سلطان یاقوت

ترخیص چسب برق از گمرک

ترخیص چسب برق از گمرک

ترخیص چسب برق از گمرک یکی از فعالیت‌های تجاری است که توسط ترخیص‌کاران شرکت سلطان یاقوت صورت می‌گیرد. عملیات برق کشی در صنعت ساختمان‌سازی بسیار حساس و حائز اهمیت است؛ زیرا اگر نکات به ظاهر کوچک و جزئی در آن رعایت نشود، می‌تواند منجر به ایجاد خسارت یا آسیب جانی شود. هنگام اتصال دو سیم در برق کشی، اولا باید این اتصال به درستی و با دقت بالا صورت بگیرد و دوما محل اتصال با عایق مناسب پوشانده شود. اگر نکات ذکر شده رعایت نشوند، محل اتصال گرم شده و پیامدهای خطرناکی همچون برق گرفتگی یا آتش سوزی را در پی خواهد داشت. به همین منظور برق کار، ابتدا دو سر سیم‌ها را به هم تاب داده و سپس از نوار چسب برق به عنوان عایق برای پوشاندن محل اتصال استفاده می‌کند. مزایای چسب برق، سبب مصرف گسترده آن در صنایع مرتبط شده است. واردات این نوع چسب در کشور ما رواج داشته و به همین دلیل، آشنایی با نحوه ترخیص آن از گمرک نیز حائز اهمیت می‌باشد. در ادامه مقاله قصد داریم شما را با چسب برق بیشتر آشنا کرده و همچنین اطلاعاتی درمورد تجارت و ترخیص چسب برق از گمرک در اختیارتان قرار دهیم.

چسب برق چیست و چه کاربردی دارد؟

نوار چسب برق یا چسب لنت برق که در انگلیسی به Wire tape معروف است، به منظور عایق سازی و پوشاندن محل اتصال سیم‌ها در برق کشی ساختمان‌ها استفاده می‌شود. جنس این چسب از پلاستیک و وینیل است و بر روی سطح خود لایه چسبناک دارد که سبب سهولت استفاده از آن می‌شود. از این چسب برای عایق کردن سیم‌هایی که حامل جریان الکتریسیته هستند استفاده می‌شود؛ در واقع چسب لنت، از انتقال این جریان الکتریکی به اجزاء دیگر یا افراد جلوگیری می‌کند. چسب برق در برابر حرارت، مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد و همچنین خاصیت کشسانی بالایی نسبت به نوار چسب‌های معمولی دارد.

از چسب برق در موارد زیر استفاده می‌شود:

 1. سیم کشی ساختمان‌ها؛
 2. برق کشی خودروها؛
 3. سیم کشی صنایع و دستگاه های صنعتی؛
 4. پوشش و یا عایق‌سازی سطوح مختلف؛
 5. عایق الکتریکی هادی ها و کابل‌ها؛
 6. اتصال و بسته‌بندی؛
 7. حفاظت در برابر آسیب مکانیکی؛
 8. کدگذاری رنگ؛
 9. لوله کشی و برای بستن موقت لوله‌ها.

انواع چسب برق براساس رنگ

چسب برق در طول، عرض، جنس و رنگ دارای تنوع گسترده است و هر مدل از آن بنابر نیاز برق کار، نقش خاصی ایفا می‌کند. در استانداردهای بین‌الملل، هر رنگ از چسب لنت اطلاعات خاصی در مورد سیم به اشخاصی که با آن سروکار دارند، منتقل می‌کند. چسب برق رنگی در برق کشی، به منظور متفاوت‌سازی دسته سیم‌ها و نشانه‌گذاری آن‌ها استفاده می‌شود. مفهوم رنگ‌های مختلف چسب برق در استاندارد بین‌المللی به صورت زیر می‌باشد:

 • رنگ مشکی: ولتاژ پایین و فاز دوم.
 • رنگ قرمز: پوسته و برق ۴۱۵ ولت سه فاز.
 • رنگ آبی: ولتاژ ۲۳۰ و خنثی.
 • رنگ قهوه‌ای: ولتاژ پایین و فاز اول.
 • رنگ نارنجی: پوسته و ابزار‌های باغبانی.
 • رنگ زرد: سیم کشی‌های ۱۱۰ ولت.
 • رنگ سبز و زرد: سیم اتصال به زمین.
 • رنگ خاکستری: ولتاژ پایین و فاز سوم.

مزایای استفاده از چسب برق

سهولت استفاده از نوار چسب برق در کنار مزایای دیگر، سبب کاربرد گسترده آن در امور مرتبط با برق‌کشی شده است. مهم‌ترین نقاط قوت چسب لنت عبارتند از:

 • قابلیت برش ساده؛
 • قابلیت کشسانی زیاد؛
 • قدرت چسبندگی بسیار بالا؛
 • جلوگیری از خطر برق گرفتگی؛
 • توان حرارتی زیاد؛
 • تنوع بالا؛
 • مقاوم در برابر اشعه ماوراء‌ بنفش؛
 • مقاومت در برابر رطوبت و خوردگی فلز؛
 • استحکام بالا در برابر سایش و فرسوده شدن.

واردات چسب برق در ایران

در کشور ما کارخانه‌های تولید چسب برق زیادی مشغول به فعالیت هستند و توانسته‌اند بخشی از نیاز صنایع ساختمان‌سازی و برق کشی به این نوع چسب را تامین نمایند. بخشی از تقاضای داخلی نیز با واردات از کشورهای چین، امارات متحده عربی، تایوان، ایتالیا و کره جنوبی  تامین می‌شود.

تعرفه گمرکی و مجوزهای لازم جهت ترخیص چسب برق از گمرک

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص چسب برق از گمرک برابر 39199050 است که دارای حقوق ورودی 20% و اولویت کالایی 25 می‌باشد.

شرح تعرفه: رول PVC چسب خورده با چسب پایه حلال آلی مخصوص لنت برق.

(log roll of adhesive coated P.V.C film for electrical insulation)

ترخیص کار رسمی اداره گمرک، باید با داشتن کارت بازرگانی معتبر نسبت به اخذ مجوزهای تعیین شده جهت ترخیص چسب برق از گمرک اقدام کند. برای مثال، ترخیص کار باید به منظور تخصیص ارز، مجوز ارزی از دفتر صنایع شیمیایی و پلیمری را دریافت کرده و ارائه نماید.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در خصوص ترخیص چسب برق از گمرک

شرکت سلطان یاقوت با برخورداری از سابقه مفید در انجام امور تجاری، آماده ارائه خدمات به تاجران و بازرگانان گرامی می‌باشد. شما علاقمندان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و همکاری با کارشناسان ترخیص کار ماهر و کاربلد این شرکت در زمینه ترخیص چسب برق از گمرک، با شماره‌های زیر تماس گرفته و از خدماتی همچون مشاوره رایگان بهره‌مند شوید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034