سلطان یاقوت

گمرک منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان(راهنمای ترخیص کالا)

ترخیص کالا از منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان

رفسنجان یکی از شهرهای مرکزی ایران است و منطقه اقتصادی آن در 20 کیلومتری جنوب غربی رفسنجان قرار دارد. این منطقه ویژه در سال 89 با تصویب مجلس شواری اسلامی شروع به کار کرده است. این منطقه بعد از اخذ مجوزهای لازم یک سایت با جدیدترین متد روز طراحی کرده و فاز اول کار خود را در همان سال ها آغاز کرد.

منطقه اقتصادی چیست و چه فرقی با گمرکات عادی دارد؟

قبل از اینکه به توضیحات در خصوص منطقه اقتصادی رفسنجان بپردازیم لازم است که در وهله اول بدانیم که منطقه اقتصادی یعنی چه و چه فرقی با دیگر گمرکات دارد؟ منطقه اقتصادی همانطور که از اسم آن پیداست منطقه ای است که در آن قوانین و مقررات برای کسب و کارها و تجارت و بازرگانی ها با سایر نقاط کشور و دیگر گمرکات متفاوت بوده این مناطق در داخل مرزهای کشورها هستند اما هدف از ایجاد آنها تراز تجاری، اشتغال، بیشتر شدن سرمایه گذاری ها و سیاست های مالی می باشد. منظور از سیاست های مالی، مالیاتها و تجارت و سهمیه بندی های تجاری و مقررات کاری و گمرکی است.

مزایای مناطق اقتصادی چیست؟

مناطق اقتصادی در مرز کشور ها با انگیزه جذب سرماسه گذاران خارجی می باشد و ازجمله مزایایی که یک شرکت با بودن در مناطق اقتصادی به دست می آورد این است که می تواند کالاها را با رقابتی که به وجود آمده در سطح جهانی با قیمتی پایین تر تولید و به فروش برساند و تجارت و بازرگانی برای خود برپا کند.

موقعیت منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان

منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان دارای موقعیت بسیار مناسبی است به طوری که از شمال به استان کرمان که قلب صنایعی مانند مس و فولاد می رسد این استان با توجه به صنایع مستقرمس و فولاد در آن موقعیت خوبی برای پیشرفت دارد. مستقر شدن گمرک منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان  در این منطقه دلیلی بر بیشتر شدن مراودات اقتصادی و بازرگانی با خارج از کشور می باشد. واردات ماشین آلات و مواد اولیه صنعت مس و فولاد یکی از راحتترین امور در این منطقه می باشد زیرا در انبارهای بزرگ این منطقه به راحتی می توان کالاها را انبار کرده و به ترخیص آنها در این منطقه پرداخت. برای تجاری که در این منطقه فعالیت می کنند هزینه های حمل و بارگیری برای ترخیص کالا نسبت به ترخیص کالا از گمرکات دیگر کمتر می باشد. زیرا سرعت و هزینه های انجام کار کمتر می شود.

چه شرکت های در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان فعالیت می کنند:

شرکت ها زیادی در این منطقه ویژه اقتصادی فعالیت می کنند از جمله آنها می توان به شرکت هایی که در زمینه نفت و گاز فعالیت می کنند اشاره کرد. این شرکت ها در حال ساخت انواع پالایشگاه های نفت، پتروشیمی و شرکت های آب و نگهداری کویر که در حوزه های تولید کود های آب نگهدار و …..فعالیت دارند.

نحوه ترخیص کالا از گمرک منطقه اقتصادی رفسنجان

لازم است بدانید که در مناطق اقتصادی واردات کالا با کمترین تشریفات گمرکی انجام می شود. ولی تمامی مجوزات و ضوابط و قوانین امنیتی، استانداردی، فرهنگی، بهداشتی کالاها چک می شود. ورود کالاهای ساختمانی مانند انواع مصالح، ابزار و لوازم ساختمانی برای احداث واحد های تولیدی، خدماتی، مسکونی بغیر از لوازم تزئینی و مبل و ….. به میزانی که مورد نیاز منطقه اقتصادی باشد برای آن منطقه صرفا بدون پرداخت عوارض بندری می باشد اما تمامی هزینه های خدماتی باید پرداخت گردد. همچنین تمامی ماشین آلات و خودروها و مواد اولیه تولیدی کالا و خدمات، همچنین قطعات مصرفی و مورد نیاز در خط تولدی کارخانجات و سایر قطعات یدکی ماشین آلات تولیدی، وسایل نقلیه سرمایه ای بغیر از اتومبیل های سواری و قایق های تفریحی از پرداخت عوارض بندری معاف می باشند.

شرکت سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت و مشاوران، ترخیصکاران زبده این شرکت تجاری و بازرگانی با سالها تخصص و تجربه مفیدی که در خصوص ترخیص کالا و امور گمرکی از تمامی گمرکات و مناطق اقتصادی کشور دارند آماده خدمت رسانی و انجام کلیه تشریفات گمرکی شما عزیزان هستند. شما تجار و بازرگانان محترم برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترخیص کالا از مناطق اقتصادی کشور به خصوص ترخیص کالا از منطقه اقتصادی رفسنجان می توانید با مشاوران شرکت سلطان یاقوت  تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :

 

5/5 - (1 امتیاز)