سلطان یاقوت

مراحل دریافت مسیر گمرکی برای ترخیص کالا

تعیین مسیر های گمرکی

تعیین مسیر های گمرکی

تعیین مسیر های گمرکی یکی از مراحل ترخیص کالا و از مهمترین مراحل در بررسی و بازرسی کالاها می باشد و بر اساس مدارک ارائه شده و مطابقت آن با کالاها مسیرهای گمرکی برای ترخیص کالا مشخص و صاحب کالا و یا نماینده وی می توانند برا ترخیص اقدام نمایند. انواع مسیرهای گمرکی را در ادامه توضیح خواهیم داد.

مراحل دریافت مسیر گمرکی برای ترخیص کالا

مراحل دریافت مسیر گمرکی کالا همان مراحل ترخیص کالا می باشد که در مقاله های قبلی توضیح دادیم. به طور کلی برای ترخیص هرکالایی از گمرک باید اظهار نامه آن را تنظیم نمایید. در قرن اخیر با توجه به الکترونیکی شدن امور از طریق سامانه epl  اقدام به دور اظهاری کالا و ثبت بارنامه می کنید. با دور اظهاری به صورت الکترونکیی و خیلی راحتتر می توانید مراحل ترخیص کالا را پیگیری نمایید. پس از ثبت نهایی اظهار نامه در سامانه شماره کوتاژ کالایتان ظاهر می شود که برای بررسی سایر مراحل تشریفات گمرکی باید آن را یادداشت نمایید. در هنگام پر کردن فرم اظهارنامه باید دقت کافی را به کار ببرید زیرا بعد تکمیل آن باید هزینه های حقوق ورودی کالا را پرداخت نمایید و یک اشتباه منجر به پرداخت دوباره این مبلغ می شود.

بعد از اتمام این مراحل سیستم گمرک و بازرسان آن به بررسی کالای شما می پردازند و مشخص می شود که کالای شما در کدام یک از سه مسیر سبز، زرد، قرمز از گمرک برای ترخیص قرار می گیرد. اگر مسیر ترخیص کالای شما سبز باشد به راحتی می توانید با ارائه برگه ترخیصیه به انبار گمرک اقدام به ترخیص کالا نمایید. اگر مسیر ترخیص کالای شما زرد باشد باید از سامانه epl درخواست نوبت برای کارشناس کنید و اگر مسیر ترخیص کالای شما قرمز باشد گمرک شما را به یک ارزیاب حضوری برای رفع مشکل در گمرک اراجاع می دهد. در نهایت بعد اتمام این مراحل باید به دایره صندوق گمرک مراجعه کرده و بعد از پرداخت هزینه های احتمالی پروانه گمرکی صادر شده را دریافت نمایید.

سری عوامل تاثیر گذار در تعیین مسیر های گمرکی چیست؟

همانطور که متوجه شدید برای تعیین مسیر های گمرکی با توجه به مدارک ارائه شده صاحب کالا و نماینده قانونی وی تصمیم گرفته می شود و از سری عواملی که تاثیر مستقیم در تعیین این مسیر ها دارد می توان به: کشور مبدا در واردات کالا به کشور اشاره کرد زیرا واردات از برخی از کشور های دارای قوانین و مقررات خاص خود است که اگر به آنها اشراف نداشته باشید در گمرک با مشکل مواجه خواهید شد. مورد بعدی که در تعیین مسیرهای گمرکی کالا موثر است مدارک مربوط به صاحب کالا می باشد که آیا دارای امور تجارت و بازرگانی تخلفی کرده و یا دیرکرد هایی در پرداخت مالیات ها داشته یا خیر. از موارد بعدی موثر در تعیین مسیر های گمرکی کالا می توان به ارزش کالا، نو و یا دست دوم بودن کالا و همچنین نوع معامله انجام شده بین طرفین خرید و فروش کالا اشاره کرد که مسئولین گمرک به بررسی آنها برای تعیین مسیر های گمرکی می پردازند.

