سلطان یاقوت

ترخیص سنگ بوکسیت از گمرک

ارخیص سنگ بوکسیت

بوکسیت، نام سنگی است که در دسته سنگ‌های رسوبی طبقه بندی شده و اصلی‌ترین سنگ معدن حاوی آلومینیوم روی کره زمین می‌باشد. رنگ این سنگ معدن، معمولا قرمز متمایل به قهوه‌ای است اما بسته به نوع و غلظت مواد معدنی موجود در آن، می‌تواند به رنگ‌های سفید، قهوه‌ای مایل به زرد یا زرد نیز باشد. این سنگ از تعداد زیادی مواد معدنی برخوردار بوده و طیف گسترده‌ای از بافت‌ها را دربرمی‌گیرد. در ایران با وجود برخورداری از معادن زیاد سنگ بوکسیت، همچنان واردات این محصول رواج دارد که دلیلش را در ادامه مقاله توضیح خواهیم داد. ترخیص سنگ بوکسیت از گمرک، موضوع مقاله‌ی ماست که در حوزه خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت قرار گرفته و از اهمیت بالایی برای فعالان تجاری داخلی برخوردار است. سنگ بوکسیت، ماده‌ای نرم با سختی بین 1 تا 3 است و درخشندگی متوسطی دارد. بطورکلی سنگ معدن بوکسیت در سطح زمین به 2 شکل است که عبارتند از: بوکسیت سیلیکات و بوکسیت کربنات. اگر تمایل به مطالعه اطلاعات کاربردی در خصوص فرآیند تجارت و ترخیص سنگ بوکسیت از گمرک را دارید، ادامه مقاله را از دست ندهید.

کاربردهای سنگ بوکسیت چیست؟

استخراج بوکسیت از معادن، معمولا بصورت روباز و از سطح خاک صورت می‌گیرد؛ زیرا این محصول به سطح خاک نزدیک بوده و بدون نیاز به حفاری عمیق، قابل برداشت است.

بیش از 85% سنگ بوکسیت استخراج شده از معادن، به صنایع دیگر منتقل شده و پس از تصفیه، برای به دست آوردن آلومینا به کار می‌رود. سپس آلومینا فرآیند ذوب الکتروشیمیایی را طی می‌کند تا آلومینیوم خالص به دست آید. این فلز آلومینیوم خالص استخراج شده دارای کاربردهای متعددی در وسایل نقلیه حمل و نقل، ساخت و ساز ساختمان و .. می‌باشد. این سنگ در کارخانه تولید فولاد جایگزین بسیار خوبی برای فلورین به شمار رفته و نسبت به آن قیمت مناسب‌تری هم دارد.

بوکیست کاربردهای مختلفی در متالوژی، مقاوم‌سازی، در عملیات سایندگی، در مواد شیمیایی و سیمان‌سازی دارد. 5٪ دیگری از بوکسیت، برای کاربردهای غیر متالورژیکی بوکسیت به کار می‌رود. بوکسیت در پتروشمی و جوشکاری نیز کاربرد فراوانی دارد .

واردات سنگ بوکسیت در ایران

ایران کشوری غنی از معادن فلزات گوناگون است و در صورت آماده‌سازی زیرساخت‌ها برای استخراج این معادن، نیاز داخلی از این طریق تامین می‌گردد. اما متاسفانه قادر به استفاده 100% از این معادن به دلیل مشکلات موجود به کشور نیستیم. از طرفی دیگر، معادن بوکسیت موجود در کشور ما از کیفیت بسیار پایینی برخوردار هستند و استخراج آن‌ها به‌صرفه نخواهد بود. بنابر دلایل ذکر شده، تامین کنندگان برای پاسخ به نیاز صنایع به این ماده، نیاز به واردات آن از کشورهای خارجی دارند. سالانه حجم بالایی ارز برای واردات بوکسیت به کشور صرف می‌شود. اگرچه نمی‌توان تلاش‌های شرکت‌های داخلی را برای خودکفایی و تامین نیاز داخلی و کاهش واردات مواد اولیه نادیده گرفت. واردات سنگ بوکسیت در ایران، عمدتا از مبداء کشور ترکیه و سایر کشورها همچون امارات متحده عربی و چین صورت می‌گیرد.

معدن سنگ بوکسیت ایران، در استان خراسان شمالی قرار دارد. بزرگ‌ترین معادن سنگ بوکسیت در جهان متعلق به کشورهای آمریکا، گینه، استرالیا، ویتنام، هند، برزیل، چین و … می‌باشد.

مجوزهای لازم جهت ترخیص سنگ بوکسیت از گمرک

در این بخش از مقاله، قصد داریم با شما در مورد مسئول انجام مراحل ترخیص کالا و امور گمرکی صحبت کنیم. تاجران و بازرگانانی که قصد واردات یا صادرات محموله تجاری در کشور ما را دارند، بدون دانش و تسلط بر قوانین و دستورالعمل‌های متعدد و پیچیده اداره گمرک، به مشکل برخواهند خورد. به همین منظور اداره گمرک انجام این امور را تنها از سمت ترخیص کار رسمی اداره گمرک مجاز می‌داند که قبلا طی یک آزمون تعیین صلاحیت شده و از گواهی‌نامه‌ای به اسم کارت بازرگانی برخوردار است. با وضع این قانون، از بروز بسیاری از مشکلات همچون طولانی شدن زمان ترخیص کالا و پرداخت هزینه‌های مازاد جلوگیری شده است. ترخیص کار با گرفتن وکالتنامه از فعالان تجاری، مراحل ترخیص کالا را به نمایندگی از ایشان به انجام می‌رساند.

از مراحل سرنوشت‌ساز ترخیص کالا، می‌توان به مرحله جمع‌آوری مجوزها از سازمان‌های مربوطه و ارائه آن‌ها به اداره گمرک جهت صدور مجوز خروج کالا اشاره کرد. ترخیص کاری که قصد ترخیص سنگ بوکسیت از گمرک را دارد، موظف است جهت تخصیص ارز در این زمینه، مجوز ارزی از دفتر صنایع معدنی دریافت نماید.

تعرفه گمرکی برای ترخیص سنگ بوکسیت

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص سنگ بوکسیت، برابر 26060000 است که دارای حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 23 می‌باشد و تعرفه ورودی آن برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص سنگ بوکسیت از گمرک

ترخیص سنگ بوکسیت از گمرک، پروسه‌ای تخصصی است و شامل مراحل و پیچ و خم‌های زیادی می‌شود. ترخیص کار معتبر و قابل اطمینان همچون متخصصان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت، امکان ارائه راهنمایی و همیاری با صادرکنندگان و واردکنندگان کشورمان در زمینه امور گمرکی از جمله ترخیص کالا از تمامی گمرکات را فراهم می‌کنند. شما علاقمندان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و یا درخواست همکاری با ایشان، با شماره‌های درج شده در زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034