سلطان یاقوت

ترخیص بادام زمینی از گمرک

ترخیص بادام زمینی از گمرک

ترخیص بادام زمینی از گمرک

بادام زمینی که به پسته شامی نیز شهرت دارد، به دلیل ارزش غذایی بالا و طعم بی‌نظیر خود به عنوان یک خوراکی جذاب در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. تجارت بادام زمینی در کشور ما رواج دارد و تاجران و بازرگانان زیادی مشغول به فعالیت و بهره‌برداری در این زمینه هستند. از این رو قصد داریم در این مقاله به موضوع ترخیص بادام زمینی از گمرک بپردازیم که جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت به شمار می‌رود. از دانه بادام زمینی، علاوه بر مصرف مغز آن به عنوان آجیل، در ساخت کره بادام زمینی و روغن بادام زمینی و فرآورده‌های دیگر نیز استفاده می‌شود که هر کدام از این فرآورده‌های جانبی، طرفداران و مشتریان خاص خود را دارند. از جمله خواص بادام زمینی می‌توانیم به کنترل وزن، کنترل سطح قند خون، کاهش خطر بیماری قلبی، پاکسازی کبد و پیشگیری از کبد چرب، سلامت استخوان و آرامش اعصاب اشاره کرد. طبع این ماده مغذی گرم و تر است و سرشار از ویتامین‌ها (ویتامین‌های گروه B از جمله نیاسین، ریبوفلاوین، تیامین، ویتامین B6، ویتامین B9 و ویتامین C و ویتامین A) و مواد مفید برای بدن انسان از جمله اسید پانتوتنیک، پتاسیم، منگنز، مس، کلسیم، منیزیم، آهن، سلنیوم و روی می‌باشد. در ادامه به شرح توضیحات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص بادام زمینی از گمرک ایران خواهیم پرداخت.

تجارت بادام زمینی در ایران

بادام زمینی گیاه بومی کشور آمریکای جنوبی است که به دلیل برخورداری از مزایای بی‌نظیر و طعم مطلوب، به سراسر کشورهای دیگر جهان نیز راه یافته و مورد استفاده مردم این کشورها قرار می‌گیرد. بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های بادام در جهان کشورهای چین، هند و آمریکا هستند که سالانه محصولات تولیدی خود را با مقادیر بالا به کشورهای متقاضی صادر می‌کنند.

کشور ما در تولید خشکبار از جمله بادام زمینی بازار پررونقی دارد و گیاه بادام زمینی در استان اردبیل و در منطقه دشت مغان و پارس آباد پرورش می‌یابد. کیفیت بادام زمینی که در کشور ما تولید می‌شود بسیار بالاست و به همین دلیل در کشورهای همسایه و حتی کشورهای اروپایی مشتریان زیادی دارد. صادارت بادام زمینی از ایران به مقصد کشورهای ارمنستان، روسیه، جمهوری آذربایجان، اوکراین، ترکمنستان، کویت و … صورت گرفته و ارز خوبی بدین طریق به کشور وارد می‌شود.

در برخی مواقع، واردات بادام زمینی به دلایلی همچون کم بودن تولیدات داخل و بالا بودن تقاضا، از طرف تامین کنندگان صورت می‌گیرد که هدف آنها در واقع پر کردن کمبودهای موجود در بازار مصرفی است. بادام زمینی هندی، چینی، بادام زمینی مصری، بادام زرین آمریکایی و بادام کاجو هندی و پاکستانی از انواع بادام زمینی‌های متنوعی هستند که به دلیل داشتن طرفدار در ایران، جزو کالاهای وارداتی دسته بندی می‌گردند.

گمرک ساوه از مهم‌ترین گمرک‌ها برای واردات و ترخیص بادام زمینی بخصوص از کشور تایلند محسوب شده و گمرک مشهد نیز در زمینه صادارت و ترخیص بادام زمینی به کشور افغانستان فعالیت می‌کند.

قوانین مربوط به واردات بادام زمینی در ایران

ورود موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوراکی، آشامیدنی و بهداشتی مصوب سال 1346 به شرح زیر است:

‌ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و‌ واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم‌نماید.

مجوزهای لازم برای ترخیص بادام زمینی از گمرک

ترخیص کالا شامل مراحلی است که بطورکلی به آن‌ها تشریفات گمرکی می‌گویند. یکی از این مراحل، جمع آوری و اخذ مجوزهایی است که بطور خاص برای هر کالا مشخص شده‌اند و ترخیص کار برای اخذ اجازه خروج کالای خود از گمرک، موظف به ارائه این مدارک می‌باشد.

ترخیص کاری که قصد ترخیص بادام زمینی از گمرک را دارد، موظف است نسبت به اخذ مجوزهای زیر و ارائه آن‌ها به گمرک اقدام نماید:

  • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
  • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی جهت اعلام تاریخ اعتبار
  • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی جهت تخصیص ارز
  • مجوز فنی از دفتر مقررات صادرات و واردات (مجوز سیستمی موافقتنامه تجارت ترجیحی با پاکستان)

تعرفه گمرکی برای ترخیص بادام زمینی

کد تعرفه گمرکی مناسب جهت ترخیص بادام زمینی برابر 20081100 است که دارای حقوق ورودی 32% و اولویت کالایی 4 می‌باشد و تعرفه ورودی آن برحسب واحد Kg محاسبه می‌شود.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص بادام زمینی از گمرک

شرکت سلطان یاقوت با استفاده از دانش و تجربه بالای نیروهای ترخیص کار توانا و کاربلد خود، یکی از بهترین گزینه‌ها برای انجام امور تجاری و پشت سر گذاشتن مراحل ترخیص کالای تاجران و بازرگانان کشورمان، بدون ایجاد مشکل می‌باشد. اگر قصد ترخیص بادام زمینی از گمرک را دارید، می‌توانید برای ثبت درخواست مشاوره رایگان و یا همکاری با این شرکت، تلفن‌های ثبت شده در انتهای مقاله را شماره‌گیری نمایید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034