سلطان یاقوت

ترخیص پالپلانش (Sheet Piling) از گمرک

ترخیص پالپلانش (Sheet Piling) از گمرک

پالپلانش در اصل لغتی فرانسوی است که به پروفیل‌های به هم متصل شده اطلاق می‌شود. شما تاجران و بازرگانان محترم می‌توانید ترخیص پالپلانش از گمرک را به متخصصان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت بسپارید. پالپلانش در زبان انگلیسی به Sheet Piling معروف است و از پروفیل‌های حاصل از نورد کردن، کشیدن، پرس کردن، خم کردن با پرس یا شکل دادن روی ماشین‌های نورد، یا از سوراخ کردن قطعات نورد شده ( مثلا بوسیله میخ پرچ کردن، جوشکاری، موجدار کردن ( تشکیل می‌شود. ماده اصلی سازنده این قطعات، فولاد است؛ اما در برخی موارد از ورق‌های چوبی و وینیل نیز برای ساخت آن استفاده می‌شود. در صورتی که نیاز به ورقه‌هایی با مقاومت بالا در برابر نیروهای خمشی و فشار باشد، بهترین گزینه پالپلانش فولادی است. از مزایای این قطعات که موجب استفاده مداوم و گسترده آن‌ها در صنایع ساختمان‌سازی شده است، می‌توان به قابلیت ساخت آن از فولاد بازیافتی و همچنین استفاده مجدد پس از اتمام کاربرد آن اشاره کرد. از پالپلانش عمدتا برای ساخت دیوارهای موقت و دائم در صنعت ساختمان استفاده می‌شود. با نصب این قطعات در کنار هم به عنوان تکیه‌گاه گودبرداری، می‌توان بین خاک و سازه مرز ایجاد کرد. طریقه نصب این قطعات به نوع خاک و زمین آن بستگی دارد. اگر خاک مساعد باشد، می‌توان پروفیل‌ها را به صورت هیدرولیکی به داخل خاک هل داد. در صورتی که خاک سفت و متراکم باشد، از چکش ضربه‌ای برای نصب پالپلانش استفاده می‌شود. در ادامه مقاله به شرح موضوعاتی از قبیل کاربرد پالپلانش و نقاط قوت و ضعف آن‌ها و همچنین تجارت و ترخیص پالپلانش از گمرک پرداخته‌ایم.

کاربرد پالپلانش در صنعت ساخت و ساز

 • وقتی ساخت و ساز در یک فضای محدود و محبوس صورت بگیرد، از پالپلانش برای جلوگیری از فروریزش و تخریب‌ها استفاده شده و ایمنی لازم برای کارگرانی که در آن منطقه کار می کنند را فراهم می‌کند.
 • در ساخت منازل، از پالپلانش برای ساخت دیوارهای دائمی به خصوص در ساخت زیرزمین‌ها به دلیل فراهم کردن پایداری و دوام این دیوارها استفاده می‌شود.
 • از این قطعات برای جلوگیری از پیشروی و برخورد سیلاب‌ها با سازه‌های ساحلی استفاده می‌شود.
 • برای محافظت از زیرساخت‌ها در برابر آسیب آب از پالپلانش به دور ان استفاده می‌کنند.
 • برای پشتیبانی هنگام حفاری و گودبرداری پارکینگ‌ها، زیرزمین‌ها، زیرساخت‌ها، تلمبه خانه‌ها و همچنین هنگام ساخت سدها، دیوارهای دریایی و تیغه‌ها از پالپلانش به طور گسترده استفاده می‌شود.

مزایا و معایب پالپلانش

مزایای استفاده از پالپلانش در صنعت ساخت و ساز، شامل موارد زیر می‌باشند:

 • وزن سبک و در نتیجه سهولت حمل و نقل و جابه‌جایی
 • امکان بازیافت و استفاده مجدد
 • تغییر طول ورقه‌ها و طراحی آن متناسب با نوع کاربرد
 • مقاومت در برابر فشار وارده به آن‌ها هنگام نصب و فرو کردن داخل زمین
 • عدم نیاز به نگهداری و تعمیر خاص در هنگام استفاده در خشکی و یا آب

معایب این پروفیل‌های فولادی نیز عبارتند از:

 • اگر خاک زمین محل نصب دارای سنگ‌ها یا تخته سنگ‌های درشت باشد، نصب این قطعات با سختی صورت می‌گیرد.
 • اگر از چکش‌های لرزشی یا چکش ضربه‌ای برای نصب ورق‌ها در زمین استفاده شود، سر و صدای زیادی داشته و سبب مزاحمت در محل اطراف می‌شود.
 • بیشتر استفاده از این قطعات به عنوان دیوارهای موقت بوده و پس از اتمام پروژه ساخت و ساز برداشته شده و به همین دلیل می‌تواند هزینه‌بر باشد.

واردات پالپلانش در ایران

در کشور ما که کشوری در حال توسعه است؛ صنعت ساخت و ساز از مهم‌ترین صنایع استراتژیک محسوب می‌شود و به همین دلیل تامین نیاز این صنایع به تجهیزات و قطعات گوناگون از اولویت‌های واردکنندگان است. همانطورکه اشاره کردیم، پالپلانش از قطعات پرکاربرد در ساختمان سازی و همچنین ساخت سازه‌های دریایی است؛ در نتیجه تقاضا برای مصرف آن در کشور ما بالا بوده و به همین دلیل بخشی از نیاز صنعت ساخت و ساز به این قطعات از طریق واردات آن‌ها از کشورهایی از قبیل سنگاپور، چین، امارات متحده عربی، مالزی و … تامین می‌گردد.

مجوزهای لازم جهت ترخیص پالپلانش از گمرک

ترخیص پالپلانش از گمرک امری تخصصی و پیچیده بوده که در حیطه وظایف ترخیص کار رسمی اداره گمرک قرار می‌گیرد. کارگزار رسمی گمرک با دانش بالا و تسلط بر قوانین و مقررات گمرکی قادر است پیچ و خم امور گمرکی و تشریفات گمرکی را بدون ایجاد مشکلات مرسوم پشت سر بگذارد. از جمله این مراحل، می‌توان مرحله اخذ مجوزات از سازمان‌های خاص را نام برد که جزو مراحل اساسی ترخیص کالا به شمار می‌رود.

ترخیص کاری که قصد ترخیص پالپلانش از گمرک را دارد، باید جهت تخصیص ارز، مجوز ارزی از دفتر صنایع معدنی دریافت نماید.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص پالپلانش از گمرک

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص پالپلانش، برابر 73011000 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 26 می‌باشد و حقوق ورودی آن برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص پالپلانش از گمرک

در این مقاله شما را با خصوصیات و کاربرد یکی از قطعات مهم ساختمان سازی به نام پالپلانش آشنا کردیم و همین طور نکات مهم برای ترخیص پالپلانش از گمرک را شرح دادیم. شما تاجران و بازرگانانی که قصد ترخیص این قطعات از گمرک را دارید، کافیست با شماره‌های درج شده در انتهای مقاله تماس گرفته و با تکیه بر تجربه و مهارت بالای کارشناسان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت، مراحل ترخیص کالای خود را به بهترین نحو ممکن پیش ببرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034