سلطان یاقوت

4 مزیت مهم کانتینرهای یخچال­دار در حمل دریایی

کانتینرهای یخچال­دار در حمل دریایی

کانتینر یخچال­دار از انواع کانتینر هستند که در جهت انتقال مواد غذایی به صورت زمینی، هوایی و دریایی استفاده می­ شوند. به کارگیری کانتینر یخچال­دار در فرآیند حمل و نقل­ های دریایی نکات مثبت بسیاری در پی داشته که در این مقاله به چهار مورد از برجسته­ ترین مزایای آن اشاره می­ کنیم. همچنین در ادامه شما را با ساختار کلی این کانتنرها آشنا کرده و نکات مهمی که در رابطه با آن وجود دارد را ذکر می­ کنیم.

کانتینر و اهمیت آن در حمل دریایی

کانتینر جعبه فلزی است که مطابق با استانداردهای جهانی ساخته شده و در سطوح بین ­الملل جهت حمل و نقل محصولات به کار گرفته می­ شود.

کانتینرها به دلایل ویژگی های کاربردی از جمله انعطاف­ پذیری، هزینه پایین، سرعت، کاربرد به عنوان انبار متحرک و امنیت و ایمنی بالا از اهمیت بالایی برخور دارند.

ساختار کلی کانتینرهای یخچالی به چه صورت است؟

کانتینر یخچالی یکی از انواع کانتینرهای مورد استفاده در حمل و نقل دریایی است. مواد غذایی و لوازم مخصوص پزشکی که در دمای خاص محافظت و نگهداری می­شوند ممکن است در فرآیند حمل و نقل یا دپو فاسد شده یا از بین بروند. به همین جهت برای انتقال این دسته از مواد غذایی از کانتینرهای یخچال­دار استفاده می­شود.

کانتینر های یخچالی به نحوی طراحی شده اند که ابعاد خارجی آن ها مطابق با استاندارد های ایزو باشد تا بتواند مقر های کانتیر در کشتی های کانتینر بر جا شود. کانتینرهای یخچالی به دلیل به کارگیری یک سیستم سرمایشی درون آنها نسبت به کانتینرهای معمولی فضای داخلی کمتر و وزن بیشتری دارند.

در زمان حمل کانتینر های یخچالی توسط کشتی ، این کانتینر ها می‌بایست به منبغ تغذیه کشتی متصل باشند. تعداد کانتینر های یخچالی متصل روی کشتی بستگی به ظرفیت منبع تغذیه کشتی دارد. در صورتی که ظرفیت منبع تغدیه کشتی برای تغذیه کانتینر های یخچالی مناسب نباشد، از منابغ تغذیه ای که اصطلاحا به آن‌ها پاور پک گفته می‌شود استفاده می‌شود، که این پاور پک ها بوسیله ژنراتور های نسبتا بزرگ دیزلی که ابعاد آنها مطابق با یک کانتینر ۲۰ فوتی استاندارد است تجهیز شده اند.

هوا باید به صورت مداوم در سراسر فضای داخلی کانتینر یخچالی در جریان باشد زیرا عملکرد آن اینگونه است که هوای گرم داخل کانتینر را مکیده و پس از کاهش دمای آن، مجددا هوای سرد را به داخل کانتینر بازمی­ گرداند.

مزیت­های کانتینر یخچال­ دار در حمل و نقل دریایی

1- با استفاده از کانتینرهای یخچال­دار می­توان موادغذایی که باید در یک دمای ثابت، بالا یا پایین نقطه انجماد حمل شوند را به مسافت­های طولانی بدون فاسد شدن آن­ها جابه ­جا کرد. همچنین هزینه خرید یک تریلی یخچال‌دار بین‌المللی بسیار کمتر از هزینه حمل و نقل بار به وسیله قطار، هوایی و دریایی است و از این نظر نسبت به روش‌های دیگر حمل و نقل بسیار با صرفه‌تر می­ باشد.

2- زمان و مسیر حرکت کانتینرهای یخچالی بنابر نیاز صاحب کالا قابل تنظیم هستند و به جهت همین انعطاف ­پذیری، سرعت انتقال کالا از طریق کانتینرهای یخچال­دار بسیار بیشتر از حمل و نقل ریلی و حمل و نقل دریایی می­ باشد. برای مثال تصور کنید که کالای فاسدشدنی شما در کانتینر قرار دارد و در مسیر رسیدن به مقصد تأخیر ایجاد می‌شود؛ باوجود سرمایش کافی و استاندارد کانتینر شما می‌توانید از بابت سلامت کالای خود در طول مدت تأخیر نیز اطمینان داشته باشید.

3- کشتی‌های دریایی ویژه حمل کانتینر یخچال دار برای حمل کانتینرهای یخچالی در نظر گرفته شده ­اند که ظرفیت حمل 2000 تا 3000 کانتینر را دارند. کانتینرها در گذشته با دیزل‌ها و قطعات برقی دیگر محصولات خود را سرد نگه می‌داشتند، ولی کشتی‌هایی برای حمل این نوع کانتینرها طراحی شده‌اند که خود سرمایش مورد نیاز کانتینرها را ایجاد می‌کنند.

4- علاوه بر انتقال انواع مواد غذایی مانند گوشت و مرغ، تخم مرغ، میوه و سبزیجات میان کشورها، از کانتینرهای یخچالی می­ توان برای جابه­ جایی لوازم مخصوص پزشکی که نیاز به دمای خاص دارند نیز استفاده کرد.

نکاتی مربوط به حمل کالا با کانتینر یخچال­دار

حمل و نقل کالا با کانتینر یخچال­دار نیاز به بارنامه خاص خود دارد که باید ویژگی‌هایی مانند تاریخ ارسال، مشخصات و نشانی ارسال‌کننده، گیرنده کالا، تعداد بسته‌ها و اندازه کالا، مقصد و محل وصول کالا، نوع کالا و نرخ کرایه حمل و نقل در آن ذکر شود.

برای حمل و نقل مواد فاسد شونده، ناوگان‌های مختلف یخچال‌دار به کار گرفته می­ شوند و کرایه هر کدام از آن‌ها با هم متفاوت است. به عنوان مثال نیسان، ایسوزو، کامیون یخچالی به دلیل مصرف سوخت بالای آن در زمان روشن بودن و هزینه بالای نگهداری آن، کرایه نسبتا بالاتری دریافت می‌کنند و تخمین زده شده است نرخ کرایه آن‌ها 40 تا 50 درصد بالاتر از ماشین‌های حمل بار معمولی است. برای تعیین قیمت حمل بار به وسیله کانتینر یا کامیون یخچال‌دار عواملی همچون فاصله مبدا تا مقصد، نوع محصول و زمان تحویل آن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

درجه سرمای هر کانتینر یخچالی بسته به محتویات داخل آن فرق می‌کند. به عنوان مثال، دمای گوشت باید کمتر از 10 درجه و برای میوه‌جات دمای بین 28 تا 32 درجه باشد.

بیشتر بخوانید :

5/5 - (1 امتیاز)