سلطان یاقوت

ترخیص روغن موتور از گمرک

ترخیص روغن موتور از گمرک

تجارت انواع گوناگون روغن موتور در کشور ما رایج است و صادرات و واردات آن، سالانه با حجم بالایی صورت می‌گیرد. به همین دلیل توجه به مراحل ترخیص روغن موتور از گمرک، که جزو خدمات شرکت سلطان یاقوت قرار می‌گیرد، امری ضروری برای تاجران و بازرگانان کشورمان است. روغن موتور نوعی موتور صنعتی پرمصرف در جهان است و کالایی اساسی برای بهبود عملکرد موتورها و ماشین‌آلات به شمار می‌رود. ماشین‌ها امروز عضو جدانشدنی از زندگی انسان هستند که همگی چه خودروها و چه ماشین‌ آلات صنعتی از تعدادی موتور درون خود تشکیل می‌شوند. به همین دلیل توجه به سلامت و طول عمر موتور جزو اولویت‌های ما قرار می‌گیرد. در ادامه مقاله به شرح انواع و کاربردهای روغن موتور و همچنین نکات لازم جهت ترخیص روغن موتور از گمرک، پرداخته‌ایم.

روغن موتور چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از انواع روغن‌های صنعتی پرکاربرد، روغن موتور است که به کارگیری آن در اتومبیل‌ و ماشین آلات، سبب بهبود عملکرد صحیح موتور آن‌ها خواهد شد. هر روغن موتور از دو جزء تشکیل می‌شود که جزء اول آن شامل پایه اصلی روغن و جزء دوم افزودنی‌هایی است که به ترکیب اصلی اضافه می‌شوند. ترکیب پایه در روغن موتورهای معمولی از نفت خام به‌دست می‌آید؛ درصورتی که ترکیب پایه روغن‌های سنتتیک را ترکیبات شیمیایی ساخت بشر تشکیل می‌دهد. امروزه انواع گوناگونی از روغن موتورها در بازار موجود می‌باشند که هر کدام شامل خواص مختلف می شوند. هر چه روغن موتور مصرفی باکیفیت‌تر و مرغوب‌تر باشد، عمر موتور ماشین آلات بالاتر خواهد رفت. از روغن موتور در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، معادن، کمپرسور هوا و هیدرولیک و … به صورت گسترده استفاده ‌می‌شود.

روغن موتور دارای خاصیت روانکاری فوق العاده‌ای است که سبب تسریع و بهبود عملکرد موتور در ماشین آلات و خودروها می‌شود. از مهم‌ترین کاربردهای روغن موتور می‌توان به کاهش اصطحکاک قطعات و اجزاء داخلی موتور، جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی موتور، معلق کردن مواد حاصل از سایش قطعات موتور، پاک کنندگی موتور، آب بندی موتور، محافظت از سطوح فلزی موتور و در نهایت، افزایش کارایی موتور اشاره کرد.

انواع روغن موتور

رایج‌ترین دسته‌بندی روغن موتور به صورت زیر است:

  1. روغن موتور مینرال (ارگانیک)
  2. روغن موتور سنتتیک
  3. روغن موتور نیمه سنتتیک

صادرات و واردات روغن موتور

روغن موتور از دسته روغن‌های صنعتی پرکاربرد در سراسر جهان به شمار می‌رود و به همین دلیل تجارت آن نیز میان کشورها سالانه با حجم بالایی انجام می‌شود. کشور ما دارای ذخایر نفتی غنی و فراوانی است و به همین علت، تولیدات بالایی در زمینه روغن موتور دارد. روغن موتور تولید شده در کشور ما از کیفیت و مرغوبیت بسیار عالی برخوردار بوده و قابل رقابت با نمونه‌های خارجی است. صادرات و واردات روغن موتور در کشور ما رواج داشته و تاجران زیادی در این زمینه مشغول به فعالیت می‌باشند.

تولیدکنندگان روغن موتور در کشور ما، توانسته‌اند علاوه بر تامین بخشی از نیاز داخلی، محصولات خود را به بازارهای مصرف جهانی صادر کرده و ارز قابل توجهی از این طریق به کشور وارد نمایند. بزرگ‌ترین مقاصد صادراتی روغن موتور ایرانی، کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله عراق، قطر، بحرین و کشورهایی همچون افغانستان، ترکمنستان و روسیه می‌باشند.

از آن‌جا که تقاضا برای انواع روغن موتور در کشور ما بسیار بالاست، علاوه بر تولیدات داخلی، بخشی از نیاز بازار از طریق واردات این محصول از کشورهای خارجی تامین میگردد. کشورهایی که به ایران روغن موتور صادر می‌کنند، شامل آلمان، ایتالیا، امارات متحده عربی، ترکیه، فرانسه و چین می‌شوند.‌

مجوزهای لازم جهت ترخیص روغن موتور از گمرک

ترخیص کار رسمی اداره گمرک با در دست داشتن کارت بازرگانی معتبر، می‌تواند برای انجام مراحل ترخیص کالا از جمله اخذ مجوزهای تعیین شده از سمت این اداره اقدام نماید. برای تخصیص ارز در زمینه ترخیص روغن موتور از گمرک، اخذ مجوز ارزی از دفتر صنایع شیمیایی و پلیمری ضرورت دارد.

شما علاقمندان می‌توانید برای کسب اطلاع بیشتر در خصوص مجوزهای لازم برای ترخیص روغن موتور از گمرک، با کارشناسان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت، ارتباط برقرار کنید.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص روغن موتور

  • کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص روغن موتور از گمرک با شرح تعرفه زیر برابر 27101910 است که دارای حقوق ورودی 32% و اولویت کالایی 25 می‌باشد.

شرح تعرفه:

روغن های نفتی و روغن های حاصل از مواد معدنی قیری، (غیرخام) و فرآورده هایی که در جایی دیگر گفته نشده و مشمول شماره دیگر تعرفه نشده باشد، که دارای 70 درصد وزنی یا بیشتر نفت یا روغن های حاصل از مواد معدنی قیری می باشد و این نفت یا روغن ها از اجزای اصلی تشکیل دهنده این فرآورده باشد، غیر از آنهایی که دارای بیودیزل (biodiesel) هستند و غیر از آخال روغن ها.

  • کد تعرفه جهت ترخیص روغن موتور از گمرک با شرح تعرفه زیر برابر 34031910 است که دارای حقوق ورودی 32% و اولویت کالایی 25 می‌باشد.

شرح تعرفه:

فرآورده‌های روان کننده (از جمله فرآورده‌های ‌‌روغنی برای‌برش (Cutting oil) فرآورده‌های ضدزنگ یا ضدخوردگی و فرآورده‌ها از انواعی که برای نرم‌ کردن مواد نسجی، روغن مالی یا چرب‌کردن چرم، پوست‌های نرم یا سایر موادبه کار می‌رود، به استثنای آنهایی که به عنوان مواد متشکله اساسی 70 درصد وزنی یا بیشتر دارای روغن‌های نفتی یا روغن‌های مواد معدنی قیری باشند.

  • کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص افزودنی‌ها برای روغن‌های روان ‌کننده، دارای روغن‌های نفتی یا روغن‌های حاصل از مواد معدنی قیری برابر 38112100 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 22 می باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در خصوص ترخیص روغن موتور از گمرک

تاجران و بازرگانان عزیزی که قصد ترخیص روغن موتور از گمرک را دارند، می‌توانند برای انجام مشاوره کاملا رایگان و همچنین همکاری با شرکت سلطان یاقوت در این زمینه، با کارشناسان ترخیص کار باتجربه و ماهر این شرکت تماس حاصل نمایند.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034