سلطان یاقوت

ترخیص گژن پین از گمرک

ترخیص گژن پین از گمرک

یکی از قطعات اصلی و مهم خودروهای دارای موتور با احتراق داخلی، گژن پین یا پین پیستون نام دارد. بخش عمده‌ای از نیاز صنعت خودروسازی در ایران به قطعاتی همچون گژن پین از طریق واردات تامین می‌گردد. از این رو قصد داریم در ادامه این مقاله به موضوع ترخیص گژن پین از گمرک بپردازیم که جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت می‌باشد. جنس گژن پین معمولا از فولاد است و بخش داخلی آن، برای مقاومت در برابر ضربه‌های حاصل از احتراق، سخت و محکم و بخش خارجی آن نرم می‌باشد. میله گژن پین در خطر خوردگی و ساییدگی بیش از حد قرار دارد و برای جلوگیری از آسیب رساندن به موتور خودرو، باید دائما روغن‌کاری شود. زمانی که تعمیرکار خودرو قصد تعمیر موتور آن را دارد، گژن پین را نیز مورد بررسی قرار داده و در صورت لقی بیش از حد، خمیدگی و یا بروز ترک در این قطعه، آن را با قطعه نو تعویض می‌نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص گژن پین از گمرک، ادامه مقاله را دنبال نمایید.

گژن پین خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

برای درک بهتر کاربرد گژن پین در خودروها، بهتر است ابتدا با مفهوم شاتون آشنا شوید. در خودروهایی که با موتور دارای احتراق داخلی کار می‌کنند، میل لنگ و پیستون دو بخش اصلی موتور به شمار می‌روند و نام قطعه‌ای که این دو را به یکدیگر متصل می‌کند، شاتون نام دارد. در واقع نیروی حاصل از احتراق موتور ابتدا به پیستون و سپس از طریق شاتون به میل لنگ منتقل می‌گردد. طرف بزرگ‌تر شاتون به کمک اتصالاتی همچون یاتاقان به میل لنگ وصل شده و برای اتصال بخش کوچک‌تر آن به پیستون، از یک میله استوانه‌‌ای شکل و تو خالی به نام گژن پین استفاده می‌شود. برای اتصال سر شاتون به پیستون، سوراخ این دو قطعه را در امتداد هم قرار داده و میله گژن پین را از داخل سوراخ رد می‌کنند تا امتداد دو قطعه ذکر شده در یک محور تثبیت و محکم شود. سپس برای اینکه از بیرون آمدن میله گژن پین از سوراخ‌ها جلوگیری شود، از خار فلزی به عنوان نگه‌دارنده استفاده می شود.

واردات گژن پین در ایران

قطعا صنعت خودروسازی در هر کشور، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین صنعت آن محسوب می‌شود. شرکت­های بزرگ خودروسازی در سراسر دنیا علاوه بر فعالیت اصلی خود، به ساخت و عرضه قطعات و لوازم یدکی خودرو نیز مشغولند. تاجران و بازرگانان ایرانی، قطعات جانبی خودرو و لوازم یدکی آن را (که در صورت خرابی و آسیب دیدگی قطعات اصلی مورد استفاده قرار می­گیرند) برای تامین نیاز خودروسازی کشور، از نقاط مختلف جهان وارد می­کنند. گژن پین خودروهای دارای موتور احتراق داخلی نیز یکی از محصولاتی است که در کشور ما عمدتا از طریق واردات تامین می‌گردد. سالیانه مقادیر بالایی ارز به واردات این قبیل قطعات اختصاص می‌یابد. فعالان تجاری کمبود صنعت خودروسازی ایران به قطعات و لوازم خودروها از جمله گژن پین را معمولا از طریق خرید این محصولات از 2 کشور چین و امارات متحده عربی تامین کرده و به بازار مصرفی عرضه می‌نمایند. فعالیت در این عرصه از سود مناسبی برای این افراد برخوردار است.

تحریم‌های گسترده‌ای که کشور آمریکا در سال‌های اخیر علیه ایران اعمال کرده است بر تجارت ایران با سایر کشورهای پیشرفته و توسعه یافته جهان سایه انداخته است و به همین دلیل است که تولیدکنندگان داخلی از ساخت قطعاتی همچون گژن پین به اندازه مصرف صنعت خودروسازی داخلی عاجز هستند.

مجوزهای لازم برای ترخیص گژن پین از گمرک

ترخیص قطعات و لوازم یدکی خودروها از گمرک از جمله گژن پین، یک فعالیت تجاری رایج در ایران به شمار می‌رود. از این رو بهره‌مندی از خدمات ترخیص کار ماهر و باتجربه می‌تواند احتمال بروز خطا و اشتباه را تا حد بالایی کاهش دهد. از این رو به تاجران و بازرگانان عزیز توصیه می‌شود که در انتخاب ترخیص کار برای سپردن امور گمرکی به او، حساسیت و دقت بالایی به خرج دهند. ترخیص کاری که از فعالان تجاری وکالت می‌گیرد، به عنوان نماینده قانونی ایشان اقدام به انجام مراحل گوناگون ترخیص کالا که به آن‌ها تشریفات گمرکی گفته می‌شود، می‌نمایند. در این میان، مرحله اخذ مجوز از سازمان‌های مربوطه را می‌توان جزو سرنوشت‌سازترین مراحل ترخیص کالا برشمرد.

ترخیص کاری که قصد ترخیص گژن پین خودرو از گمرک را دارد، موظف است برای دریافت و جمع‌آوری مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

  • مجوز فنی از دفتر صنایع خودرو با شرط محل تامین ارز شامل:

از محل بند 9 ماده 38 آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات – واردات قطعات یدکی برای ارائه خدمات پس از فروش شرکت‌های تولیدی وسایل حمل و نقل

  • مجوز ارزی از دفتر صنایع خودرو جهت تخصیص ارز
  • مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای ترخیص کالاهای مستعمل و دسته دوم

تعرفه گمرکی برای ترخیص گژن پین

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص گژن پین برابر 84099130 است که دارای حقوق ورودی 15% و اولویت کالایی 24 می‌باشد و تعرفه ورودی آن در گمرک برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص گژن پین از گمرک

شرکت سلطان یاقوت، با برخورداری از سابقه طولانی و درخشان در انجام امور تجاری از جمله ترخیص کالا، توانسته است رضایت تاجران و بازرگانان زیادی را جلب نماید. در این شرکت، کادری از نیروهای ترخیص کار متخصص و ماهر به کار گرفته شده‌اند که از تمام مهارت و تجربه خود در جهت ارائه خدمات عالی به تاجران عزیز کشورمان بهره می‌برند. از جمله خدمات شرکت سلطان یاقوت می توان به ثبت سفارش کالا، ترخیص کالا، تنظیم اظهار نامه، ترانزیت، ترانشیپ کالا، اخذ مجوزات مورد نیاز برای ترخیص از گمرک و … اشاره کرد. اگر قصد ترخیص گژن پین خودرو از گمرک را دارید، می‌توانید برای انجام مشاوره رایگان و یا همکاری با کارشناسان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت، تلفن‌های زیر را شماره‌گیری نمایید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034