سلطان یاقوت

ترخیص عطر و ادکلن از گمرک

ترخیص عطر و ادکلن از گمرک

ترخیص عطر و ادکلن از گمرک، از جمله فعالیت‌های رایج تجاری در کشور ماست و جزو فعالیت‌های شرکت سلطان یاقوت به شمار می‌رود. عطر به ترکیب اسانس‌ها، مواد معطر، تثبیت کننده و حلال‌ها و … گفته می‌شود که از آن جهت خوشبو سازی بدن انسان، حیوانات، غذا، اشیاء و یا محیط اطراف استفاده شده و بصور مایع است. مواد اولیه معطر سازنده عطر از طریق استخراج از منابع گیاهی، حیوانی یا از روش‌های تولید مصنوعی مواد شیمیایی تهیه می‌شود. ادکلن نیز به ترکیب 2 تا 7 درصد اسانس خالص عطر با درصد الکل بالا (بین 70 تا 90% ) گفته می‌شود که نسبت به عطرها، ارزان‌تر و دارای بوی ملایم‌تر و با ماندگاری کم‌تری است. بیشترین آمار استفاده از عطر بیشتر به کشورهای اروپایی و آمریکایی برمی‌گردد. در کشور ما نیز تقاضا برای انواع عطر و ادکلن‌ها بسیار بالا بوده و مورد استفاده افراد با تمام سنین قرار می‌گیرد. در این مقاله قصد داریم به جنبه تجاری و بازرگانی عطر و ادکلن و ترخیص عطر و ادکلن از گمرک ایران بپردازیم.

واردات عطر و ادکلن در ایران

تولیدات انواع عطر و ادکلن در کشور ما رواج دارد و شرکت‌های زیادی به تولید اسانس‌های گوناگون آن مشغول می‌باشند. با این وجود، به دلیل تقاضای بالای داخلی به برندهای معروف و باکیفیت عطر و ادکلن‌های خارجی، سالانه حجم زیادی از این محصولات به کشور ما وارد شده و سود بالایی برای تاجران و بازرگانان فعال در این زمینه به ارمغان می‌آورد. واردات عطر و ادکلن به ایران عمدتا از مبداء کشورهای عمارت، قطر، فرانسه، دبی، آلمان، ایتالیا، ترکیه، چین صورت می‌گیرد.

شاید دو کشور چین و امارات متحده عربی، منبع تولید عطر و ادکلن‌های برند و لوکس نباشند؛ اما بیشتر حجم وارداتی به کشور ما از این دو مشور صورت می‌گیرد. تحریم‌هایی که در سال‌های اخیر بر کشور ما اعمال شده‌اند، سبب شد تا اثر کشورهای توسعه یافته جهانی از تجارت و مبادله کالا با ایران خودداری نمایند. کشور چین که مبداء وارداتی بزرگ جهانی به شمار رفته و بیشتر تمرکز خود را به این فعالیت تجاری منعطف کرده است، به تحریم‌های تجاری علیه ایران بی‌توجه بوده و به همین دلیل به بزرگ‌ترین شریک تجاری کشور ما مبدل شده است. شهر دبی در کشور همسایه، امارات، نیز پیشرف چشم‌گیری در تولید انواع عطر و ادکلن داشته و به دلیل نزدیکی به کشور ما، گزینه مناسبی برای خرید عطر و ادکلن به شمار می‌رود.

قوانین مربوط به تجارت عطر و ادکلن در ایران

ورود – حسب مورد – موکول به رعایت ماده 16 قانون نظارت بر مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی مصوب 1346 می‌باشد.

ماده 16) از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی يا بهداشتی يا آرايشی از گمرک به هر شکلی وکيفيتی به منظور بازرگانی يا تبليغاتی با رعايت مقررات عمومی علاوه‌بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابليت مصرف از کشور مبدأ مستلزم تحصيل پروانه ورود از وزارت بهداری است و وارد کننده نيز مکلف است برای تحصيل پروانه مزبور فرمول مواد و همچنين موادی كه برای نگهداری به آن‌ها اضافه شده به وزارت بهداری تسليم نمايد.

مجوزهای لازم برای ترخیص عطر و ادکلن از گمرک

در کشور ما همانند اکثر کشورهای جهان، تمام کالاها و محصولات وارداتی و صادراتی باید توسط سازمان خاصی کنترل شده تا تجارت آن‌ها مطابق با قوانین و دستورالعمل‌های تعیین شده از سوی کشور باشد. این اداره در ایران، گمرک نام داشته و وظیفه‌ی کنترل محموله‌های تجاری و صدور یا عدم صدور مجوز ترخیص کالا را برعهده دارد. ترخیص کالا به معنای انجام تشریفات گمرکی برای رد کردن کالا از گمرک است. به شخصی که وظیفه ترخیص کالا را به نمایندگی از تاجران و بازرگانان برعهده می‌گیرد، ترخیص کار یا کارگزار رسمی اداره گمرک اطلاق می‌شود که از گواهی‌نامه‌ای به نام کارت بازرگانی برخوردار است.

یکی از مهم‌ترین مراحل ترخیص کالا، که اشتباه در آن منجر به طولانی شدن عملیات ترخیص و بروز سایر مشکلات می‌شود، مرحله اخذ مجوزات از سازمان‌های مربوطه است. ترخیص کار پس از تشخیص درست تعرفه گمرکی کالای مورد نظر خود، به لیست مجوزات لازم برای ترخیص کالا دست پیدا میکند.

مجوزات لازم برای ترخیص عطر و ادکلن از گمرک، عبارتند از:

  • مجوز فنی و ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
  • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی برای مصارف دامی
  • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی جهت تخصیص ارز برای مصارف دامی
  • مجوز ارزی از دفتر صنایع سلولزی، چاپ و نوشت افزار جهت تخصیص ارز

تعرفه گمرکی برای ترخیص عطر و ادکلن

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص عطر و ادکلن برابر 33030090 است که دارای حقوق ورودی 15% و اولویت کالایی 27 می‌باشد و تعرفه ورودی آن برحسب واحد Kg محاسبه می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص عطر و ادکلن از گمرک

ترخیص عطر و ادکلن از گمرک، امری تخصصی و مهم به شمار می‌رود که جز با به کارگیری دانش و مهارت بالای ترخیص کار امکان‌پذیر نخواهد بود. شرکت سلطان یاقوت با بیش از دو دهه سابقه در ترخیص کالا و سایر امور تجاری و بازرگانی، آماده خدمت رسانی به واردکنندگان و صادرکنندگان کشور عزیزمان می‌باشد. در صورتی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و همکاری با کارشناسان ترخیص کار ماهر و کاربلد این شرکت را دارید، با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

5/5 - (1 امتیاز)