سلطان یاقوت

ترخیص آخال و ضایعات کاغذ و کارتن از گمرک

ترخیص آخال و ضایعات کاغذ و کارتن از گمرک

حجم زیادی از زباله‌های شهری به آخال و ضایعات کاغذ و محصولات کاغذی همچون کارتن و مقوا اختصاص یافته است. در سال های اخیر این محصولات بسیار ارزش‌مند شده‌اند و آن‌ها را پس از جمع‌آوری، بازیافت کرده و در صنایع کاغذسازی و کارتن‌سازی مورد استفاده مجدد قرار می‌دهند. بازار خرید و فروش آخال و ضایعات کارتن در جهان به دلیل مزایای بی‌شماری که این محصولات دارند، بسیار داغ است و در کشور ما نیز تاجران و بازرگانان زیادی به فعالیت در این حوزه مشغول بوده و از سود بالایی بهره‌مند می‌گردند. به همین دلیل، قصد داریم در این مقاله‌ی بازرگانی به موضوع ترخیص آخال و ضایعات کاغذ و کارتن از گمرک بپردازیم که جزو خدمات قابل ارائه‌ی شرکت سلطان یاقوت به شمار می‌رود. تولیدکنندگان کاغذ و کارتن در جهان، سالانه حجم زیادی از درختان را برای تامین مواد اولیه مورد نیاز خود قطع می‌کنند و باعث نابودی منابع طبیعی در جهان می‌شوند. از طرفی دیگر، با پیشرفت جوامع و افزایش مصرف‌گرایی، میزان کاغذ و کارتن مصرفی در جهان با رشد قابل توجی همراه بوده و همین مسئله موجب نگرانی و کمبود مواد اولیه در کارخانه‌های تولید محصولات کاغذی و کارتنی بوده است. به عنوان راه حل برای حل این مشکل، استفاده مجدد از آخال و ضایعات کاغذی رواج پیدا کرده است و سبب حفظ درختان و فضای سبز و عدم اسراف در منابع طبیعی شده است. از مزایای دیگر بازیافت این محصولات، می‌توان به جلوگیری از سوزاندن ضایعات و در نتیجه کاهش آلودگی هوا، صرفه‌جویی در انرژی و سودآوری اقتصادی به دلیل تجارت این ضایعات در سطح جهانی اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشت ردر زمینه تجارت و ترخیص اخال و ضایعات کاغذ و کارتن از گمرک، با ما همراه باشید.

تجارت آخال و ضایعات کاغذ و کارتن در ایران

در صنعت کارتن‌سازی، از یک سری مواد اولیه خاص برای تولید این محصول استفاده می‌شود که در کشور ما این مواد اولیه از طریق واردات تامین می‌شوند. با افزایش تحریم‌ها و بالا رفتن قیمت دلار، مواد اولیه ساخت کارتن با کمبود و در نتیجه افزایش قیمت روبه‌رو شده و تولیدات کارتن در کارخانجات ما با کاهش چشم‌گیر مواجه شد و همین کمبود نیز باعث گرانی کارتن‌ شد. می‌دانید که کارتن از مواد قابل بازیافت سخته شده و به همین دلیل تولیدکنندگان برای حل مشکل کمبود مواد اولیه تولید کارتن در ایران، اقدام به جمع‌آوری آخال و ضایعات کارتن از سطح شهر و بازیافت و به‌کارگیری مجدد آن‌ها در خطوط تولیدی کارخانجات تولید کارتن نمودند. در حال حاضر بخش بزرگی از بازار کارتن ایران (چیزی حدود 70%) در گرو آخال و ضایعات این محصول است.

حجم آخال و ضایعات موجود در کشور ما بالا بوده و می‌تواند پاسخگوی میزان ظرفیت جذب آخال و ضایعات در کارخانه های کارتن‌سازی باشد. اما متاسفانه به دلیل صادرات بی‌رویه این محصول به کشورهای خارجی، در حال حاضر با کمبود آخال و ضایعات کارتن در کشور مواجه هستیم و این خود دلیل اصلی گرانی آخال است. صادرات انواع ضایعات کاغذی طی پنج ماهه نخست سال 2021 (بر اساس اطلاعات سامانه اظهاری گمرک) حدود 65 هزار تن بوده است. کشورهای امارات متحده عربی با سهم 56 درصدی و کشورهای پاکستان و هند با سهم 11 و 9 درصدی، بیشترین میزان صادرات آخال و ضایعات کارتن از کشور ما را به خود اختصاص داده‌اند.

