سلطان یاقوت

مغایرت گمرکی چیست؟

مغایرت گمرکی چیست

مغایرت گمرکی چیست؟

با توجه به این مورد که هر کالایی که از گمرک ترخیص می شود دارای مراحل مختلف و تشریفات گمرکی متفاوتی می باشد همچنین هر کالایی برای ترخیص دارای قوانین و مقررات خاص خود است که تمامی آن مقررات در پروسه تشریفات گمرکی وترخیص کالا باید مورد بررسی قرار بگیرند و بخشنامه های مربوط به ترخیص آن کالا، اما ممکن است تغییراتی در این مراحل به وجود بیاید که ترخیص کالا را به تاخیر بیاندازد. که خود باعث به وجود آمدن مغایرت گمرکی می شود. که در ادامه این مقاله به صورت کامل توضیحاتی خواهیم داد.

مغایرت گمرکی به طور کلی تفاوت ها و اختلافاتی هست که در اظهار کالا و قبل از ترخیص کالا برای تجار و بازرگانان پیش می آید. این مغایرتهای گمرکی زیان های مالی بسیاری را به دولت متحمل خواهند کرد. این مغایرت ها باعث تفاوت در مقدار تعرفه های گمرکی و سود بازرگانی خواهد بود.

این مهم نیز قابل تامل است که اگر در گمرک مسئولین گمرکی متوجه مغایرت درکالای وارداتی و مدارکی که در زمان اظهار کالا ارائه شده شوند علاوه بر اینکه ما به التفاوت آن دریافت می شود ممکن است جریمه هم شوید درصد جریمه که بین10 تا 100 درصد می باشد نیز بر حسب میزان تفاوت و مغایرتی است که در اظهار کالا وارداتی و خود کالای وارداتی خواهید داشت.

لازم است بدانید که هر نوع مغایرتی در بین کالای وارداتی و کالای اظهار شده تخلف محسوب می شوند حتی اگر این مغایرت در مورد اظهار کالا یا اسناد ضمیمه ای آن باشد که توسط صاحب کالا و یا نماینده قانونی آن انجام می شود. در ضمن تخلف در هر زمانی که ثابت شود چه قبل از ترخیص کالا چه بعد از ترخیص و اظهار کالا مختلف مشمول جریمه خواهد شد.

مغایرت های گمرکی

هر نوع مغایرت در در امور گمرکی و تشریفات گمرکی موجب زیان مالی برای دولت خواهد شد. مصداق بارز برای مغایرت گمرکی کالاها همان عدم تطابق اسناد با کالاهای وارد شده به گمرک می باشد. نوع دیگر مغایرت های گمرکی کم اظهاری کالا در رابطه با ارزش آن و وزن ویا تعداد کالای وارداتی می باشد. دیگر مصداق مغایرت کالاها تفاوت در تعرفه گمرکی اعلام شده و ماخذ اصلی تعرفه ها می باشد. دیگرنوع مغایرت گمرکی کالا نیز برای کالاهایی اظهار شده مجاز یا مجاز مشروطی می باشد که به عنوان کالای مجاز و مجاز مشروطی دیگر معرفی شوند. وجود داشتن کالای اضافی دیگرهمراهکالای وارداتی وعدم اظهار آن نیز جزء مغایرت های گمرکی به حساب می آید. داشتن اختلاف در خصوص ظاهر کالاها یا وزن کالا، نوع بسته بندی کالاها و …. در اظهار نامه و واقعیت نیز از مصادیق مغایرت های گمرکی که مشمول جریمه خواهند شد می شود.

چگونه می توان مغایرت گمرکی را در گمرک رد کرد؟

باید توجه کنید که برای ترخیص کالا از گمرک باید بر طبق مقررات اظهار کالا و رویه گمرکی کالا را به انجام برسانیدو در اظهار نامه نوع واردات کالا را مشخص نمایید مثلا ورود موقت، خروج موقت، عبور موقت، عبور داخلی و خارجی و یا مرجوعی کالا، در اظهار نامه باید تایید شوند زیراظهارنامه ارائه دهنده اطلاعات مورد نیاز برای اجرای مقررات گمرکی می باشد. بر همین اساس فردی که اقدام به اظهار کالاها می کند باید بر اساس رویه اتخاذ شده اقدام به ارائه اطلاعات مطابق با مقررات اعلام شده نماید تا دچار تخلف و مغایرت گمرکی نشوید.

شرکت سلطان یاقوت

امروزه با گسترش طیف کالاهای در حال گردش بین کشورهای مختلف از طریق واردات و صادرات، تجارت و بازرگانی، قوانین گمرکی نیز پیچیده تر گشته است و کوچکترین خطایی هزینه های گزافی را برای شما عزیزان به همراه خواهد داشت. از این جهت همکاری با شرکتی توانمند و با تجربه یکی از اصول تاثیر گذار بر تجارت خواهد بود. شرکت سلطان یاقوت با سال ها فعالیت مفید و عملی در زمینه بازرگانی آماده خدمت رسانی به واردکنندگان و صادر کنندگان محترم در زمینه های  ثبت سفارش، تنظیم اظهارنامه، اخذ مجوزات قانونی، حمل و نقل کالا، ترانزیت و ترانشیپ، ترخیص کالا، حواله ارز، مشاوره تخصصی و …  می باشد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر یا همکاری با این شرکت تجاری در زمینه مغایرت های گمرکی در گمرک با تلفن های زیر تماس حاصل فرمائید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

بیشتر بخوانید :