سلطان یاقوت

ترخیص نخ کنف از گمرک

ترخیص نخ کنف از گمرک

یکی از کالاهای وارداتی در ایران که سالانه مقادیری ارز برای خرید آن از کشورهای خارجی تولیدکننده از ایران خارج می‌گردد، نخ کنف نام دارد. از این رو ادامه مقاله پیش‌رو را به شرح فرآیند ترخیص نخ کنف از گمرک اختصاص خواهیم داد که جزو خدمات قابل ارائه متخصصان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت به شمار می‌رود و از اهمیت و ارزش بالایی برای فعالان تجاری برخوردار است. نخ کنف از الیاف گیاه بذری به نام کنف حاصل می‌شود که بومی کشورهای مرطوب و در عین حال گرمسیری می‌باشد و پس از نخ ابریشم در رتبه فراوان‌ترین و متنوع‌ترین الیاف گیاهی در جهان به شمار می‌رود. خواص نخ کنف عبارتند از: مقاومت مکانیکی بالا، فراوانی و در دسترس بودن و در نتیجه قیمت ارزان، تجزیه‌پذیری کامل و آسان در طبیعت، سطح اصطحکاکی و فوق‌العاده نرم، ضد الکتریسیته ساکن و در نهایت قابلیت ترکیب با نخ‌های مصنوعی و طبیعی دیگر. نقاط قوت ذکر شده سبب شده‌اند که در حال حاضر نخ کنف دومین نخ پرکاربرد جهان در صنعت نساجی پس از نخ کتان باشد. از نخ کنف در صنعت بسته بندی، بافت فرش ماشینی، گلیم و تور، تولید کیف و … بطور گسترده استفاده می‌شود. هم‌چنین این نخ را به دلیل برخورداری از ساختار متخلخل و تهویه‌پذیر، برای تولید بسته‌بندی‌های مواد غذایی و سبزیجات مورد استفاده قرار می‌دهند. در صورتی‌که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تجارت و ترخیص نخ کنف از گمرک را دارید، ادامه مقاله را دنبال نمائید.

تجارت نخ کنف در ایران

گیاه کنف بومی کشورهای هند، بنگلادش، چین، تایلند، اندونزی و … است و به همین دلیل بیشترین میزان نخ کنف نیز در این کشورها تولید می‌گردد. همچنین صادرات نخ کنف از میان کشورهای ذکر شده بیشتر در هند و بنگلادش رواج دارد. این نخ از کشورهایی همچون چین به ایران وارد شده و پس از ریسندگی در کارخانه‌ها و تبدیل شدن به پارچه کنفی، به بازار مصرفی تزریق می‌گردد.

دلیل عدم واردات نخ کنف از کشورهای تولیدکننده آن، ممنوعیت‌های تجاری است که به دلیل تحریم‌های گسترده علیه کشور ما در زمینه مبادلات کالایی رخ داده‌اند. چین به دلیل عدم توجه به این ممنوعیت‌ها، هم‌اکنون بزرگ‌ترین مبداء وارداتی برای کالاهای مختلف و هم‌چنین مهم‌ترین شریک تجاری ایران محسوب می‌شود.

اخذ چه مجوزاتی برای ترخیص نخ کنف از گمرک الزامی است؟

واردات و صادرات دو اصل مهم و اساسی تجارت هستند که سبب به گردش درآمدن چرخ اقتصادی در یک کشور می‌شود. کاستی‌ها و کمبودهای بازار مصرفی به محصولات گوناگون از طریق واردات و سودآوری از طریق فروش کالاهای تولیدی مازاد از طریق صادرات صورت می‌گیرد. اما برای برقراری عدالت و نظم در کشور ما، تمامی محموله‌های صادراتی و وارداتی باید از زیر ذره بینی به نام اداره گمرک عبور کرده و قانونی بودن آن بررسی شود. در همین راستا، قوانین و دستورالعمل‌هایی برای ترخیص کالا از سمت اداره گمرک تعریف شده‌اند و ترخیص کار رسمی اداره گمرک موظف است در همین چهارچوب عمل کند. به کلیه مراحل ترخیص کالا، تشریفات گمرکی گفته می‌شود و یکی از این مراحل، اخذ مجوزاتی است که سازمان‌های بخصوصی در داخل کشور مسئولیت صدور آن‌ها را برعهده دارند.

ترخیص کاری که قصد ترخیص نخ کنف از گمرک را دارد، لازم است برای دریافت و جمع‌آوری لیست مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

  • مجوز ارزی از دفتر صنایع منسوجات و پوشاک برای تخصیص ارز
  • نیاز به شناسه کالا

کد تعرفه گمرکی مناسب برای ترخیص نخ کنف

بصورت کلی کد 8 رقمی تعرفه گمرکی برای ترخیص نخ از کنف یا از سایر الیاف نسجی پوسته ساقه نباتات ذیل ردیف 5307 قرار می‌گیرد و تعرفه ورودی آن برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص نخ از کنف یک‌لا برابر 53071000 است که دارای حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 22 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص نخ از کنف چند لا (تابیده) یا کابله برابر 53072000 است که دارای حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 22 می‌باشد.

ترخیص نخ کنف از گمرک با شرکت سلطان یاقوت

تشریفات گمرکی برای ترخیص یک محصول خاص، فرآیندی پیچیده و تخصصی است که احتمال بروز خطا و اشتباه در صورت نداشتن تسلط کامل بر قوانین و دستورالعمل‌های اداره گمرک در مراحل انجام آن بسیار بالاست. به همین دلیل است که فعالان تجاری به همیاری ترخیص کار رسمی اداره گمرک نیاز دارند تا بتوانند این مسیر پر پیچ و خم را با موفقیت طی نمایند. نیروهای ترخیص کار باتجربه و ماهر شرکت سلطان یاقوت با ارائه خدمات مفید و ارزشمند در زمینه امور گمرکی از جمله: ثبت سفارش، خرید کالا، حمل و نقل کالا، ترخیص کالا از کلیه گمرکات، اخذ مجوز های قانونی، تنظیم اظهارنامه و … در تلاش هستند امور بازرگانی شما تجار گرامی را در کمترین زمان و با صرف حداقل هزینه به انجام برساند. در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در زمینه ترخیص نخ کنف از گمرک، کافیست از طریق شماره‌های زیر با ما ارتباط برقرار نمایید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034