سلطان یاقوت

ترخیص پارچه جین از گمرک

ترخیص پارچه جین از گمرک

همه ما نام پارچه جین یا لی را بارها شنیده و از لباس‌هایی از این جنس استفاده کرده‌ایم؛ پس شما به‌خوبی با برخی ویژگی‌های این پارچه پرطرفدار آشنا هستید. پارچه جین، از مهم‌ترین و پرکاربردترین پارچه‌ها در صنعت نساجی تمام کشورهاست که بخشی از نیاز صنعت نساجی ایران به این پارچه، از طریق واردات از کشورهای برتر تولیدکننده، تامین می‌گردد. تجارت در زمینه پارچه لی و واردات آن در کشور ما، از سود بالایی برای فعالان تجاری برخوردار بوده و به همین دلیل قصد داریم در ادامه این مقاله تجاری-بازرگانی به موضوع ترخیص پارچه جین از گمرک بپردازیم. فرآیند ذکر شده، در دایره خدمات شرکت سلطان یاقوت جای می‌گیرد و مشمول مراحل و دستورالعمل‌های خاص است. مواد اولیه پارچه جین، 100% از جنس پنبه است که این پارچه در ابتدای استفاده از آن، کمی زبر و محکم بوده و با گذشت زمان و هر بار استفاده، نرم‌تر می‌شود. در حال حاضر، انواع پارچه جین را براساس نوع مراحل تولید آن به 12 مدل تقسیم‌بندی می‌کنند که شامل جین 100% پنبه، جین خام، جین شسته شده، جین لبه دار، جین رنگی، جین کشی، جین سنگشور، جین وینتیج، جین چروک شده، جین اکرو، جین مرمری و جین معکوس می‌باشند. در ادامه به موضوع تجارت و ترخیص پارچه لی از گمرک، خواهیم پرداخت.

کاربرد پارچه جین در دنیای امروز

بافت پیچیده و ناهموار این پارچه به طور خاص طراحی شده است که در آن، یک رشته پود از زیر دو یا چند تار عبور می‌کند و بر روی سطح پارچه حالت مورب و جناغی ایجاد می‌کند. رشته‌‌ پود پارچه جین نیلی رنگ است؛ در حالیکه نخ‌‌های تار به رنگ سفید ساده باقی می‌‌مانند. از پارچه جین در ابتدا به علت استحکام در برابر ساییدگی و ماندگاری بسیار بالای آن، برای دوخت لباس کارگران استفاده می‌کردند و رنگ آن بیشتر آبی تیره بود. علت انتخاب رنگ آبی، خاصیت شیمیایی رنگ آبی بوده است. اما امروزه از پارچه جین، برای دوخت پوشاک از قبیل شلوار، کت، بلوز، پیراهن، دامن، جلیقه و همچنین اکسسوری‌هایی مانند کمربند، کلاه، کیف پول، کفش و … با انواع طیف رنگ آبی، خاکستری و قهوه‌ای استفاده می‌شود. پارچه جین در برابر هوا نفوذپذیر است و این یعنی چروک‌های آن را می‌توان به راحتی با حرارت اتو باز کرد.

واردات پارچه جین در ایران

پارچه جین در صنعت نساجی ما نیز با میزان مصرف بالایی همراه است و سالانه انواع پوشاک و اکسسوری از جنس پارچه جین به بازار مصرفی داخلی عرضه شده و مورد استفاده مردم قرار می‌گیرند. خطوط تولیدی پارچه جین در کشور ما قدیمی و فرسوده شده و به همین دلیل نیاز به واردات ماشین‌آلات به‌روز و کاربردی داریم تا تولیدکنندگان ایرانی نیز بتوانند در این زمینه با مد دنیای روز هماهنگ شوند. اما متاسفانه به علت تحریم‌های گسترده‌ای که سال‌های اخیر برعلیه کشور ما اعمال شده است، شانس واردات این تجهیزات بسیار پایین بوده و خطوط تولیدی عملا از کار افتاده‌اند.

تامین کنندگان صنعت نساجی و پوشاک برای تامین نیاز این بخش به پارچه‌های جین، به واردات روی آورده و این کالاها را پس از خریداری، در اختیار ایشان قرار می‌دهند. واردات پارچه لی در ایران، عمدتا از مبداء کشورهای چین، ترکیه و امارات متحده عربی انجام می‌شود. درست است که محصولات کشور ترکیه در این زمینه از کیفیت و مرغوبیت بالاتری برخوردار هستند؛ ولی پارچه‌های چینی به علت قیمت ارزان و پایین آن‌ها، بیشتر مورد توجه تاجران کشور ما قرار گرفته‌اند.

3 کشور آمریکا، ترکیه و چین، بازار پارچه جین در دنیا را به دست گرفته‌اند و سالانه محصولات جدید و مدرن را به کشورهای متقاضی در سراسر دنیا صادر کرده و سود بسیار بالایی از این طریق کسب می‌کنند.

 

مجوزهای لازم جهت ترخیص پارچه جین از گمرک

تاجران و بازرگانان کشور ما، برای وارد یا خارج کردن محصولات تجاری در ایران، باید مطابق قوانین و دستورالعمل‌های اداره گمرک عمل کنند و این امر بدون راهنمایی و همیاری‌های ترخیص کار معتبر و قابل اطمینان امکان‌پذیر نخواهد بود. از مراحل مهم ترخیص کالا، می‌توان به مرحله اخذ مجوزات از سازمان‌های مربوطه اشاره کرد که ترخیص کار به عنوان نماینده قانونی فعالان تجاری، اقدام به گذراندن این مراحل می‌کند.

ترخیص کار رسمی اداره گمرک به منظور ترخیص پارچه جین از گمرک، باید نسبت به دریافت مجوز ارزی از دفتر صنایع منسوجات و پوشاک جهت تخصیص ارز اقدام نماید. اخذ شناسه کالا، از دیگر مجوزاتی است که برای ترخیص پارچه لی از گمرک ضرورت دارد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص پارچه جین

پارچه جین، با نام پارچه دنیم نیز شناخته شده است و به همین دلیل شرح تعرفه این محصول برابر «پارچه‌های موسوم به دنیم (Denim)» می‌باشد. کد تعرفه گمرکی پارچه جین 52114200 بوده و دارای حقوق ورودی 20% و اولویت کالایی 24 است. تعرفه ورودی پارچه جین یا دنیم، برحسب واحد کیلوگرم اندازه‌گیری می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص پارچه جین از گمرک

ترخیص کالا از گمرک، فرآیندی پیچیده و تخصصی است که نیاز به تسلط کامل بر قوانین و مقررات تعیین شده از سمت اداره گمرک برای هر کالای تجاری دارد. شرکت سلطان یاقوت، آماده ارائه خدمات در زمینه امور گمرکی از جمله ترخیص کالا به واردکنندگان و صادرکنندگان محترم می‌باشد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و یا همکاری با متخصصان ترخیص کار باتجربه و کاربلد شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص پارچه دنیم از گمرک، کافیست با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

5/5 - (1 امتیاز)