سلطان یاقوت

ترخیص بلوک سیلندر از گمرک

ترخیص-بلوک-سیلندر-از-گمرک

موتور در خودروها عبارت است از یک سیستم پیچیده که از قطعات کوچک و بزرگ تشکیل شده است و وظیفه تامین نیروی لازم برای به حرکت درآمدن خودرو به وسیله یک احتراق کامل و بی‌نقص را برعهده دارد. در موتور خودروهای درون سوز، بخشی به نام بلوک سیلندر وجود دارد که بیشتر حجم موتور را به خود اختصاص داده و مهم‌ترین بخش آن به شمار می‌رود. در کشور ما تاجران و بازرگانان زیادی به واردات بلوک سیلندر مشغول بوده و سود خوبی از این طریق به دست می‌آورند. به همین دلیل قصد داریم در ادامه این مقاله به موضوع ترخیص بلوک سیلندر از گمرک بپردازیم که در دایره خدمات قابل ارائه شرکت سلطان یاقوت قرار می‌گیرد. موتور خودرو شامل تعدادی استوانه توخالی است که محفظه رفت و برگشتی پیستون را در موتورهای احتراق داخلی و یا رفت و برگشتی تامین می‌کند و مهم‌ترین نقش را در ایجاد احتراق دارد. سیلندرها برای تامین نیروی مورد نیاز خودرو، باید در آرایشی منظم کنار یکدیگر قرار بگیرند. از این رو بلوک سیلندر طراحی شده است که علاوه بر داشتن سوراخ‌های استوانه‌ای که دیواره سیلندرها را تشکیل می‌دهند، به نوعی پایه و تکیه‌گاه اجزای دیگر موتور نیز محسوب می‌شود. این قطعه که طی فرآیند ریخته‌گری ایجاد می‌شود، بصورت یکپارچه طراحی شده و از جنس آلیاژ چدن خاکستری با کرم، نیکل یا آهن است و گاهی نیز بلوک سیلندر را برای کاهش وزن از آلومینیوم می‌سازند. در بخش‌های بعدی به شرح توضیحات بیشتر در خصوص بلوک سیلندر و نحوه تجارت و ترخیص بلوک سیلندر از گمرک خواهیم پرداخت.

بلوک سیلندر چیست و شامل چه بخش‌هایی می‌شود؟

بلوک سیلندر را می‌توان اسکلت موتور خودروهای درون سوز در نظر گرفت که به گونه‌ای طراحی شده است که بخش‌های موتور را درون خود جای داده و آرایش منظمی ایجاد می‌کند. می‌توان گفت فلسفه تولید و استفاده از بلوک سیلندر ایجاد یکپارچگی بین اجزای مختلف موتور به وسیله آن و تعدد در سیلندرها است. اگر به ساختار بلوک سیلندر قبل از سوار کردن بخش‌های دیگر موتور روی آن نگاه کنید، تعداد زیادی حفره و مجرا وجود دارد که هر کدام برای هدف خاصی طراحی شده‌اند. برخی از این حفره‌ها محل قرار گرفتن بخش‌های خاص و برخی دیگر محل عبور آب و روغن هستند و عملکرد بخش‌های مختلف آن در نهایت به ایجاد احتراق جهت تامین نیروی لازم برای به حرکت در آمدن خودرو می‌شود.

اجزاء مختلف موتور که درون بلوک سیلندر جای داده می‌شوند عبارتند از:

 • کارتل روغن
 • پیستون
 • بوش
 • رینگ پیستون
 • سرسیلندر
 • واشر سرسیلندر
 • میل‌لنگ
 • سینی موتور
 • فلایویل
 • و … .

انواع بلوک سرسیلندر براساس آرایش سیلندرها

همانطورکه قسمت قبل اشاره شد، بلوک سیلندر قطعه‌ای است که نحوه قرار گرفتن سیلندرها را تعیین می‌کند. سیلندرها با توجه به نوع ساختار بلوک سیلندر در آرایش‌های مختلفی کنار هم ردیف می‌شوند.

رایج‌ترین انواع بلوک سیلندر که براساس نوع آرایش سیلندرها دسته‌بندی می‌شوند، عبارتند از:

 1. بلوک سیلندر با آرایش افقی سیلندرها
 2. بلوک سیلندر با آرایش جناغی سیلندرها یا سه ردیفه
 3. بلوک سیلندر با آرایش خطی سیلندرها
 4. بلوک سیلندر با آرایش زاویه‌در سیلندرها
 5. و … .

واردات بلوک سیلندر در ایران

از آن‌جا که اکثر خودروهای موجود در جاده‌های کشورمان از نوع وارداتی هستند و یا از قطعات وارداتی در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود، نیاز به واردات قطعات و لوازم جانبی خودروها به میزان بالا برای تامین احتیاجات صنعت خودروسازی که مهم‌ترین صنعت در کشورمان محسوب می‌شود، وجود دارد. علت عدم تولید این قطعات در داخل، عدم وجود تجهیزات و مواد اولیه ساخت آن‌ها به دلیل تحریم‌هایی است که به ویژه در سال‌های اخیر مبادلات تجاری تاجران ایرانی را با کشورهای اروپایی و آمریکایی محدود می‌کند.

واردات بلوک سیلندر که جزو مهم‌ترین بخش‌های خودروها به شمار می‌رود، عمدتا از مبداء کشورهای چین، امارات متحده عربی، فرانسه، جمهوری کره، هند، ایتالیا، آلمان، ترکیه، ژاپن و … صورت می‌گیرد. سالانه مقادیر بالایی ارز برای خرید این محصولات از کشورهای خارجی، از ایران خارج می‌گردد.

مجوزهای لازم جهت ترخیص بلوک سیلندر از گمرک

ترخیص کاری که قصد ترخیص بلوک سیلندر از گمرک را دارد، موظف است نسبت به اخذ مجوزات زیر اقدام نماید:

 • مجوز فنی از دفتر صنایع خودرو – بدون انتقال ارز با شرط محل تامین ارز

شامل: واردات قطعات یدکی برای ارائه خدمات پس از فروش شرکت‌های تولیدی وسایل حمل و نقل؛

 • مجوز ارزی از دفتر صنایع خودرو جهت تخصیص ارز؛
 • مجوز فنی کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای کالاهای مستعمل؛
 • نیاز به شناسه کالا.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص بلوک سیلندر

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص بلوک سیلندر برابر 84099190 است که دارای حقوق ورودی 15% و اولویت کالایی 23 می‌باشد و تعرفه ورودی آن برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص بلوک سیلندر از گمرک

تاجران و بازرگانان گرامی که قصد ترخیص بلوک سیلندر از گمرک را دارند، می‌توانند برای مشاوره رایگان و همکاری با شرکت سلطان یاقوت، تلفن‌های زیر را شماره‌گیری نمایند. از مزایای همکاری با این شرکت در زمینه امور تجاری، می‌توان به صرفه جویی در وقت و هزینه اشاره کرد.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034