سلطان یاقوت

ترخیص بذر بادمجان از گمرک

ترخیص بذر بادمجان از گمرک

میوه گیاه بادمجان از طریق کاشت بذر بادمجان به دست آمده و در کشور ما نیز در طبخ انواع غذاهای سنتی مورد کاربرد گسترده قرار گرفته است. بادمجان‌ها انواع مختلفی دارند و جزو سبزیجات مفید و ارزشمند برای انسان‌ها محسوب می‌شوند. از مزایای مصرف بادمجان می‌توان به کمک به لاغری، افزایش ادرار، تقویت معده، باز کردن عروق، از بین بردن بوی بد عرق بدن و … اشاره کرد. بذر گیاه بادمجان هر ساله با مقادیر بالا به کشور ما وارد شده و فعالان تجاری در این حوزه فعالیت می‌کنند. از این رو قصد داریم در ادامه مقاله به موضوع ترخیص بذر بادمجان از گمرک بپردازیم که جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت به شمار می‌رود. برای کسب اطلاعات بیشتر، ادامه مقاله را دنبال نمایید.

واردات بذر بادمجان در ایران

صنعت کشاورزی ایران از اوضاع بسیار خوبی برخوردار بوده و میزان محصولات کشاورزی داخلی توان تامین نیاز بازار مصرفی را دارد. سیاست کشور ما در حال حاضر بر روی واردات بذور سبزیجات گوناگون از جمله بادمجان و کشت و پرورش آن‌ها جهت دستیابی به محصولات مرغوب و باکیفیت است. به همین جهت بیش از 50% بذرهایی که در ایران کاشته می‌شوند، از طریق واردات تامین شده و از بهترین کشورها دست‌چین می‌شوند.

واردات بذر بادمجان در ایران از مبداء کشورهای سوئیس، امارات متحده عربی، لبنان، هلند، آمریکا، فرانسه، ژاپن، هند، آلمان، چین، ایتالیا و … صورت گرفته و سالیانه مقادیر بالایی ارز به این فعالیت تجاری اختصاص می‌یابد. تاجران و بازرگانان با فعالیت در حوزه واردات بذر بادمجان و سایر سبزیجات، از سود مناسبی بهره‌مند می‌گردند.

قوانین حاکم بر صادرات و واردات بذر بادمجان در کشور

 • ورود و ترخیص موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوراکی و آشامیدنی مصوب 1346 به شرح زیر می‌باشد:

‌ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و ‌واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم ‌نماید.

 • ورود موکول به رعایت ماده 11 قانون حفظ نباتات مصوب 1346 به شرح زیر است:

‌ماده 11 – وارد کردن بذر – پیاز – قلمه – پیوند – ریشه – میوه – نهال و تخم نباتات و به طور کلی هر گونه نبات و قسمت‌های نباتی به کشور‌مستلزم تحصیل پروانه قبلی از وزارت کشاورزی است به اشخاصی که بدون پروانه اجناس مزبور را وارد کنند اخطار می‌شود که حداکثر در ظرف مدت ‌یک ماه به خارج از کشور برگردانند والا با حضور نماینده سازمان حفظ نباتات در گمرک معدوم خواهد شد.

 • ورود و صدور بذر در مقیاس تجاری منوط به اخذ گواهی از موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و با رعایت مقررات قرنطینه می‌باشد.
 • صدور موکول به رعایت ماده 18 آیین ‌نامه اجرایی قانون حفظ نباتات مصوب 1346 و ماده 5 قانون عهدنامه بین‌المللی حفظ نباتات مصوب 1389 می‌باشد:

ماده 18 – فرآورده های نباتی كه از ايران به كشورهای خارج صادر می‌شود بوسيله كارشناسان قرنطينه معاينه و در صورت سلامت كالا گواهی بهداشت نباتی صادر می‌شود.

 • ورود بذر و نباتات که در اسناد صدور کشور مبداء مشخصا دست‌ورزی شده محسوب می‌شوند یعنی با تغییرات ژنتیکی تولید شده‌اند از لحاظ بررسی خطرات زیست محیطی موکول به تایید سازمان حفاظت محیط زیست می‌باشد.
 • ورود و صدور موجودات زنده تغییر شکل یافته و محصولات تراریخته ملزم به رعایت مفاد قانون ملی ایمنی زیستی با کسب مجوز قبلی از وزارت جهاد کشاورزی می‌باشد.

مجوزهای مورد نیاز برای ترخیص بذر بادمجان از گمرک

ترخیص کاری که قصد ترخیص بذر بادمجان از گمرک را دارد موظف است نسبت به اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

 • مجوز فنی از سازمان حفظ نباتات
 • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی جهت اعلام تاریخ اعتبار
 • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز

تعرفه گمرکی برای ترخیص بذر بادمجان

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص بذر بادمجان از گمرک برابر 12099125 است که از حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 21 برخوردار بوده و تعرفه ورودی آن در گمرک برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص بذر بادمجان از گمرک

شرکت سلطان یاقوت، با سابقه مفید و درخشان در زمینه امور گمرکی از جمله حمل و نقل کالا، تنظیم اظهار نامه گمرکی، ثبت سفارش، خرید کالا، اخذ مجوزات لازم، ترخیص کالا از کلیه گمرکات، ترانشیپ کالاها و … به یکی از معتبرترین شرکت‌های فعال در این زمینه مبدل شده است. متخصصان ترخیص کار زبده و قابل اطمینان این شرکت، آماده همکاری و ارائه خدمات به واردکنندگان و صادرکنندگان محترم کشورمان هستند. برای مشاوره رایگان و درخواست همکاری در زمینه ترخیص بذر بادمجان از گمرک، می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

برخی خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص بذر بادمجان از گمرک عبارتند از:

 • ترخیص بذر بادمجان قلمی (Slim Eggplant) از گمرک
 • ترخیص بذر بادمجان دلمه‌ای یا درشت آمریکایی (Aubergine Eggplant) از گمرک
 • ترخیص بذر بادمجان ببری قلمی (Antigua Eggplant) از گمرک
 • ترخیص بذر بادمجان سیلندری (Long Eggplant) از گمرک