سلطان یاقوت

سامانه EPL چیست و چگونه از آن برای ترخیص کالا استفاده می کنند؟

سامانه EPL  چیست؟

سامانه EPL که با نام پنجره تجارت فرامرزی نیز شناخته می شود. یکی از مصداقهای دولت الکترونیک در قرن اخیر می باشد که با استفاده از این سامانه می توان راحتتر امور ترخیص کالا را پیگیری کرد.

سامانه EPL  چیست؟

نام دیگر سامانه ای پی ال (پنجره تجارت فرامرزی ) می باشد . و با توجه به اسم آن می توان متوجه شده که از این سامانه می توان برای تجارت های برون مرزی استفاده کرد. این شمانه در قرن اخیر به جهت دولت الکترونیک بنا شده و قصد آن پیگیری آنلاین امرو تشریفات گمرکی تجار و بازرگانان است که با استفاده از این سامانه هم در وقت و هزینه های رفت و آمد ها به ادارات مختلف جلوگیری می شود و هم پیگیری راحتتری برای تجار و بازرگانان از طریق این سامانه امکان پذیر است. همچنین با راه اندازی این سامانه از قاچاق کالا جلوگیری می شود.

سامانه EPL  

تاریخچه سامانه EPL

همانطور که در پاراگرف قبلی گفته شد این سامانه در قرن اخیر یعنی سال 1392 خورشیدی و در راستای برپایی دولت الکترونیک بنا نهاده شده است. و از آن برای ارائه مدارک و تنظیم اظهار نامه و همچنین پیگیری مجوزاتی که برای ترخیص کالا مورد نیاز است استفاده می شود.

سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با تجربه بیست ساله آماده ارائه خدمات ترخیص کالا و تجارت و بازرگانی می باشد. ترخیص کاران زبده این شرکت امور حمل و نقل و ترخیص کالای شما از گمرک را در سریعترین زمان ممکن با حداقل قیمت انجام می دهند. از سری خدمات این شرکت تجاری و بازرگانی: ثبت سفارش، خرید کالا، حمل و نقل، ترانزیت و ترانشیپ کالا، اخذ مجوزات لازم، دریافت پته گمرکی ، دریافت برگ سبز و ….. می باشد. شما عزیزان برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به صورت رایگان با کارشناسان این شرکت تجاری و بازرگانی تماس بگیرید.

چگونگی انجام تشریفات گمرکی

قبل از هرچیزی باید بگوییم که شما قبل از اقدام به تجارت و بازرگانی کالای مورد نظر باید به مطالعه قوانین و مقررات در خصوص واردات و صادارت آن کالا و همچنین بخشنامه های ارسالی در خصوص آن ها بپردازید تا آگاهی لازم را در خصوص نحوه ترخیص و مدارک مورد نیاز کسب نمایید همچنین می توانید از ترخیص کاری مطمئن و کارآزموده در این خصوص بهره بگیرید تا امور تشریفات گمرکی را به بهترین نحوه به انجام برسانید.

چگونگی کار با سامانه EPL

برای کار با سامانه EPL باید وارد نشانی اینترنتی این سامانه به آدرس epl.irica.ir شوید و بعد از ورود نام کاربری و رمز عبور خود را وارد نمایید. برای درافت رمز عبور قبلا یکبار باید به صورت حضوری به گمرک مراجعه کرده و در واحد انفورماتیک آن گمرک کد فعال سازی خود برای استفاده از سامانه را تحویل بگیرید. برای اشخاص حقیقی کد ملی به عنوان نام کاربری و برای اشخاص حقوقی کد ملی مدیر عامل به عنوان شناسه ملی استفاده می شود. برای شرکتها که به عنوان اشخاص حقوقی شناخته می شوندیوزر و پسورد دیگری نیز فعال می شود. پس از وارد شدن به سامانه تجارت فرامرزی با استفاده از منو ها و ایکون ها می توانید امور گمرکی خود را انجام دهید.

سامانه EPL

علت راه اندازی پنجره تجارت فرامرزی چه بوده است؟

همانطور که گفته شد یکی از مهمترین دلایل راه اندازی سامانه epl راه اندازی دولت الکترونیک می باشد. بعد ازآن می توان به گفت که قبلا حجم واردات و صادارت به کشور کمتر بوده و با مراجعه حضوری از پس تمامی آنها بر می آمدیم. اما امرزه با حجم وسیع وارداتی که در سطح کشور وجود دارد سیستم قدیمی قادر به پاسخگویی نبوده و برای جلوگیری از ازدحام و شدید و صف های طولانی که وجود داشته و عدم بررسی صحیح و مناسب کالاها این سامانه طراحی و راه اندازی شد تا صاحبان کالا بتوانند به صورت اینترنتی و تلفنی امور تشریفات گمرکی خود را پیگیری کنند و از سری مشکلات حضوری جلوگیری شود.

مزایای استفاده از سامانه epl

با توجه به مورادی ک ه در پاراگراف های قبلی به آن اشاره شد می توان گفت که سامانه تجارت فرامزی به دلیل اینکه به تسریع امور تشریفات گمرکی کمک می کند تورم و تنظیم بازار را نیز می توان مدیریت کرد. با استفاده از سامانه تجارت فرامزی در امور واردات و صادارت می توان گفت که تمامی کالاهایی که به کشور وارد و یا از آن خارج می شوند مورد بررسی قرار گرفته و نام تجار آن ثبت می شود. به همین دلیل یکی دیگر از مزایای سامانه epl افزایش سرعت و دقت در انجام معاملات می باشد.

همچنین استفاده از این سامانه به دلیل داشتن یوزر و پسورد دارای امنیت بالایی است و مدارک و اطلاعات بار شما فقط به به مسئولین گمرکی کالا و خودتان نمایش داده می شود. علاوه بر امنیت از مزایای دیگر استفاد از این سامانه دسترسی کامل به اطلاعات  کالا از زمان بارگیری از مبدا تا تحویل در مقصد در هرساعتی از شبانه روز برای تجار و بازرسان امکان پذیر است و به همین دلیل می توان به مزایای دیگری از جمله کاهش قاچاق کالا و تخلفات تجاری و بازرگانی اشاره کرد.

علت راه اندازی پنجره تجارت فرامرزی چه بوده است؟

بیشتر بخوانید :

 

5/5 - (1 امتیاز)