سلطان یاقوت

کد ساتا چیست و چگونه می توان آن را به دست آورد؟

کد ساتا چیست

کد ساتا چیست؟

کد ساتا درواقع همان مجوز اظهار گمرکی کالا می باشد که در زمانی که منشاء ارز مورد تایید بانک مرکزی باشد صادر می شود.

اظهار منشاء ارز یعنی چه؟

اظهار منشاء یکی از الزامات در اظهار گمرکی کالا می باشد. اظهار منشاء ارز یعنی مشخص شود که ارز مختص کالای وارداتی شما از چه محلی تامین شده است اگر اظهار منشاء ارز مورد تایید بانک مرکزی باشد.کد رهگیری و یا کد ساتا صادر می شود و  مجوز اظهار گمرکی کالا به شما داده می شود. لازم است بدانید که بدون دریافت کد رهگیری  یا کد ساتا نمی توانید به اظهار گمرکی کالای خود بپردازید زیرا یکی از مهمترین فاکتور ها در زمان انجام تشریفات گمرکی کالا می باشد. در ادامه به توضیح اینکه کد ساتا چیست خواهیم پرداخت.

کد ساتا چیست و چه کاربردی دارد؟

کد ساتا چیست؟ کد ساتا نوعی کد رهگیری و یا شناسه اظهار گمرکی کالا می باشد که در زمانی که برای اظهار منشاء ارز به سامانه جامع تجارت مراجعه می کنید صادر می شود. کاربرد این کد در زمان اظهار گمرکی کالا می باشد که در برگه اظهارنامه باید نوشته تا مشخص شود منشاء ارز کالای وارداتی شما از کدام منبع بوده است. دریافت کد ساتا نیروهای مسلح نیز برای فیش حقوقی می باشد که با مراجعه به سایت می توانند برای آن اقدام نمایند.

 

مراحل و مدارک ترخیص کالا؟

سامانه جامع تجارت چیست؟

سامانه جامع تجارت یا همان epl درگاهی است که در آن به ثبت کالا و تعیین منشاء ارز کالا می پردازید تا در نهایت کد ساتا را از آن سایت دریافت کنید تا بتوان به پیگیری دیگر مراحل ترخیص کالا پرداختت و حمل یکسره در ثبت سفارش را انجام داد.

علت تعیین منشاء ارز چیست؟

تعیین منشاء ارز یکی از مهمترین مدارک در هنگام اظهار کالا می باشد. زیرا تعیین منشاء ارز امکان نظارت بانک مرکزی را برای ورود و خروج کالا فراهم می کند. این مهم تا قبل از اجرای واحد تجارت فرامرزی و سامانه جامع گمرک امکان پذیر نبوده و یکی از مدارک مدرن در تجارت به حساب می آید.

کد ساتا برای کالای وارداتی؟

بعد از اینکه گمرک اعلام کرد که هیج کالایی بدون تعیین منشاء ارز و دریافت کد ساتا از گمرک ترخیص نمی شود عملکرد سامانه ارزی نیز بعد از ثبت سفارش منوط به استعلام کد ساتا می باشد که قبلا بر اساس تعیین منشاء ارز دریافت کرده است. در غیر این صورت امکان ترخیص کالا وجود ندارد.

انواع ارز برای کالاهای وارداتی؟

تجارو بازرگانان برای واردات کالا به کشور باید منشاء ارزی که کالا را با آن خریداری کرده اند را به گمرک و بانک مرکزی اعلام نمایند. منشاء ارزهای وارداتی نیز 4 مورد می باشد.

  • ارز از معامله و تجارت قبلی به دست آمده است
  • ارز از صرافی تامین شده است
  • ارز مستقیما از بانک تامین و دریافت شده است
  • ارز را قبلا ذخیره داشته ام یا به صورت فیزیکی وارد کرده ام

تمامی این موارد گفته شده مورد بررسی قرار می گیرد و اگر صحت داشته باشد مشکلی در ترخیص کالا به وجود نمی آید. در خصوص مورد آخر نیز تاجرو بازرگان مورد پیگیری مبارزه با پولشویی و اخذ مالیات قرار می گیرد.

انواع ارز برای کالاهای وارداتی؟

مراحل و مدارک ترخیص کالا؟

همانطور که در بالا اشاره شد یکی از مدارک مهم در زمان انجام تشریفات گمرکی اظهار گمرکی کالا داشتن کد ساتا بر اساس تعیین منشاء ارز کالا تجاری  می باشد. بعد از آن قبض انبار دیگر مدرک مهم در تنظیم اظهار نامه است و بدون آن امکان تنظیم اظهار نامه وجود نخواهد داشت. از سری مدارک بعدی مورد نیاز در تنظیم اظهارنامه برای ترخیص کالا می توان به مجوزات مورد نیاز برای ترخیص کالا اشاره کرد و یا بارنامه، بیمه نامه، پروفروما، اینویس، مدارک خرید کالا از فروشنده و …. امور ترخیص کالا به صورت تئوری راحت و بدون مشکل است به طوری که افراد با خواندن مراحل ترخیص کالا و چگونگی انجام آن مشتاقانه خواستار به انجام رساندن آن خواند بود در صورتی که عملیات ترخیص کالا پیچیدگی ها خاص خود را داراست و در عمل بسیار سخت و مشکل می باشد.

لزوم استفاده از ترخیص کار؟

با توجه به توضیحاتی که در زمینه تشریفات گمرکی و ترخیص کالا داده شد می توان گفت که داشتن ترخیص کار مطمئن و زبده در عملیات ترخیص کالا و انجام تشریفات گمرکی یکی از عقلانی ترین کارها می باشد. زیرا علاوه بر مراحل و مدارک مورد نیاز بخشنامه های صادر شده در خصوص کالاهای وارداتی و یا کالاهای صادارتی روزانه و بر اساس موقعیت های سیاسی و اقتصادی کشور در حال تغییر است. به همین دلیل استفاده از فرد مجرب در ترخیص کالا یکی از پیشنهاد های ما در زمان انجام تشریفات گمرکی می باشد تا در گمرک برای ترخیص کالا به مشکل نخورده و متحمل هزینه های بیشتر انبار داری و ….. نشوید.

بیشتر بخوانید :

4.5/5 - (2 امتیاز)