سلطان یاقوت

ترخیص مخمر از گمرک

ترخیص مخمر از گمرک

مخمرها عبارتند از نوعی قارچ تک سلولی که به سبب مزایای بی‌نظیر خود در صنایع مختلف مورد استفاده واقع شده و از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشند. تجارت و بخصوص صادرات انواع مخمر در کشور ما صورت می‌گیرد و به همین دلیل قصد داریم در ادامه مقاله امروز به موضوع ترخیص مخمر از گمرک بپردازیم که در دایره خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت جای می‌گیرد. سلول‌های تشکیل دهنده مخمرها ظاهری تخم مرغی شکل دارند و تنها با میکروسکوپ قابل مشاهده هستند. زیستگاه مخمرها در زیست بوم‌های طبیعی است. برای مثال می‌توان انواع مخمر را در گل و برگ گیاهان، میوه‌ها و حتی خاک بطورت پراکنده یافت. از طرفی، نوع دیگری از مخمرها در سطح پوست و یا مجاری روده‌ای حیوانان خون گرم دیده می‌شوند. مزایای مخمرها نسبت به سایر میکروارگانیسم‌های صنعتی سبب کاربرد بی‌شمار این محصول در صنایع مهم کشورهای جهان شده است. از مزایای مخمرها می‌توان به سرعت رشد بالا، تولید زیست توده فراوان، سهولت دستکاری متابولیسم سلولی با استفاده از تکنیک‌های ژنتیکی، سهولت جدا کردن و تخلیص زیست توده مخمر از سایر محصولات و … اشاره کرد. عمده کاربرد مخمرها در صنایعی نظیر نانوایی، صنایع غذایی و نوشیدنی، صنعت شکلات سازی، تولید بیواتانول، صنعت پزشکی، صنعت خوراک دام و … می‌باشد. برای آشنایی بیشتر با نحوه تجارت و ترخیص مخمرها از گمرک، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

تجارت ایران در زمینه انواع مخمر

انواع مخمرهای فعال و یا غیرفعال در کشور ما هدف مبادلات تجاری واقع می‌شوند. البته لازم به ذکر است که میزان صادرات این محصول بسیار بیشتر از واردات آن است و سالانه سبب ورود مقادیر بالایی ارز به چرخه اقتصادی کشورمان می‌گردد. صادرات انواع مخمر از ایران عمدتا به مقصد کشورهای افغانستان، سوریه، ازبکستان، تاجیکستان، عراق، ترکمنستان و سایر کشورهای همسایه رواج دارد.

از طرفی، کمبودهای موجود در بازار مصرفی کشورمان به این محصول از طریق واردات از کشورهای خارجی تولیدکننده تامین می‌گردد.

قوانین حاکم بر صادرات و واردات مخمر در ایران

واردکنندگان و صادرکنندگانی که قصد تجارت در زمینه مخمرها را دارند، لازم به است به مقرراتی که از سمت اداره گمرک برای این امر تعریف شده است، دقت نمایند:

  • ورود مخمرها موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوردنی و آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی مصوب سال 1346 به شرح زیر است:

‌ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و ‌واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم ‌نماید.

مجوزات لازم جهت ترخیص مخمر از گمرک

ترخیص کالا عبارت است از طی کردن مراحل قانونی برای خارج کردن کالا یا محصول تجاری از گمرک کشور که این فعالیت از سمت ترخیص کار رسمی اداره گمرک قابل انجام خواهد بود. یکی از مراحل ترخیص کالا، گرفتن مجوز از سازمان‌های داخلی است که مسئولیت صدور آن‌ها را برعهده دارند. این مجوزات بطور خاص برای هر ردیف کالایی در لیست تعرفه‌ها تعریف شده‌اند و ترخیص کار با تشخیص صحیح کد تعرفه گمرکی کالای مورد نظر خود می‌تواند به لیست این مجوزات دست پیدا کند.

ترخیص کاری که به نمایندگی از تاجران و بازرگانان کشورمان، قصد ترخیص مخمر از گمرک را دارد باید مجوزهای زیر را از سازمان‌های مربوطه در داخل کشور اخذ نموده و تحویل اداره گمرک نماید:

  • مجوز ارزی از دفتر صنایع غذا و دارو برای تخصیص ارز
  • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی برای اعلام تاریخ اعتبار جهت مصارف دامی یا کشاورزی
  • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی برای مصارف دامی یا کشاورزی
  • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی جهت تخصیص ارز برای مصارف دامی یا کشاورزی
  • مجوز فنی و ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی

کد تعرفه جهت ترخیص مخمرهای فعال و غیرفعال از گمرک

بطورکلی کد تعرفه مربوط به مخمرها (فعال یا غیرفعال) ذیل ردیف 2102 جای می‌گیرد. تعرفه گمرکی کلیه محصولات زیر مجموعه آن برحسب واحد کیلوگرم در اداره گمرک محاسبه می‌گردد. در ادامه به شرح جزئیات آن خواهیم پرداخت.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص مخمرهای فعال برابر 21021000 است که از حقوق ورودی 2% و اولویت کالایی 24 برخوردار است.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص مخمرهای غیرفعال، سایر موجودات ذره‌بینی تک سلولی مرده برابر 21022000 است که از حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 22 برخوردار است.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص انواع مخمر از گمرک

شرکت سلطان یاقوت شامل کادر باتجربه و ماهر از نیروهای ترخیص کار رسمی اداره گمرک است که تسلط کامل بر ضوابط گمرکی داشته و می‌توانند در این زمینه خدمات گوناگونی به افراد متقاضی ارائه دهند. انجام فرآیند ترخیص کالا در کوتاه‌ترین زمان ممکن و صرف کمترین هزینه، از مزایای این شرکت به شمار می‌روند. تاجران و بازرگانانی که قصد ترخیص انواع مخمر از گمرک را دارند، می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان و همچنین همکاری با شرکت سلطان یاقوت در این زمینه، با شماره‌های زیر تماس بگیرند.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034