سلطان یاقوت

ترخیص لوبیا از گمرک

ترخیص لوبیا از گمرک

لوبیا که عده‌ای آن را گوشت فقرا اطلاق می‌کنند، یکی از مهم‌ترین اعضای خانواده حبوبات و بسیار مقوی و سرشار از پروتئین و مواد مغذی است. در کشور ما علاوه بر تولیدات این محصول کشاورزی، واردات آن نیز جهت تامین نیاز بازار مصرفی رواج دارد و به همین دلیل پرداختن به فرآیند ترخیص لوبیا از گمرک که در دایره خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت جای می‌گیرد، برای فعالان تجاری کشور ما خالی از لطف نخواهد بود. گیاه لوبیا، گیاهی یکساله است که از یک ریشه اصلی و چندین ریشه فرعی تشکیل می‌شود. میوه گیاه لوبیا، به صورت غلافی باریک و سبز رنگ است که دانه‌های لوبیا درون آن قرار گرفته‌اند. به دانه‌های لوبیایی که غلاف آن هنوز سبز و تازه است، لوبیا سبز می‌گویند؛ اما اگر پوست غلاف سفت شده باشد، دانه‌های آن به رنگ‌های مختلف درآمده و به عنوان مواد غذایی به کار می‌رود. لوبیاها بطورکلی، از 22% پروتئین، 62% قند (کربوهیدات) و 2% مواد چربی تشکیل شده‌اند و منبع خوبی از پتاسیم، منیزیم، فیبر محلول، پروتئین و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند و به همین دلیل از خواص بسیاری برای بدن انسان برخوردار هستند. از خواص لوبیا، می توان به جلوگیری از بالا رفتن فشار خون، کنترل قند خون، تقویت سیستم ایمنی، بهبود عملکرد قلب، پیشگیری از سرطان، کاهش کلسترول بد و … اشاره کرد. در ادامه مقاله به نکات مهم جهت تجارت و ترخیص لوبیا از گمرک اشاره خواهیم کرد.

واردات و صادرات لوبیا در ایران

انواع لوبیاهای رسمی، محصولات کشاورزی هستند که در میان مردم سراسر جهان طرفدار داشته و در طبخ غذاهای اصیل ایرانی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. حبوبات منبع غنی پروتئین بوده و به دلیل قیمت بسیار کمتر از گوشت، تقاضا برای مصرف آن در کشور ما روز ب روز در حال افزایش است. دو استان کرمانشاه و لرستان در ایران، به کشت و تولید حبوبات می‌پردازند و سالانه حجم زیادی از این محصولات کشاورزی را به بازار داخلی و خارجی عرضه می‌نمایند. بیشترین حجم صادارت حبوبات از جمله انواع لوبیا از ایران، به کشور عراق صورت می‌گیرد.

در سال‌های اخیر، حجم تولید این محصولات کشاورزی به دلیل خشکسالی و کم آبی در کشور کاهش یافته و به همین دلیل با مشکل افزایش قیمت حبوبات و همچنین عدم کفاف تولیدات برای تامین نیاز داخلی مواجه هستیم. برای حل این مشکل، تامین‌کنندگان به واردات انواع لوبیا از کشورهای خارجی جهت تعدیل قیمت بازار و همچنین تامین تقاضای بازار مصرفی ایران روی آورده‌اند.

واردات لوبیا در ایران از مبداء کشورهای چین، امارات متحده عربی، ترکیه، ازبکستان، پاکستان، قرقیزستان، روسیه، کانادا، اتیوپی و … صورت می‌گیرد.

قوانین مربوط به واردات و صادرات لوبیا در ایران

  • ورود انواع مواد خوراکی آماده مصرف، بسته‌بندی شده یا کنسرو شده مشمول این فصل موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوراکی، آشامیدنی و بهداشتی مصوب 1346 به شرح زیر می‌باشد:

‌ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و ‌واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم ‌نماید.

  • صادرات موکول به رعایت ماده 18 آیین‌نامه اجرایی قانون حفظ نباتات مصوب 1346 و ماده 5 قانون عهدنامه بین‌المللی حفظ نباتات مصوب 1389 می‌باشد:

ماده 18 – فرآورده های نباتی كه از ايران به كشورهای خارج صادر می‌شود بوسيله كارشناسان قرنطينه معاينه و در صورت سلامت كالا گواهی بهداشت نباتی صادر می‌شود.

مجوزهای لازم جهت ترخیص لوبیا از گمرک

ترخیص کاری که قصد ترخیص لوبیا از گمرک را دارد، موظف است جهت تخصیص ارز در این زمینه، مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی را دریافت نماید.

از آن‌جا که این محصول جزو مواد غذایی دسته‌بندی می‌شود، ترخیص کار باید از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای ترخیص آن، مجوز فنی اخذ کند.

همچنین جهت اعلام تاریخ اعتبار هنگام ترخیص لوبیا از گمرک، گرفتن مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی ضرورت دارد.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص لوبیا

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص لوبیا چیتی برابر 07133310 است که دارای حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 21 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص لوبیا قرمز برابر 07133320 است که دارای حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 21 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص لوبیا سفید برابر 07133390 است که دارای حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 22 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص لوبیا چشم بلبلی برابر 07133590 است که دارای حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 22 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص لوبیا آدزوکی برابر 07133290 است که دارای حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 21 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص لوبیا بامبارا (نوعی لوبیای چشم بلبلی) برابر 07133400 است که دارای حقوق ورودی 55% و اولویت کالایی 27 می‌باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص لوبیا از گمرک

ترخیص لوبیا از گمرک، پروسه تخصصی و پیچیده‌ای است که نیاز به تجربه و مهارت بالای ترخیص کار رسمی اداره گمرک دارد. ترخیص کار معتبر و قابل اطمینان همچون متخصصان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت، می‌توانند بهترین همراه و راهنمای شما تاجران و بازرگانان عزیز در تمام مراحل امور گمرکی و ترخیص کالا باشند. در صورتی‌که قصد ترخیص لوبیا از گمرک را دارید، کافیست برای بهره‌مندی از مشاوره رایگان با ترخیص کاران شرکت سلطان یاقوت و همچنین درخواست همکاری با ایشان، با شماره های درج شده در زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034