مسیر سبز در ترخیص کالا چگونه تعیین می شود و دارای چه مزایایی است؟

یکی از موارد مهمی که باعث قرار گرفتن کالای شما در مسیر سبز ترخیص می شود داشتن کارت بازرگانی برای شرکت های تولیدی و عدم تخلف در زمان استفاده از کارت بازرگانی می باشد، همچنین خوش حسابی در تمامی امور مالیاتی از دیگر موارد مهم برای قرار گیری کالا در مسیر سبز گمرکی می باشد. به عنوان مورد مهم بعدی که موجب قرار گیری کالا در مسیر سبز گمرکی می شود می توان به عدم وجود هر گونه تخلف در اظهار نامه کالا اشاره کرد. از مزایای ترخیص کالا در مسیر سبز این است که این مسیر آسان ترین و سریعترین روش ترخیص کالا می باشد و بیشتر کالاهایی که از طریق مسیر سبز از گمرک ترخیص می شوند نیازی به داشتن استاندارد ندارد، همچنین با داشتن مسیر سبز در ترخیص کالا تا درب خروج کالایتان چک نمی شوند و تمامی مراحل ترخیص با سرعت نیم ساعته تا یکساعته انجام می شود.

مسیر زرد در ترخیص چگونه است؟

مسیر زرد نشان دهنده برخی دشواری ها نسبت به مسیر سبز در ترخیص کالا می باشد. در این مسیر به صورت فیزکی کالا را مورد بررسی قرار نمی دهند اما مدارک ارائه شده را دوباره و به دقت بررسی می کنند و ارزش گذاری و تعرفه گذاری کالا ترخیصی توسط کارشناسان به طور مجازی دوباره چک می شود. مسیر زرد معمولا برای کالاهایی که سابقه ترخیص در کمتر از سه ماهه گذشته را داشته باشند تعیین می شود و حتما به نوع کالا نیز بستگی دارد.

مسیر قرمز در ترخیص کالا نشان دهنده چیست؟

وقتی کالایی برای ترخیص در مسیر قرمز قرار می گیرد نسبت به مسیر های سبز و زرد دیرتر ترخیص می شود و روند طولانی تری را برای ترخیص طی می کند. کالایی که در مسیر قرمز قرار می گیرد نیازمند این است که برای ترخیص حتما باید تحت بازرسی به صورت فیزیکی قرار بگیرد. مسیر قرمز معمولا برای کسانی که به تازگی کارت بازرگانی خود را دریافت کرده اند تعیین می شود. همچنین اگر اسنادی که برای اظهار کالا ارائه شده مخدوش و غیر قایل بررسی باشد کالا در مسیر قرمز قرار می گیرد. به طور معمول کالاهایی که از نظر ارزشی لوکس به حساب بیایند و یا لوازم یدکی خودرو ها و همچنین پارچه ها برای ترخیص در این مسیر قرار می گیرند. لطفا قبل از اقدام به تجارت و بازرگانی کالایی با متخصصان این امر مشورت نمایید تا در زمان ترخیص به مشکل نخورید و کالایتان در کوتاه ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه از گمرک ترخیص شود.

سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با تجربه بیست ساله آماده ارائه خدمات ترخیص کالا و تجارت و بازرگانی می باشد. ترخیص کاران زبده این شرکت امور حمل و نقل و ترخیص کالای شما از گمرک را در سریعترین زمان ممکن با حداقل قیمت انجام می دهند. از سری خدمات این شرکت تجاری و بازرگانی: ثبت سفارش، خرید کالا، حمل و نقل، ترانزیت و ترانشیپ کالا، اخذ مجوزات لازم، دریافت پته گمرکی ، دریافت برگ سبز و ….. می باشد. شما عزیزان برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به صورت رایگان با کارشناسان این شرکت تجاری و بازرگانی تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید :

3/5 - (2 امتیاز)