در چنین شرایطی، تامین‌کنندگان اقدام به واردات این محصول از کشورهای خارجی کرده‌اند و این فرآیند می‌تواند مشکل صنایع کوچک و بزرگ کارتن‌سازی را حل کند. کیفیت آخال وارداتی از آخال تولیدی در کشور ما بهتر بوده و واردات این محصولات عمدتا از کشورهای عراق، چین، ترکیه و … صورت می‌گیرد.

مجوزهای لازم جهت ترخیص آخال و ضایعات کاغذ و کارتن از گمرک

برای ترخیص کالاها و محموله‌های تجاری از گمرک، مراحل مشخصی وجود دارد که طی نمودن آن‌ها به تخصص و تسلط بر قوانین و مقررات اداره گمرک، نیاز دارد. اداره گمرک با برگزاری آزمون حق‌العمل کاری، افراد شایسته برای فعالیت به عنوان ترخیص کار رسمی اداره گمرک را برگزیده و به ایشان گواهی‌نامه‌ای به عنوان کارت بازرگانی اعطا می‌کند. ترخیص کار با داشتن این مجوز و وکالت نامه از سمت فعالان تجاری، مجاز است تا به عنوان نماینده قانونی ایشان به انجام امور گمرکی و مراحل ترخیص کالا بپردازید. از چالش‌های مهم ترخیص کالا، می‌توان به مرحله جمع آوری مجوزها از سازمان‌های خاص داخلی اشاره کرد که نقشی سرنوشت‌ساز در تعیین زمان خروج کالا از گمرک ایفا می‌کند.

ترخیص کاری که قصد ترخیص آخال و ضایعات کاغذ، مقوا و کارتن از گمرک را دارد، موظف است از سازمان حفاظت محیط زیست مجوز فنی دریافت کند.

جهت تخصیص ارز هنگام ترخیص این محصولات، اخذ مجوز ارزی از دفتر صنایع سلولزی، چاپ و نوشت افزار ضرورت دارد.

تعرفه گمرکی مناسب برای ترخیص آخال و ضایعات کاغذ و کارتن

بطورکلی شماره تعرفه جهت ترخیص کاغذ یا مقوا برای بازیافت (آخال و ضایعات) ذیل ردیف 4707 قرار می‌گیرد و تعرفه ورودی آن برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد. جزئیات بیشتر در جدول زیر قابل مشاهده است:

نام کالاکد تعرفه گمرکیحقوق ورودیاولویت کالایی
ضایعات کاغذ یا مقوای کرافت سفید نشده یا مقوای موج دار470710004%23
ضایعات سایر کاغذها یا مقواهای عمدتاً ساخته شده از خمیر شیمیایی سفید شده، رنگ نشده به صورت توده470720004%23
ضایعات کاغذ و مقوای عمدتاً ساخته شده از خمیر مکانیکی (مثلاً، روزنامه، نشریات ادواری و اوراق چاپی همانند)470730004%23
سایر، همچنین آخال و ضایعات جور نشده470790004%23

 

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص آخال و ضایعات کاغذ و کارتن از گمرک

فعالان تجاری ایران، بی شک از نقش و جایگاه مهم ترخیص کار معتبر و قابل اطمینان در فرآیند ترخیص کالا از گمرک، آگاه هستند و از خدمات این افراد بهره می‌جویند. از نکات مثبت همکاری با ترخیص کار باتجربه و کاربلد همچون متخصصان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت، می‌توان به ارائه مشاوره دقیق و رایگان، انجام امور گمرکی در کوتاه‌ترین زمان ممکن و صرف هزینه مناسب اشاره کرد. صادرکنندگان و واردکنندگان محترمی که قصد ترخیص آخال و ضایعات کاغذ و کارتن از گمرک را دارند، می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و همکاری با شرکت سلطان یاقوت، با شماره‌های درج شده در انتهای مقاله تماس بگیرند.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

3.7/5 - (3 امتیاز)