سلطان یاقوت

ترخیص شفت فرمان خودرو از گمرک

ترخیص-شفت-خودرو-از-گمرک

در یک خودرو، انتقال قدرت و نیروی چرخشی موتور به اجزای مختلف از جمله چرخ‌ها توسط قطعات متعددی صورت می‌گیرد. هر یک از این قطعات باید عملکرد صحیح داشته و علاوه بر آن با سایر قطعات ارتباط کامل و دقیقی برقرار کند. اگر این قطعات وجود نداشته یا عملکرد ضعیفی داشته باشند و انتقال نیروی موتور میان سیستم‌ها صورت نگیرد، عملا حرکتی در کار نیست. بنابراین نتیجه می‌گیریم که قطعاتی که مسئولیت انتقال قدرت را در خودرو برعهده دارند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشند. یکی از اجزایی که وظیفه برقراری ارتباط میان این قطعات و سیستم‌ها را دارد، شافت است. شافت در انتقال دو قطعه صنعتی به یکدیگر و همچنین انتقال نیرو میان آن‌ها نقش قابل توجهی ایفا می‌کند. در ادامه مقاله قصد داریم تا شما عزیزان را با مفهوم شفت، انواع شفت خودو و اطلاعات لازم جهت ترخیص شفت از گمرک آشنا کنیم.

شفت خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

شفت  (shaft) یک میله فلزی است که در اندازه و ابعاد گوناگون ساخته شده و به عنوان یک قطعه مهم در جلوبندی انواع خودروها به کار می‌رود. این قطعه مکانیکی، متحرک یا ثابت است و هدف از استفاده آن انتقال نیرو و گشتاور از یک قطعه به قطعه دیگر است. حرکت‌های شفت یا دورانی هستند یا رفت و برگشتی که براساس آن تحت تاثیر تنش‌های پیچشی و خمشی قرار می‌گیرند.

جنس شفت عموما از فولاد و آلیاژهای فولاد می‌باشد که جهت افزایش عمر مفید این قطعه با لایه نازکی از کروم ضدزنگ پوشانده می‌شود. این لایه کرومی همچنین سبب افزایش مقاومت شفت هنگام تحمل نیروی زیاد و سهولت حرکت بلبرینگ روی آن می‌شود. تقسیم‌بندی شفت‌ها از نظر جنس عبارتند از شفت هارد، شفت هارد کروم و شفت فولادی.

شفت باید از دو ویژگی کلی برخوردار باشد که میزان آن‌ها بنابر کاربرد متغیر خواهد بود. این دو خصوصیت عبارتند از وزن کم و استحکام بالا. وزن بالای این میله سبب کاهش عملکرد مثبت آن شده و استقامت بالای آن به جهت تحمل تنش‌های وارده، ضروری است. شفت‌ها قطعه‌ای یکسره نیستند و به جهت بهبود عملکرد از اتصال قطعاتی همچون اتصالات خرنده، اتصالات فک، مفصل منشور و مفصل خمیده (در بعضی موارد) ساخته می‌شوند.

انواع شفت‌ها کدامند؟

شفت ها از نظر میزان تحرک به سه گروه تقسیم‌بندی می‌شوند:

  • شفت ثابت: از شفت ثابت برای سوار کردن کلاچ، چرخ دنده، چرخ زنجیر و دسته لنگ‌ها استفاده می‌شود. در صورتی که محور شفت ثابت باشد، تنها به منزله تکیه‌گاه برای اجزای بزرگتر و نگه‌داری و برقراری ارتباط میان چند سیستم در کنار هم است. شفت‌های ثابت به شکل میله یا محور هستند.
  • شفت مفصلی: شفت مفصلی یا متحرک، در انواع ماشین‌های کشاورزی، ماشین‌های فرز، ماشین‌های حمل و نقل و اتومبیل‌ها استفاده می‌شود. این شفت‌ها به صورت میله‌های طاویه‌دار یا مفصلی هستند که امتداد آن‌ها نسبت به هم دارای زاویه باشند و از آن‌ها برای انتقال نیروهای پیچشی بین دو شافت که در یک امتداد نیستند و تحت زاویه‌های مختلف قرار دارند استفاده می‌شود. دقت داشته باشید که برای تنظیم شفت‌های با ارتباط مفصلی، زوایای دو مفصل باید با یک دیگر مساوی باشند. در شفت‌های متحرک، نیروی لازم به صورت رفت و برگشتی و یا چرخشی از یک سیستم به سیستمی دیگر منتقل می‌شود.
  • شفت قابل خمش

همچنین شفت‌ها به دو مدل شفت توپر و شفت توخالی نیز دسته‌بندی می‌شوند که تولید شفت توخالی، بسیار پیچیده‌تر و پرهزینه‌تر از یک شفت توپر معمولی است. شفت توخالی در ساخت انواع پهبادها و دریل‌های ارتوپدی به کار می‌رود.

واردات شفت فرمان خودرو از گمرک

امروزه، بهترین انتخاب‌ها برای واردات قطعات خودرو، کشورهای حوزه اروپای غربی از جمله آلمان و فرانسه، کشورهای شرق آسیا از جمله کره‌ی جنوبی، چین و ژاپن و اخیرا امارات متحده عربی و دبی می‌باشند.

با توجه به پیشرفت دبی در بازار خودرو و نزدیکی با ایران، حجم زیادی از لوازم یدکی و قطعات وارداتی خودرو از این کشور انجام می‌شود.

مجوزهای لازم جهت ترخیص شفت فرمان خودرو

جهت ترخیص شفت فرمان خودرو از گمرک، اخذ مجوزهای زیر لازم است:

  • مجوز فنی از دفتر صنایع خودرو-بدون انتقال ارز با شرط محل تامین ارز

شامل: واردات قطعات یدکی برای ارائه خدمات پس از فروش شرکت‌های تولیدی وسایل حمل و نقل

  • مجوز فنی کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای کالاهای مستعمل

تعرفه گمرکی جهت ترخیص شفت فرمان خودرو

کد تعرفه جهت ترخیص شفت فرمان خودروهای سواری و وانت از گمرک  87089421 می‌باشد که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 22 است.

کد تعرفه جهت ترخیص شفت فرمان خودروهای سنگین از گمرک 87089429 می‌باشد که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 22 است.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در خصوص ترخیص شفت فرمان خودرو از گمرک

واردات و ترخیص قطعات و لوازم یدکی خودرو از جمله انواع شفت از گمرک نیازمند اخذ مجوزهای خاص و همچنین آگاهی به‌روز از قوانین و دستورالعمل‌های اداره گمرک است. سرعت در ترخیص این قطعات نیز به جهت تامین نیاز خودروسازان داخلی، جزو فاکتورهای اساسی موفقیت یک تاجر و واردکننده محسوب می‌شود. شرکت سلطان یاقوت با سابقه درخشان در زمینه امور تجاری آماده خدمت‌رسانی و همیاری شما تاجران گرامی در دستیابی به این موفقیت می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان درخصوص ترخیص شفت فرمان خودرو از گمرک، همین حالا می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

تلفن های تماس: 09121995406 –  02128111034

5/5 - (1 امتیاز)