سلطان یاقوت

ترخیص گوشی پزشکی از گمرک

ترخیص گوشی پزشکی از گمرک

یکی از تجهیزات پزشکی کاربردی و رایج که هر پزشکی به همراه خود دارد، گوشی پزشکی یا استتوسکوپ Stethoscope نام دارد. واردات انواع استتوسکوپ در کشور ما رواج دارد و مورد استفاده صنعت پزشکی قرار می‌گیرد. از این رو قصد داریم در ادامه مقاله به موضوع ترخیص گوشی پزشکی از گمرک بپردازیم که در جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت می‌باشد. به کمک این وسیله می‌توان صداهای داخلی اندام‌هام مختلف بدن انسان و حیوانات را که با گوش نمی‌توان شنید یا ضعیف به نظر می‌رسند، تقویت کرد. از استتوسکوپ برای معاینه سمعی اندام‌هایی همچون قلب، ریه، شکم، جریان‌های خونی و … استفاده می‌شود. ساختار گوشی‌های پزشکی پیچیده نیست و عمدتا از 3 قسمت اصلی تشکیل می‌شوند که عبارتند از: گوشی، لوله و سرگوشی (شامل دیافراگم و زنگ). پزشک برای شنیدن صداهای داخلی بدن، قسمت سرگوشی را روی اندام مورد نظر از بیرون قرار می‌دهد؛ سپس این صداها توسط دیافراگم یا زنگ که در دو طرف سرگوشی واقع شده‌اند، تشدید و تقویت شده و از طریق لوله‌های مخصوص هدایت صدا، به قسمت گوشی این وسیله رسیده و به گوش پزشک می‌رسند. گوشی‌های پزشکی انواع مختلفی دارند. در یک دسته‌بندی می‌توان این وسیله را به مدل‌های یک‌سر و دوسر تقسیم کرد. گوشی‌های یک‌سر، فقط دارای یکی از اجزاء دیافراگم یا زنگ در بخش سرگوشی هستند. دیافراگم برای شنیدن اصوات بم (فرکانس پایین) و زنگ برای شنیدن اصوات زیر (فرکانس بالا) اختصاص یافته اند. گوشی‌های دوسر نیز دارای هر دو اجزاء دیافراگم و زنگ هستند؛ ولی کیفیت صدای نوع قبلی را ندارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص استتوسکوپ از گمرک، در ادامه مقاله همراه ما باشید.

انواع گوشی پزشکی یا استتوسکوپ

گوشی‌های پزشکی همانطورکه در مقدمه اشاره شد، انواع مختلفی دارند. کاربرد این دستگاه‌ها یکسان بوده ولی هر کدام برای انجام یک فعالیت مشخص اختصاص یافته‌اند. بطورکلی گوشی‌های پزشکی را می‌توان به انواع زیر تقسیم‌بندی کرد:

 • گوشی پزشکی آکوستیک
 • گوشی پزشکی دیجیتال (الکترونیک)
 • گوشی پزشکی نوزاد (جنین)
 • گوشی دامپزشکی (حیوانات)

واردات گوشی پزشکی در ایران

صنعت پزشکی یکی از صنایع بسیار مهم در جهان است که مستقیما با سلامت و جان افراد جامعه سروکار دارد. به همین دلیل تامین نیازهای صنعت پزشکی و صنایع مربوطه نسبت به تجهیزات و دستگاه‌های پزشکی جزو اولویت واردکنندگان به شمار می‌رود. در کشور ما دانش و مواد اولیه کافی برای تولید برخی از این محصولات وجود ندارد و به همین علت این کالاها در دسته کالاهای وارداتی قرار می‌گیرند.

واردات دستگاه استتوسکوپ یا گوشی پزشکی در کشور ما عمدتا از مبداء کشورهای آلمان، امارات متحده عربی، هلند، ایتالیا، ژاپن، آمریکا، چین و … صورت می‌گیرد و سالانه مقادیر بالایی ارز بدین ترتیب از کشور خارج می‌گردد. بدون شک برترین تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی در کشورهای آمریکایی و اروپایی قرار دارند، ولی تاجران و بازرگانان ایرانی به دلیل وجود تحریم‌های گسترده علیه کشورمان، از تجارت مستقیم با این کشورها منع شده‌اند. به همین دلیل هم‌اکنون عمده نیاز صنایع و بازار مصرفی کشورمان به کالاهای مختلف از طریق واردات از کشورهای چین و امارات متحده عربی تامین می‌شود.

قوانین مربوط به واردات گوشی پزشکی در ایران

 • ورود موکول به موافقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشد.
 • ردیف تعرفه‌های مربوط به اقلام دارویی، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی مشمول کاهش حقوق گمرکی از 4% به 1% (موضوع مفاد جزء 2 بند ه تبصره 7 قانون بودجه کل کشور، موکول به اعلام نظر سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سامانه گمرک ایران (در زمان ترخیص کالا) می‌باشد.

مجوزهای لازم برای واردات گوشی پزشکی از گمرک

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که قصد ترخیص گوشی پزشکی از گمرک را دارد موظف است برای اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

 • مجوز فنی از دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی جهت بررسی تخفیف بیش از 3%
 • مجوز ارزی از دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی جهت تخصیص ارز
 • مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای ترخیص کالاهای مستعمل
 • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
 • مجوز ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
 • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی برای مصارف دامی یا کشاورزی
 • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز جهت مصارف دامی یا کشاورزی

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص گوشی پزشکی

کد 8 رقمی تعرفه گمرکی برای ترخیص گوشی پزشکی یا استتوسکوپ از گمرک برابر 90181990 است که شامل حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 22 می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص گوشی پزشکی از گمرک

شرکت سلطان یاقوت در زمینه امور گمرکی از جمله ثبت سفارش، حواله ارز، خرید کالا، کسب مجوز های قانونی، ترانزیت و ترانشیپ، حمل و نقل کالا و به ویژه ترخیص کالا از تمام گمرکات کشور، آماده ارائه خدمات و همکاری با فعالان تجاری کشورمان می‌باشد. از مزایای همکاری با متخصصان ترخیص کار باتجربه و کاربلد این شرکت، می‌توان به ترخیص کالا در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با صرف هزینه مناسب اشاره کرد. این شرکت متعهد می‌شود تا از صفر تا صد مراحل ترخیص کالا، راهنما و همراه شما عزیزان باشد. در صورتی که قصد ترخیص گوشی پزشکی (استتوسکوپ) از گمرک را دارید، می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های درج شده در زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

 

5/5 - (1 امتیاز)