سلطان یاقوت

ترخیص لوله‌های حفاری از گمرک

ترخیص لوله‌های حفاری از گمرک

عملیات حفاری شامل کندن چاه برای رسیدن به هدف مورد نظر در اعماق زمین به خصوص در صنعت نفت و گاز است که بسیار پیچیده، تخصصی، سخت و پرهزینه می‌باشد. لوله حفاری یا Drill Pipe، به لوله‌هایی از جنس فولاد یا آلومینیوم می گویند که مهم‌ترین بخش از رشته حفاری به‌شمار رفته و بسیار پرکاربرد است. از آنجا که کشور ایران دارای منابع غنی نفت و گاز است، به جهت استخراج این ذخایر، به تجهیزات و لوازم خاصی نیاز دارد. ترخیص لوله‌های حفاری از گمرک، به سبب رواج واردات این محصول در کشور ما، دارای اهمیت بالا بوده و توسط متخصصان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت صورت می‌گیرد. از جمله مهم‌ترین وسایل حفاری، لوله‌های حفاری از جنس فولاد یا آلومینیوم هستند که بصورت بدون درز و بدون جوش ساخته‌ می‌شوند؛ زیرا این لوله‌ها در حین عملیات حفاری ممکن است تحت فشار بالا قرار گرفته و از محل درز یا جوش دچار ترکیدگی شوند. طول لوله‌های حفاری بسیار متفاوت و بنابر نیاز طراحی می‌شود؛ ولی بطور کلی می‌توان آن‌ها را در بازه 1.5 متر تا 12 متر یافت. از کاربردهای لوله حفاری می‌توان به انتقال انرژی به مته حفاری، عبور دادن گل حفاری به انتهای چاه، خنک نمودن سر مته، انتقال قطعات خرد شده سنگ از فضای بین دیواره خارجی رشته حفاری و ستون چاه به سطح زمین، اشاره کرد. در ادامه مقاله به شرح کاربردهای لوله حفاری و همچنین نحوه تجارت و ترخیص لوله حفاری از گمرک، خواهیم پرداخت.

کاربردهای لوله حفاری چیست؟

لوله‌های حفاری در صنعت حفاری مزایای فوق‌العاده‌ای دارند که سبب افزایش کاربردهای آن‌ها در طول زمان شده است. امروزه از این لوله‌ها برای انجام چند وظیفه گوناگون استفاده می‌شود که در ادامه آن‌ها را شرح خواهیم داد:

  • انتقال انرژی به مته: یکی از وظایف لوله‌های حفاری، انتقال نیروهای گشتاور تولید شده از الکتروموتورها به مته است که بار گردش مته از نظر فشار وارده بر سطح و سرعت گردش را تامین می‌کند.
  • انتقال گل حفاری به ته چاه: گل حفاری عبارت است از یک ماده خمیر مانند که وظیفه آن انتقال ضایعات حاصل از حفاری و سنگ ریزه‌ها به بالای چاه به وسیله لوله حفاری است. این ماده به وسیله لوله حفاری پایین فرستاده شده و علاوه بر جذب ضایعات و انتقال آن‌ها به بالای چاه، توانایی خنک نمودن مته را نیز دارد.
  • انتقال قطعات خرد شده: سنگ ریزه‌های حاصل از عملیات حفاری به وسیله لوله حفاری جمع آوری شده و به بالای چاه انتقال می‌یابند.
  • تامین وزن مورد نیاز مته جهت حفاری
  • کاربرد در بخش تزریق آب: در انتهای عملیات استخراج نفت، جهت سهولت و تسریع مکش نفت، مقداری آب به وسیله لوله حفاری به آن تزریق می کنند.

تجارت لوله حفاری در ایران و جهان

همانطورکه می‌دانید نفت و گاز دو ذخایر طبیعی بسیار مهم در سراسر جهان به شمار می‌روند. در عملیات استخراج این منابع از اعماق زمین، لوله‌های حفاری کاربرد فراوان دارند. بزرگ ترین کشورهای تولید کننده این لوله‌ها کشورهای چین، آمریکا، ژاپن، کانادا، آلمان و فرانسه هستند. از طرفی دیگر دو کشور روسیه و آمریکا نیز به عنوان مهم‌ترین واردکنندگان این وسایل به شمار می‌روند.

در کشور ما که یک کشور نفت‌خیز است، واردات لوله‌های حفاری به طور عمده از دو کشور چین و امارات متحده عربی صورت می‌گیرد.

مجوزهای لازم جهت ترخیص لوله حفاری از گمرک

در کشور ما جهت کنترل و بررسی محموله‌های ورودی و خروجی، اداره‌ای تاسیس شده است که گمرک نام دارد. تمامی تاجران و بازرگانان ایرانی جهت صدور و یا ورود کالاهای مبادله شده در سطح جهانی باید آن را از مرحله ترخیص گمرکی عبور دهند. به شخصی که در زمینه ترخیص کالا و قوانین و مقررات حاکم بر آن تخصص دارد، ترخیص کار رسمی اداره گمرک نامیده می‌شود. این شخص از تاجران و بازرگانان وکالت قانونی گرفته و مجاز به انجام امور تجاری و گمرکی به عنوان نماینده ایشان می‌باشد.

ترخیص کار برای تخصیص ارز در زمینه ترخیص لوله حفاری از گمرک، موظف است از دفتر صنایع معدنی، مجوز ارزی تهیه نماید. این شخص پس از جمع‌آوری مجوزات برای هر کالای خاص، باید آن‌ها را هنگام صدور مجوز خروج کالا از گمرک ارائه نموده و هرگونه ناقصی در این مدارک، منجر به عدم صدور مجوز ترخیص کالا خواهد شد.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص لوله حفاری

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص لوله حفاری از فولاد زنگ‌نزن برابر 73042200 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 24 می‌باشد و واحد اندازه‌گیری تعرفه ورودی آن برحسب KG است.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص سایر لوله‌های حفاری برابر 73042300 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 24 می‌باشد و واحد اندازه‌گیری تعرفه ورودی آن برحسب KG است.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص لوله برای جداره‌سازی از نوعی که برای حفاری نفت یا گاز به کار برده می‌شود، برابر 73052000 است که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 26 می‌باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص لوله حفاری از گمرک

شما تاجران و بازرگانان عزیز کشورمان که قصد ترخیص لوله حفاری از گمرک را دارید، می‌توانید عملیات خود را با خیالی راحت به دست ترخیص کاران باتجربه و قابل اطمینان شرکت سلطان یاقوت بسپارید. برای کسب اطلاعات بیشتر و همکاری با این شرکت، کافیست با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034