سلطان یاقوت

ترخیص اکریلیک اسید از گمرک

یکی از فرآیندهای تجاری مهم در کشور ما ترخیص اکریلیک اسید از گمرک است که توسط ترخیص کاران باتجربه و ماهر شرکت سلطان یاقوت انجام می‌شود. یکی از مواد شیمیایی پرمصرف که به عنوان واسطه شیمایی در صنایع زیادی به کار می‌رود، اکریلیک اسید نام دارد که از کاربردهای آن می‌توان به تولید پلاستیک، فرمولاسیون رنگ و … اشاره کرد. اسید اکریلیک از عنصرهای تشکیل دهنده ی تنباکو نیز می باشد. این ماده اسیدی در تماس با پوست، آن را تحریک کرده و استنشاق بخار ناشی از آن در طولانی مدت مشکلات تنفسی را در پی خواهد داشت. در کشور ما سالانه حجم زیادی از اسید اکریلیک به کشور وارد و در صنایع داخلی به مصرف می‌رسد. ترخیص اکریلیک اسید از گمرک یک فرآیند تخصصی است که آگاهی از مراحل آن برای تاجران و بازرگانان فعال در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه مقاله به شرح اطلاعات بیشتر در مورد اکریلیک اسید و همچنین نحوه تجارت و ترخیص اکریلیک اسید در ایران، پرداخته‌ایم.

اکریلیک اسید چیست و چه کاربردی دارد؟

اکریلیک اسید که در زبان انگلیسی با نام Acrylic acid شناخته شده، یک ترکیب شیمیایی است و حالت ظاهری آن به شکل مایع بی‌رنگ و یا کمی متمایل به آبی می‌باشد. PH این اسید آلی برابر 3 است و به همین دلیل قابلیت ایجاد خاصیت خورندگی در فلزات را دارد. نام آیوپاک اکریلیک اسید، پروپنوئیک اسید است و بوی اسیدی و تند و تیزی دارد. از دیگر خواص این ماده می‌توان به خاصیت انحلال پذیری بالا در آب، الکل، اتر، کلروفرم، استون و بنزن اشاره کرد. بطورکلی اکریلیک اسید یک ماده شیمیایی بسیار مهم و پررنگ در صنعت است و به عنوان ماده اولیه برای تولید بسیاری از محصولات و فرآورده‌های صنعتی به کار می‌رود.

کاربرد اصلی اکریلیک اسید در صنعت شامل 2 مورد زیر می‌شود:

  • واکنش با الکل و تولید استر خود با نام آکریلات که در ساخت پلیمرها استفاده می‌شود.
  • تولید رزین‌های اکریلیک از جمله بوتیل آکریلات، متیل آکریلات، اتیل آکریلات و اتیل هگزیل اوریلات که پس از تغییر در تولید رنگ، پوشش‌ها، پارچه، چسب، مواد اولیه پلاستیک، پودر ریخته‌گری حاصل از رزین‌ها، ویتامین B1 حاصله از متیل آکریلات و … استفاده می‌شوند.

واردات اکریلیک اسید

تولیدات اکریلیک اسید در کشور ما صورت گرفته و سالانه بخشی از نیاز صنایع داخلی به این محصول از همین طریق برطرف می‌شود؛ اما این میزان تولیدات، کفاف تقاضای این صنایع را نمی‌دهد. تاجران و بازرگانان زیادی در کشور ما به واردات اکریلیک اسید و تزریق آن به بازار مصرفی مشغول هستند. مهم‌ترین مبداءهای کشور ما برای واردات اکریلیک اسید، شامل چین، هند، امارات متحده عربی، ترکیه، کره جنوبی و … می‌باشند.

در سال‌های پس از تحریم، روز به روز محدودیت‌ها در حوزه تجارت بین‌المللی در کشور ما بیشتر شده و تاجران و بازرگانان را با مشکلات زیادی مواجه کرده است. چین و امارات متحده عربی به علت نادیده گرفتن تحریم‌ها و نزدیکی با کشور ما، اکنون دو مبداء و شریک تجاری مهم ایران برای واردات کالاهای گوناگون هستند. گمرک اصلی که در زمینه واردات و ترخیص اکریلیک اسید فعالیت دارد، بندر شهید رجائی بندرعباس است.

مجوزهای لازم برای ترخیص اکریلیک اسید از گمرک

تاجران و بازرگانانی که در زمینه واردات و صادارت کالاهای تجاری در کشورمان مشغول به فعالیت هستند، برای ترخیص و عبور کالاهای خود از گمرک، باید مجوزها و مدارکی که قبلا توسط این اداره مشخص شده است را تهیه و ارائه نمایند. اما انجام مراحل ترخیص کالا دارای پیچیدگی‌های خاصی است و نیاز به مهارت و تخصص دارد. این افراد باید یا خود ترخیص کار بوده و از کارت بازرگانی معتبر برخوردار باشند و یا از خدمات کارگزاران رسمی اداره گمرک همانند کارشناسان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت بهره‌مند شوند تا بتوانند مراحل ترخیص کالا را بدون مشکل پشت سر بگذارند.

مجوزهایی که جمع‌آوری آن‌ها توسط ترخیص کار جهت صدور مجوز ترخیص اکریلیک اسید از گمرک ضروری می‌باشد، عبارتند از:

  • مجوز ارزی از دفتر صنایع شیمیایی و پلیمری – تخصیص ارز
  • در صورتی که کالا مصرف دامی یا کشاورزی داشته باشد:
  • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی؛
  • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی – تخصیص ارز.
  • در صورتی که کالا مصرف انسانی داشته باشد:
  • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛
  • مجوز ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.

تعرفه گمرکی اکریلیک اسید

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص اکریلیک اسید از گمرک برابر 29161100 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 22 می‌باشد. واحد اندازه‌گیری تعرفه ورودی آن برحسب Kg و شرح تعرفه آن برابر است با: اسید اکریلیک و املاح آن.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص اکریلیک اسید از گمرک

شرکت سلطان یاقوت با سابقه درخشان در زمینه انجام امور بازرگانی و تجاری همچون ترخیص کالا، آماده خدمت‌رسانی به تاجران و بازرگانان عزیز کشورمان می‌باشد. برای کسب مشاوره رایگان و یا همکاری با ترخیص کاران ماهر و کاربلد شرکت سلطان یاقوت در خصوص ترخیص اکریلیک اسید از گمرک، می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

5/5 - (1 امتیاز)