از فلز یا الکترولیت است. مهم ترین مشخصه هر خازن، ظرفیت آن است؛ واحد اندازه گیری ظرفیت خازن، فاراد است. در ادامه مقاله به شرح کاربردهای خازن و نحوه تجارت و ترخیص آن از گمرک ایران می‌پردازیم.

کاربرد خازن چیست؟

همانطورکه در مقدمه مقاله اشاره شد، متداول‌ترین و مهم‌ترین کاربرد خازن‌ها، ذخیره انرژی الکتریکی است. علاوه بر این، خازن‌ها کاربردهای فراوان دیگری در صنایع و مشاغل گوناگون نیز دارند. میزان استفاده از طیف گسترده خازن‌ها به حدی است که امروزه این قطعه به یکی از مهم‌ترین قطعات در زندگی بشر مبدل شده است. اگر بخواهیم مهم‌ترین کاربردهای فرعی خازن را بشماریم، به موارد زیر اشاره خواهیم کرد:

 1. تهویه دستگاه‌های الکتریکی؛
 2. اتصال یا قطع سیگنال‌های الکتریکی؛
 3. فیلترهای صوتی الکترونیکی و سنجش از راه دور؛
 4. کاربرد گسترده در مدارهای صوتی؛
 5. حذف ولتاژ DC از سیگنال صوتی؛
 6. استفاده در مدارهای نوسان ساز (چشمک زن)؛
 7. ذخیره کردن انرژی در مخزن کمپرسور؛
 8. در زمان‌هایی که نیاز به ایجاد تاخیر است مانند تایمر چراغ راه پله؛
 9. در بردهای الکترونیکی برای حذف نویز به وجود آمده در مسیرهای مسی؛
 10. استفاده در هر دو مدارات الکتریکی و الکترونیکی؛
 11. استفاده در برنامه های کاربردی فیلترینگ، سیستم های ذخیره سازی انرژی، راه اندازهای موتور و دستگاه‌های پردازش سیگنال.

صادرات و واردات خازن در ایران

با توجه به کاربرد گسترده خازن در وسایل و مدارهای الکترونیکی گوناگون، بسیاری صنایع به این قطعه وابسته هستند. در کشور ما امکان ساخت و تولید خازن‌ها به میزان کافی وجود ندارد. دلیل آن را می‌توان محدودیت‌های سال‌های اخیر بر اثر تحریم‌ها اعلام کرد. در اختیار نداشتن خازن عملاً اجرای بسیاری از پروژه‌های الکترونیکی را غیر ممکن می‌سازد؛ به همین دلیل واردات خازن نقش پر رنگی در تداوم حرکت چرخ صنعت الکترونیک ایفا می‌کند. در نتیجه تاجران و بازرگانان در کشور ما به واردات این قطعه از کشورهای خارجی روی آورده‌اند. از جمله خازن‌های وارداتی در کشور ما می‌توان به ابر خازن، خازن سرامیکی، متغیر، ورقه‌ای، کاغذی، الکترولیتی، میکا، ثابت، آلومینیوم، شیمیایی، مسطح، پلاستیکی، تانتالیومی و استوانه‌ای اشاره کرد. تامین تقاضای صنایع داخلی ایران از طریق واردات خازن از کشورهای چین، امارات متحده عربی، تایوان، جمهوری کره، آلمان، هنگ کنگ و ایتالیا صورت می‌گیرد. تحریم‌ها همچنین مشکلات زیادی بر سر راه واردات ایران ایجاد کرده‌اند و همین دلایل، مبداءهای وارداتی کشور ما را به دو کشور چین و امارات محدود می‌کند.

مجوزهای لازم جهت ترخیص خازن از گمرک

مجوزاتی که اداره گمرک جهت ترخیص خازن از گمرک مشخص نموده و اخذ آن‌ها توسط ترخیص کار دارای کارت بازرگانی الزامی می‌باشد، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • مجوز ارزی از دفتر صنایع تجهیزات برقی و الکترونیکی جهت تخصیص ارز
 • مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای کالاهای مستعمل یا دسته‌دوم
 • نیاز به شناسه کالا

تعرفه گمرکی جهت ترخیص خازن از گمرک

کد تعرفه جهت ترخیص خازن از گمرک به طورکلی ذیل ردیف 8532 قرار می‌گیرد و تعرفه ورودی آن‌ها براساس واحد Kg اندازه‌گیری می‌شود

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص خازن الکترولیت آلومینیوم برابر 85322200 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 22 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص خازن S.M.D. برابر 85322510 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 22 می‌باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص خازن از گمرک

شرکت سلطان یاقوت با داشتن سال‌ها تجربه و بکارگیری نیروهای ترخیص کار توانا و مورد اعتماد، به یکی از معتبرترین شرکت‌ها در زمینه ترخیص کالا و سایر امور تجاری مبدل شده است. اگر مایلید این متخصصان می‌توانند شما را از مشاوره رایگان تلفنی بهره‌مند سازند. همچنین چنانچه قصد همکاری با شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص خازن از گمرک را دارید، با شماره‌های درج شده در انتهای مقاله تماس بگیرید.

برخی خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص خازن از گمرک، شامل موار زیر می‌باشد:

 • ترخیص خازن مسطح از گمرک
 • ترخیص خازن کروی از گمرک
 • ترخیص خازن استوانه‌ای از گمرک
 • ترخیص خازن ورقه‌ای (پلاستیکی و کاغذی)
 • ترخیص خازن‌ الکترولیتی (تانتالیومی و آلومینیومی)
 • ترخیص خازن میکا از گمرک
 • ترخیص خازن عدسی از گمرک
 • ترخیص خازن سرامیکی از گمرک
 • ترخیص خازن گازی و روغنی از گمرک
 • ترخیص خازن متغیر از گمرک

 

5/5 - (1 امتیاز)