سلطان یاقوت

ترخیص پنیر پیتزا از گمرک

ترخیص پنیر پیتزا از گمرک

پنیر پیتزا، نوعی پنیر و محصول لبنی به شمار می رود که از شیر گاو تولید شده و عموما سفید رنگ است. بافت پنیر پیتزا به صورت نیمه‌جامد بوده و گاهی به علت رژیم غذایی دام، ممکن است به رنگ زرد درآید. پنیر پیتزا با نام انگلیسی Pizza Cheese، در سراسر کشورهای دنیا طرفداران بی‌شماری داشته و انواع گوناگونی دارد. در کشور ما محصولات لبنی به فراوانی یافت شده و به همین دلیل، مواد اولیه برای تولید پنیر پیتزا نیز در دسترس قرار دارد. امروزه کارخانجات زیادی به تهیه پنیر پیتزا در کشور ما مشغول بوده و علاوه بر تامین نیاز داخلی، بر روی صادارت این محصول لبنی، تمرکز کرده‌اند و سود بالایی از این طریق کسب می‌نمایند. به دلیل رواج صادارت پنیر پیتزا در ایران، قصد داریم در ادامه‌ی این مقاله‌ی بازرگانی، به تشریح فرآیند ترخیص پنیر پیتزا از گمرک بپردازیم که در دایره خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت قرار گرفته و از ارزش و اهمیت بالایی برای تاجران و بازرگانان در کشور ما برخوردار است. از پنیر پیتزا به‌ طور گسترده به عنوان ماده اولیه برای پخت انواع پیتزا و فست‌فود استفاده می‌شود و طعم لذیذی به آن می‌بخشد. به هر پنیری که جهت مصارف آشپزی مناسب باشد، در اصطلاح پنیر پیتزا می‌گویند و به همین دلیل امروزه شاهد انواع مختلغف پنیر پیتزا در جهان هستیم. این محصول به صورت رنده شده، پودر شده و یا ورقه‌ای تولید و در مواجه با حرارت ذوب می‌شود و به همین دلیل، پنیر پیتزای تولیدی را در کارخانه‌ها منجمد و در بسته‌بندی‌های مخصوص قرار می‌دهند تا مناسب حمل و نقل در داخل یا خارج از کشور باشد. در ادامه، با انواع پنیر پیتزا آشنا شده و به موضوع تجارت و ترخیص پنیر پیتزا از گمرک، خواهیم پرداخت.

انواع مختلف پنیر پیتزا در ایران و جهان کدامند؟

در کشور ما، پنیر پیتزا تنوع بالایی ندارد و در واقع پنیر موزارلا را با شکل‌های مختلف و مارک‌های گوناگون تولید و به بازار مصرفی داخلی عرضه می‌کنند. بعد از پنیر موزارلا، پنیر پارمسان، چدار و گودا پرطرفدارترین پنیرهای مصرفی در ایران بوده و هر کدام طرفداران خاص خود را دارد.

پنیر بز، پنیر پکورینو رومانو، پنیر بلوچیز، پنیر توما، پنیر پارمیجانو، پنیر پرولون، پنیر ریکوتا و … از دیگر پنیر پیتزاهای مشهور در جهان هستند.

صادرات پنیر پیتزا در ایران

پنیر پیتزای تولید شده در ایران، از کیفیت بسیار بالا و مطلوبی برخوردار بوده و دارای ویژگی‌هایی نظیر میزان چربی کنترل شده، طعم جذاب، کشسانی بالا، استانداردهای غذایی و … می‌باشد. مرغوبیت این محصولات سبب شده تا توجه مشتریان در داخل و خارج از کشور جلب شود و پنیر پیتزای ایرانی میان آن‌ها طرفدار پیدا کند. از آن‌جا که مراحل تهیه و تولید پنیر پیتزا در کشور ما، به سبب قیمت پایین مواد اولیه، بسیار ارزان و مقرون به صرفه است، تولیدکنندگان زیادی مشغول به فعالیت در این حوزه شده‌ و سود بسیار زیادی کسب می‌کنند.

صادارت پنیر پیتزا از ایران به کشورهای همسایه، از پرسودترین شاخه‌های صادرات در ایران است و اخیرا مشتاقان به فعالیت در این زمینه بیشتر شده‌اند. فروش این محصولات به کشورهای خارجی، سبب شده تا سالانه ارز خوبی به کشور ما وارد شود و قدم مثبتی برای بهبود اقتصاد کشور برداشته شود.

با توجه ‌به این مورد بخشی عظیمی از صادرات پنیر پیتزا از ایران به کشورهای افغانستان، عراق، روسیه، عمان، امارات، قطر، جمهوری آذربایجان و ترکیه صورت می‌گیرد. صادرات این محصول از ایران با کشورهایی که مرز خاکی دارند با کانتینر و با کشورهایی که مرز آبی دارند از طریق بنادر انجام می‌شود؛ درصورتی‌که هرکدام از این مرزها را نداشته باشد از طریق خطوط هوایی این مورد انجام می‌شود.

قوانین مربوط به تجارت پنیر پیتزا در ایران

ورود کلیه کالاهای این فصل موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوراکی و آشامیدنی مصوب 1346 و ترخیص آن‌ها موکول به ارائه گواهی‌نامه بهداشت کشور مبداء می‌باشد.

‌ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌ رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و ‌واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم ‌نماید.

مجوزهای لازم جهت ترخیص پنیر پیتزا از گمرک

از آن‌جا که پنیر پیتزا جزو مواد غذایی به شمار می رود، ترخیص کاری که قصد ترخیص پنیر پیتزا از گمرک را دارد، موظف است جهت دریافت مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اقدام نماید.

برای اعلام تاریخ اعتبار پنیر پیتزا، گرفتن مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی ضرورت دارد.

همچنین ترخیص کار باید جهت تخصیص ارز در زمینه ترخیص پنیر پیتزا از گمرک، مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی را اخذ کند.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص پنیر پیتزا

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص پنیر رنده شده یا به صورت پودر از هر نوع برابر 04062000 است که دارای حقوق ورودی 55% و اولویت کالایی 4 می‌باشد و حقوق ورودی آن برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص پنیر پیتزا از گمرک

ترخیص پنیر پیتزا از گمرک، جزو امور تخصصی و پیچیده‌ی تجاری است و به همین دلیل صادرکنندگان و واردکنندگان برای انجام آن، به مهارت و دانش بالای ترخیص کار رسمی اداره گمرک همچون متخصصان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت نیاز دارند. در صورتی که قصد انجام امور گمرکی از جمله ترخیص کالا را دارید، برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره رایگان و همکاری با شرکت سلطان یاقوت، کافیست با شماره‌های درج شده در انتهای مقاله تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

5/5 - (1 امتیاز)