سلطان یاقوت

ترخیص چوب مخصوص غذاخوری (chopsticks) از گمرک

ترخیص چوب مخصوص غذاخوری (chopsticks) از گمرک

وجود ابزارهای خاص در برخی کشورها در واقع نشان‌دهنده و نماد فرهنگی آن‌ها محسوب شده و به همین دلیل سعی در رواج آن در سایر کشورهای جهان دارند. در کشورهای آسیای شرقی به‌خصوص چین، ژاپن، تایوان، کره جنوبی، کره شمالی و ویتنام از ابزار چوبی خاصی به نام چاپستیک برای سرو غذاهای خاص به عنوان جانشین سنتی قاشق و چنگال استفاده می‌کنند. این چوبک‌ها از جنس بامبو یا چوب ساخته شده که انواع مختلفی داشته و در اندازه و کیفیت‌های گوناگون در بازار مصرفی موجود می‌باشند. در کشور ما نیز افراد علاقه‌مند به فرهنگ و غذاهای چینی وجود دارند که مشتاق خرید چاپستیک هستند و به همین دلیل تامین‌کنندگان در سال‌های گذشته اقدام به واردات چاپستیک از کشور چین نموده‌اند. نودل نام یکی از غذاهای آسیای شرقی است که در میان ایرانیان طرفداران زیادی دارد و با چاپستیک سرو می‌شود. از این رو قصد داریم در این مقاله به موضوع ترخیص چاپستیک از گمرک بپردازیم که در دایره خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت جای می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص چوب‌های مخصوص غذاخوری از گمرک، ادامه مقاله را دنبال نمایید.

واردات چاپستیک در ایران

پس از آنکه غذاهای آسیایی که تنها در کشورهای چین، کره، ژاپن و ویتنام مورد استفاده مردم قرار می‌گرفتند به سراسر جهان گسترش یافته و مورد استقبال قشر خاصی از علاقه‌مندان به این نوع غذاها قرار گرفتند، استفاده از ابزار چوبی به نام چاپستیک یا چوب غذاخوری چینی نیز در کشورهای گوناگون رواج پیدا کرد.

در رستوران‌های بین‌المللی یا چینی در کشور ما، در کنار سرو غذاهای آسیای شرقی، یک جفت چاپستیک نیز به مشتریان ارائه می‌شود تا فرهنگ غذاخوری این کشورها برای ایرانیان تداعی شود.

واردات چوب مرسوم به چاپستیک در ایران عمدتا از مبداء کشور اصلی سازنده آن یعنی چین صورت می‌گیرد.

قوانین مربوط به واردات و صادرات چاستیک در ایران

  • ورود موکول به رعایت ماده 11 قانون حفظ نباتات مصوب 1346 به شرح زیر است:

ماده 11 – وارد کردن بذر – پیاز – قلمه – پیوند – ریشه – میوه – نهال و تخم نباتات و به طور کلی هر گونه نبات و قسمت‌های نباتی به کشور‌مستلزم تحصیل پروانه قبلی از وزارت کشاورزی است به اشخاصی که بدون پروانه اجناس مزبور را وارد کنند اخطار می‌شود که حداکثر در ظرف مدت ‌یک ماه به خارج از کشور برگردانند والا با حضور نماینده سازمان حفظ نباتات در گمرک معدوم خواهد شد.

  • صدور موکول به رعایت ماده 18 آیین‌نامه اجرایی قانون حفظ نباتات مصوب 1346 و ماده 5 قانون عهدنامه بین المللی حفظ نباتات مصوب 1389 به شرح زیر است:

ماده 18 – فرآورده های نباتی كه از ايران به كشورهای خارج صادر می‌شود بوسيله كارشناسان قرنطينه معاينه و در صورت سلامت كالا گواهی بهداشت نباتی صادر می‌شود.

مجوزهای مورد نیاز برای ترخیص چاپستیک از گمرک

افرادی که با دنیای تجارت سر و کار دارند، به خوبی از این موضوع آگاه هستند که تمام محموله‌های صادراتی و وارداتی کشور از زیر ذره بین اداره گمرک رد می‌شوند. گمرک در واقع مسئول کنترل و بررسی فرآیندهای تجاری و قانونی بودن آن‌هاست. فرد منتخب اداره گمرک برای فعالیت در زمینه ترخیص کالا، کارگزار گمرکی نام دارد که پس از قبولی در آزمون حق العمل کاری، به وی کارت بازرگانی اعطا می‌شود. ترخیص کار با داشتن این مجوز و همچنین گرفتن وکالت از تاجران و بازرگانان مجاز می‌شود تا تشریفات گمرکی را به نمایندگی از آن‌ها به انجام برساند. از حیاتی‌ترین مراحل ترخیص کالا، می‌توان به جمع آوری مجوزات اشاره کرد که برای هر کالا به طور خاص تعریف شده‌اند. این مرحله دارای پیچیدگی‌های خاصی است که جز با کمک گرفتن از مهارت و تجربه ترخیص کاران معتبر و قابل اطمینان همچون ترخیص کاران شرکت سلطان یاقوت، امکان‌پذیر نخواهد بود.

کارگزار رسمی اداره گمرک وظیفه دارد برای ترخیص چوب مخصوص غذاخوری از گمرک، مجوزهایی که در ادامه ذکر می‌شوند تهیه نموده و هنگام ترخیص محموله خود به مسئولین مربوطه ارائه دهد.

ترخیص کاری که قصد ترخیص چاپستیک از گمرک را دارد، باید نسبت به اخذ مجوز ارزی از دفتر صنایع سلولزی، چاپ و نوشت افزار جهت تخصیص ارز اقدام نماید.

همچنین برای ترخیص چوب غذاخوری از گمرک، اخذ مجوز فنی از دفتر مقررات صادرات و واردات (مجوز سیستمی موافقتنامه تجارت ترجیحی با پاکستان) الزامی است.

تعرفه گمرکی مناسب برای ترخیص چاپستیک

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص چوب های مخصوص غذاخوری (chopsticks) برابر 44191200 است که دارای حقوق ورودی 55% و اولویت کالایی 27 می‌باشد و تعرفه ورودی آن در گمرک برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص چاپستیک از گمرک

شرکت سلطان یاقوت با تکیه بر تجربه و تخصص خود در فعالیت‌های تجاری نظیر ثبت سفارش، خرید کالا، تنظیم اظهارنامه، اخذ مجوزهای قانونی، حمل و نقل کالا، ترخیص کالا از کلیه گمرک ها و … ، آماده خدمت‌رسانی و همیاری تاجران و بازرگانان عزیز کشورمان می‌باشد. کارشناسان ترخیص کار این شرکت، انجام امور بازرگانی شما در کمترین زمان و با حداقل هزینه ممکن را تضمین نموده و قادرند اعتماد و رضایت شما تاجران عزیز را کسب نمایند. در صورت تمایل به بهره‌مندی از مشاوره رایگان و یا همکاری با شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص چاپستیک از گمرک می توانید با شماره تماس های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02122855902 – 02128111034