سلطان یاقوت

ترخیص تنباکوی قلیان از گمرک

ترخیص تنباکوی قلیان از گمرک

قلیان نام وسیله‌ای برای استعمال و تدخین تنباکو است که با عبور دود از آب برای خنک کردن و تصفیه دود تنباکو، آن را به ریه فرو می‌برند. تنباکوی قلیان در گذشته از برگ‌های خشک شده‌ی توتون ساخته میشد؛ اما امروزه انواع تنباکوهای میوه‌ای با افزودن میوه‌ها و اسانس به تنباکو، توسط کشورهای عربی ساخته شده و به کشورهای متقاضی از جمله ایران صادر می‌شود. ترخیص تنباکوی قلیان از گمرک، تجارتی فعال و رایج در کشور ایران محسوب شده و در دایره خدمات شرکت سلطان یاقوت جای می‌گیرد. در کشورهای عربی به این نوع تنباکو، تنباکوی معسل گفته می‌شود که در آن طعم تلخ تنباکو کاهش داده شده و به همین دلیل طرفداران بسیاری دارد. تنباکوهای میوه‌ای در قلیان، به دو دسته سبک و سنگین تقسیم می‌شوند و با بسته‌بندی‌های مختلف به فروش می‌رسند. در هنگام خرید تنباکوی میوه‌ای حتما باید به مارک و تاریخ انقضای آن که روی بسته درج شده است توجه داشته باشید؛ زیرا ممکن است تنباکوی میوه‌ای را از دورریز توتون در کارخانه‌ها تولید کرده باشند و آثار مخرب زیادی برای سلامتی انسان داشته باشد. از ویژگی تنباکوی خوب می‌توان به گیرایی بالا، دود مناسب و عطر مطلوب اشاره کرد. در ادامه مقاله قصد داریم به جنبه تجاری و بازرگانی تنباکوی قلیان و اطلاعات مفید جهت ترخیص تنباکوی قلیان از گمرک بپردازیم.

واردات و صادارت تنباکوی قلیان

در کشور ما نیاز داخلی به تنباکوی معسل یا همان تنباکوی قلیان، عمدتا از طریق واردات صورت گرفته و به جهت سودآوری بالایی که دارد مورد استقبال تاجران و بازرگانان داخلی قرار گرفته است. با توجه به اینکه تنباکوی معسل محصول کشورهای عربی است، بیشترین میزان واردات آن در ایران از کشورهای امارات، اردن و مصر صورت می‌گیرد.

کشورهای عربی و ترکیه، بیشترین میزان مصرف تنباکوی قلیان را به خود اختصاص داده‌اند. تولیدکنندگان داخلی در کشور ما در زمینه تنباکوی قلیان در حال پیشرفت و گسترش می‌باشند؛ به‌طوری که صادرات این قبیل محصولات از ایران به کشورهای همسایه در طول چند سال اخیر، دو برابر شده است.

قوانین مربوط به تجارت تنباکوی قلیان در ایران

 • معافیت حقوق ورودی شرکت دخانیات لغو می‌گردد.
 • براساس ماده 16 و ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده عمل شود (براساس نرخ کالاهای خاص در قانون مالیات بر ارزش افزوده اعمال شود).

ماده 16) نرخ مالیات بر ارزش افزوده انواع سیگار و محصولات دخانی، دوازده درصد (12%)

ماده 38) نرخ عوارض شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در رابطه با کالا و خدمات مشمول این قانون، علاوه بر نرخ مالیات موضوع ماده (16) این قانون، به شرح زیر تعیین می‌گردد:

ب- انواع سیگار و محصولات دخانی، سه درصد (3%)

 • به موجب قانون انحصار دخانیات مصوب 1310، تجارت خارجی، خرید، فروش، کشت توتون و تنباکو، تهیه، نگهداری، حمل و نقل اجناس دخانیه و انواع کاغذ سیگار و متفرعات آن و سایر موارد مربوطه در انحصار دولت می‌باشد و به موجب مصوبه شماره 80681/ت 46360 ه مورخ 27/4/1391 هیئت محترم وزیران اختیارات قانونی فوق به وزارت صنعت، معدن و تجارت (مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور) محول گردیده است.
 • صدور موکول به رعایت ماده 18 آیین‌نامه اجرایی قانون حفظ نباتات مصوب 1346 و ماده 5 قانون عهدنامه بین‌المللی حفظ نباتات مصوب 1389 می‌باشد.

ماده 18) فرآورده‌های نباتی كه از ايران به كشورهای خارج صادر می‌شود بوسيله كارشناسان قرنطينه معاينه و در صورت سلامت كالا گواهی بهداشت نباتی صادر می‌شود.

مجوزهای لازم جهت ترخیص تنباکوی قلیان از گمرک

تاجران و بازرگانان کشورمان که قصد ترخیص تنباکوی قلیان از گمرک را دارند، باید جهت پشت سر گذاشتن مراحل قانونی آن، از خدمات ترخیص کار معتبر و کاربلد همچون ترخیص کاران شرکت سلطان یاقوت بهره‌مند گردند.

مجوزات زیر باید برای ترخیص تنباکوی قلیان از گمرک، اخذ و جمع‌آوری شوند:

 • مجوز فنی از مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور
 • مجوز ارزی از مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور جهت تخصیص ارز
 • نیاز به شناسه کالا
 • نیاز به نمایندگی

تعرفه گمرکی یا Hs Code جهت ترخیص تنباکوی قلیان

کد تعرفه جهت ترخیص تنباکوی قلیان از گمرک: 24031100

حقوق ورودی: 5%

اولویت کالایی: 23

وضعیت: فعال

واحد اندازه‌گیری: Kg

شرح لاتین: water Pipe Tabacco

نکته: منظور از تنباکوی قلیان، یعنی تنباکویی که به منظور کشیدن و دود کردن در قلیان بوده و شامل ترکیبی از تنباکو و کلیسرول است که ممکن است حاوی روغن‌ها و عصاره‌های معطر، شیره، قند یا شکر بوده حتی اگر با میوه طعم‌دار شده باشد. اما محصولات بدون تنباکو جهت دود کردن در قلیان شامل این شماره تعرفه نمی‌شوند.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص تنباکوی قلیان از گمرک

شرکت سلطان یاقوت با سال‌ها تجربه در زمینه ترخیص کالا و سایر امور تجاری، اکنون به یکی از معتبرترین شرکت‌ها در این زمینه مبدل شده و آماده خدمت‌رسانی به تاجران و بازرگانان عزیز کشورمان می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و همکاری با شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص تنباکوی قلیان از گمرک، می‌توانید با تلفن‌های درج شده در زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

 • ترخیص تنباکوی میوه‌ای قلیان از گمرک
 • ترخیص تنباکوی معسل عربی قلیان از گمرک
 • ترخیص تنباکوی الفاخر(Al Fakher) از گمرک
 • ترخیص تنباکوی الامیر (Al Amir) از گمرک
 • ترخیص تنباکوی نخلا (Nakhla) از گمرک
 • ترخیص تنباکوی بنگ بنگ از گمرک