سلطان یاقوت

ترخیص ماشین خودکار فروش کالا (Vending machine) از گمرک

ترخیص ماشین خودکار فروش کالا Vending machine)) از گمرک

دنیای امروزی در حال پیشرفت و توسعه به سمت استفاده حداکثری از نیروی انسانی برای انجام امور مختلف می‌باشد. به همین منظور ربات‌ها و ماشین‌های زیادی طراحی شده و در تمام بخش‌های جوامع مورد کاربرد گسترده قرار می‌گیرند. دستگاه فروش خودکار کالا یا Automatic beverage-vending machines دستگاه‌هایی هستند که برای حذف فاکتور فروشنده جهت فروش کالاهای مختلف تولید شده‌اند. دستگاه‌های خودکار فروش کالا در کشور ما جزو کالاهای وارداتی به شمار می‌روند و فرآیند ترخیص ماشین خودکار فروش کالا از گمرک که جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت قرار می‌گیرد نیز به همین دلیل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و قابل بحث است. سیستم کار این دستگاه‌ها بدین صورت است که در ازای دریافت پول یا اعتبار، کالاهایی از قبیل انواع خوراکی، نوشیدنی، اسباب‌ بازی، سیگار، بستنی، آب میوه، تنقلات، کتاب و … را به صورت خودکار به مشتری تحویل می‌دهند. از مزایای این دستگاه، می‌توان به عدم نیاز به استخدام نیروی انسانی جهت فروش کالا و دسترسی 24 ساعته مشتری به آن اشاره کرد. معایب دستگاه خودکار فروش کالا نیز عبارتند از: امکان خراب شدن دستگاه و پرداخت هزینه‌های تعمیراتی، اتمام موجودی کالاهای داخل دستگاه در زمان نامناسب و احتمال سرقت. در ادامه به شرح اطلاعات بیشتر در زمینه تجارت و ترخیص دستگاه خودکار فروش کالا از گمرک خواهیم پرداخت.

مکانیسم عملکرد ماشین خودکار فروش کالا به چه صورت است؟

ارتباطات داخلی در دستگاه‌های فروش خودکار معمولاً بر اساس استاندارد MDB است که توسط انجمن ملی کالاهای خودکار (NAMA) و اتحادیه خدمات فروش و قهوه اروپا ( (EVAپشتیبانی می‌شود.

در این دستگاه‌ها، پس از این که مرحله پرداخت هزینه کالای مورد نظر طی شد، محصول از طریق راه‌های زیر به دست مشتری می‌رسد:

  • دستگاه، محصول را رها کرده تا از قسمت تعبیه شده در قسمت پایینی آن در اختیار مشتری قرار بگیرد. در خصوص مایعات بدین صورت است که نوشیدنی مورد نظر به طور خودکار یا به وسیله خود مشتری به داخل فنجان ریخته می‌شود.
  • قفل کشو یا بخشی که کالای شما در آن قرار دارد باز شده و مشتری می‌تواند آن را تحویل بگیرد.

واردات ماشین خودکار فروش کالا در ایران

می‌توان گفت بخش عمده‌ی ماشین‌های خودکار فروش کالا که در کشور ما مورد استفاده قرار می‌گیرند، از نوع کالاهای وارداتی می‌باشند. امکان تولید این دستگاه‌ها به دلیل عدم وجود دانش کافی و مشکل در تامین مواد اولیه به دلیل تحریم‌های گسترده جهانی علیه ایران، وجود ندارد و بدین ترتیب زمینه مناسب برای واردکنندگان کشور ما برای تامین نیاز داخلی فراهم شده است. سالانه مقادیری ارز برای خرید دستگاه خودکار فروش کالا از کشور خارج می‌شود.

واردات این ماشین‌ها، عمدتا از کشورهای چین، امارات متحده عربی، ایتالیا، آلمان و ترکیه صورت می‌گیرد. کشورهای چین و امارات متحده عربی جزو کشورهای پیشرفته در زمینه تولید محصولات مختلف و صادرات آن‌ها به کشورهای دیگر به شمار می‌روند. در کشور ما به دلیل تحریم‌های مربوط به مبادلات تجاری، مبداء‌های وارداتی عمدتا به این دو کشور محدود شده‌اند.

مجوزهای لازم جهت ترخیص ماشین خودکار فروش کالا از گمرک

ترخیص کاری که قصد ترخیص ماشین خودکار فروش کالا از گمرک را دارد، موظف است برای تخصیص ارز در این زمینه، مجوز ارزی از دفتر صنایع تجهیزات برقی و الکترونیکی را دریافت نماید.

ترخیص کالاهای مستعمل و دسته دوم، با شرط عدم تولید در داخل کشور و یا عدم کفایت تولیدات داخلی برای تامین نیاز صنایع مصرفی، با شرط اخذ مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت امکان‌پذیر خواهد بود.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص ماشین خودکار فروش کالا

بطورکلی شماره تعرفه گمرکی برای ترخیص ماشین‌های خودکار فروش کالا (ماشین‌های فروش تمبر پست، سیگار، اغذیه یا نوشابه) ذیل ردیف 8476 قرار می‌گیرد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص ماشین خودکار فروش نوشابه دارای وسایل گرم‌کردن یا سردکردن برابر 84762100 است که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 26 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص سایر ماشین خودکار فروش نوشابه برابر 84762900 است که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 27 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص سایر ماشین‌های خودکار فروش کالا دارای وسایل گرم‌کردن یا سردکردن برابر 84768100 است که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 26 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص ماشین خودکار فروش روزنامه برابر 84768910 است که دارای حقوق ورودی 10%  و اولویت کالایی 27 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص ماشین‌ خودکار فروش کالا که جزو موارد بالا نیست، برابر 84768990 است که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 27 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص اجزاء و قطعات ماشین خودکار فروش کالا برابر 84769000 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 23 می‌باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص ماشین خودکار فروش کالا از گمرک

نیروهای متخصص ترخیص کار باتجربه و معتبر شرکت سلطان یاقوت، آماده ارائه خدمات در زمینه امور گمرکی از جمله ترخیص کالا به تاجران و بازرگانان عزیز کشورمان می‌باشند. این شرکت، متعهد می‌شود تا از صفر تا صد مراحل ترخیص کالا از گمرک، همراه و راهنمای شما باشد. در صورتی که قصد ترخیص ماشین خودکار فروش کالا از گمرک را دارید، می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین درخواست همکاری با شرکت سلطان یاقوت، با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034