سلطان یاقوت

ترخیص دستگاه رادیوگرافی تک دندان (پری اپیکال) از گمرک

ترخیص دستگاه رادیوگرافی تک دندان (پری اپیکال) از گمرک

در علم رادیولوژی از دستگاه‌ها و تجهیزات مختلف برای عکس برداری از نواحی مختلف بدن استفاده می‌شود. یکی از دستگاه‌های پرکاربرد رادیولوژی که برای تصویربرداری داخل دهانی طراحی شده است، دستگاه رادیوگرافی تک دندان یا پری اپیکال نام دارد. واردات دستگاه رادیولوژی پری اپیکال در کشور ما رواج دارد و از این رو قصد داریم در ادامه مقاله به موضوع ترخیص دستگاه رادیوگرافی تک دندان از گمرک بپردازیم که در دایره خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت جای می‌گیرد. این روش تصویربرداری اطلاعات مهم و ارزشمندی در خصوص دندان و استخوان‌های اطراف آن نمایش می‌دهد. به کمک لرادیوگرافی پری اپیکال با اشعه ایکس، امکان نمایش کل دندان از تاج تا انتهای ریشه و استخوان‌های محافظ دندان وجود دارد. در این روش، فیلم مخصوص رادیوگرافی در داخل دهان و پشت دندان مورد تصویربرداری قرار می‌گیرد و سپس با تاباندن اشعه ایکس، تصویر مورد نظر بر روی فیلم ایجاد می‌شود. از رادیوگرافی تک دندان برای پیدا کردن مشکلات دندانی زیر خط لثه یا در فک مثل دندان نهفته، شکستگی دندان، آبسه، تومور و تغییرات استخوانی مربوط به برخی بیماری‌ها استفاده می‌شود. محدودیت‌های دستگاه رادیوگرافی تک دندان شامل تغییرات آناتومیک سه بعدی، فشرده سازی هندسی و ساختارهای تشریحی احتمالی که می تواند ناحیه مورد نظر را مبهم کند، می‌باشند. اجزاء و قطعات دستگاه رادیوگرافی پری اپیکال عبارتند از: تیوپ اشعه ایکس، اپلیکاتور، پایه و بازوی نگه دارنده، ژنراتور، کلید پرتودهی، فيلم راديوگرافی تک دندان و دستگاه ظهور و … . برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص دستگاه رادیوگرافی پری اپیکال از گمرک، در ادامه مقاله همراه ما باشید.

قوانین واردات دستگاه رادیوگرافی تک دندان در ایران

تاجران و بازرگانانی که قصد فعالیت در زمینه واردات دستگاه رادیوگرافی تک دندان یا پری اپیکال در ایران را دارند، باید در چهارچوب قوانین و مقررات تعیین شده از سمت اداره گمرک در این زمینه عمل کنند:

 • ورود موکول به موافقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشد.
 • ردیف تعرفه‌های مربوط به اقلام دارویی، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی مشمول کاهش حقوق گمرکی از 4% به 1% (موضوع مفاد جزء 2 بند ه تبصره 7 قانون بودجه کل کشور، موکول به اعلام نظر سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سامانه گمرک ایران (در زمان ترخیص کالا) می‌باشد.
 • ورود و ترخیص منوط به تایید سازمان انرژی اتمی ایران است.

واردات دستگاه رادیوگرافی پری اپیکال در کشور

صنعت پزشکی و صنایع مربوطه جزو مهم‌ترین صنایع در جهان هستند و هر کشوری در راستای تامین تجهیزات و وسایل مورد نیاز این صنعت می‌کوشد. در کشور ما تولیدات مربوط به تجهیزات و لوازم صنعت پزشکی به اندازه نیاز این صنعت صورت نمی‌گیرد و تامین‌کنندگان مجبور به واردات این محصولات از کشورهای خارجی می‌گردند. تاجران و بازرگانان برای جبران کمبودهای بازار مصرفی در این زمینه، هر ساله مقادیر بالایی ارز جهت خرید تجهیزات و دستگاه‌های صنعت پزشکی از کشور خارج می‌کنند. فعالیت در این زمینه از سود مناسبی برای ایشان برخوردار است.

واردات دستگاه رادیولوژی تک دندان یا پری اپیکال در ایران عمدتا از مبداء کشورهای ایتالیا، آلمان، فرانسه، کره و … صورت می‌گیرد.

مجوزهای لازم جهت ترخیص دستگاه رادیوگرافی پری اپیکال از گمرک

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که قصد ترخیص دستگاه رادیوگرافی پری اپیکال از گمرک را دارد موظف است برای اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

 • مجوز فنی از سازمان انرژی اتمی
 • مجوز فنی از دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی جهت بررسی تخفیف بیش از 3%
 • مجوز ارزی از دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی جهت تخصیص ارز
 • مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای ترخیص کالاهای مستعمل
 • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
 • مجوز ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
 • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی برای مصارف دامی یا کشاورزی
 • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز جهت مصارف دامی یا کشاورزی

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص دستگاه رادیوگرافی تک دندان

کد 8 رقمی تعرفه گمرکی برای ترخیص دستگاه رادیوگرافی تک دندان از گمرک برابر 90221310 است.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص دستگاه رادیوگرافی تک دندان از گمرک

شرکت سلطان یاقوت، با برخورداری از سابقه طولانی و درخشان در انجام امور تجاری از جمله ترخیص کالا، توانسته است رضایت تاجران و بازرگانان زیادی را جلب نماید. در این شرکت، کادری از نیروهای ترخیص کار متخصص و ماهر به کار گرفته شده‌اند که از تمام مهارت و تجربه خود در جهت ارائه خدمات عالی به تاجران عزیز کشورمان بهره می‌برند. از جمله خدمات شرکت سلطان یاقوت می توان به ثبت سفارش کالا، ترخیص کالا، تنظیم اظهار نامه، ترانزیت، ترانشیپ کالا، اخذ مجوزات مورد نیاز برای ترخیص از گمرک و … اشاره کرد. اگر قصد ترخیص دستگاه رادیولوژی پری اپیکال یا تک دندان از گمرک را دارید، می‌توانید برای انجام مشاوره رایگان و یا همکاری با کارشناسان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت، تلفن‌های زیر را شماره‌گیری نمایید.

تلفن تماس: 09121995406 – 02128111034