سلطان یاقوت

ترخیص صمغ عربی از گمرک

ترخیص صمغ عربی از گمرک

ترخیص صمغ عربی از گمرک، از جمله خدمات شرکت سلطان یاقوت به شمار می‌رود. درختان مختلف از بخش‌های ساقه و شاخه‌های خود ترشحاتی خارج می‌کنند و صمغ عربی در واقع ترشحات خشک شده‌ی درخت اقاقیا سنگال و یا اقاقیا سیال است. این ماده یک پلی‌ساکارید طبیعی است که دارای ترکیبی منحصر به فرد از خواص امولسیون کنندگی عالی و ایجاد ویسکوزیته در حلالیت های پایین است. رنگ صمغ عربی همانند اکثر صمغ‌های معمولی، زرد مایل به قرمز است و عمدتا شامل هیدرات‌های کربن می‌باشد. خواص بی‌نظیر صمغ عربی سبب کاربرد گسترده آن در صنایع مختلف از جمله صنعت غذایی، داروسازی و آرایشی – بهداشتی شده است. صمغ را در فروشگاه‌های مواد غذایی به صورت گرد (پودر) شده، خرد شده و به شکل کامل و درسته به فروش می‌رسانند. صمغ عربی منبع غنی فیبر است و از فواید آن در مصارف انسانی می‌توان به کاهش سوزش و التهاب، تسریع روند بهبود زخم‌ها و خراش‌ها، ارتقاء سلامت دهان و دندان‌ها، کاهش حجم توده چربی، تسکین سرفه و گلودرد، توقف خونریزی ناشی از بریدگی، زخم و دیگر جراحات و … اشاره کرد. صمغ عربی در کشور ما جزو کالاهای وارداتی محصوب شده و از كشورهای آفريقايی وارد كشور ايران می‌شود. در ادامه‌ی این مقاله‌ی تجاری – بازرگانی قصد داریم شما را با نحوه تجارت و ترخیص صمغ عربی از گمرک ایران آشنا کنیم.

کاربردهای صمغ عربی در صنایع

همانطورکه اشاره شد، از صمغ عربی برای هدف‌های گوناگون در صنایع مهم استفاده می‌شود که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • صنایع غذایی

بیش از 80% از این صمغ در تولید مواد غذایی برای امولسیون سازی، کپسوله سازی، پوشش دهی، تولید آب نبات های صمغی و غیره استفاده می شود.

از جمله مواد غذایی که دارای این افزودنی طبیعی هستند می‌توان به شیرینی ها، آدامس، اسنک‌ها، نوشیدنی‌ها، روغن‌ها و چربی‌ها، محصولات شیرینی پزی منجمد، آنالوگ‌های محصولات لبنی، مغزها و آجیل‌ها، شیرین کننده‌ها و … اشاره کرد.

 • صنعت آرایشی و بهداشتی

صمغ عربی به عنوان عامل تشکیل دهنده ماسک و پوشش در محصولات آرایشی و بهداشتی و مراقبت شخصی عمل می‌کند.

از جمله محصولاتی که حاوی این ماده پلی ساکاریدی هستند، عبارتند از:

 • ریمل
 • مرطوب‌کننده صورت
 • کرم های ضد پیری پوست
 • محصولات شستشوی بدن
 • رژ لب
 • اسپری مو
 • صابون مایع دست و موارد دیگر
 • صنعت چاپ

در صنعت چاپ به عنوان روان کننده در انواع جوهر چاپ استفاده می‌شود.

 • داروسازی
 • کاربرد به عنوام موم اپیلاسیون

قوانین مربوط به تجارت صمغ عربی در ایران

ورود – حسب مورد – موکول به رعایت ماده 16 قانون نظارت بر مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی مصوب 1346 می‌باشد.

ماده 16) از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی يا بهداشتی يا آرايشی از گمرک به هر شکلی وکيفيتی به منظور بازرگانی يا تبليغاتی با رعايت مقررات عمومی علاوه‌ بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابليت مصرف از کشور مبدأ مستلزم تحصيل پروانه ورود از وزارت بهداری است و وارد کننده نيز مکلف است برای تحصيل پروانه مزبور فرمول مواد و همچنين موادی كه برای نگهداری به آن‌ها اضافه شده به وزارت بهداری تسليم نمايد.

مجوزهای لازم جهت ترخیص صمغ عربی از گمرک

در کشور ما سازمانی به نام گمرگ جهت بررسی و کنترل کالاهای صادراتی و وارداتی تشکیل شده است. این اداره برای هر کالای تجاری یک کد تعرفه و مجوزاتی مشخص کرده است که اخذ آن‌ها جهت صدور مجوز ترخیص کالا ضروریت دارد. وظیفه ترخیص کالا برعهده‌ی شخص مورد تایید اداره گمرک، یعنی ترخیص کار است که از طریق شرکت در آزمون حق‌العمل‌کاری تعیین سطح شده و پس از کسب نمره مناسب، به او گواهی‌نامه‌ای تحت عنوان کارت بازرگانی اعطاء می‌گردد. کارگزار گمرکی با داشتن این گواهی نامه اجازه فعالیت در زمینه امور تجاری به عنوان نماینده قانونی تاجران و بازرگانان کشورمان را دارد. از سخت‌ترین و پیچیده‌ترین مراحل ترخیص کالا، می توان به دریافت مجوزها از سازمان‌های خاص اشاره کرد که جز با بهره‌گیری از دانش و مهارت بالای ترخیص کار رسمی و معتبر اداره گمرک، امکان‌پذیر نمی‌باشد.

لیست مجوزهای لازم برای ترخیص صمغ عربی از گمرک، شامل موارد زیر است:

 • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی؛
 • مجوز ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت تخصیص ارز برای مصارف انسانی؛
 • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی برای مصارف دامی یا کشاورزی؛
 • مجوز ارزی از دفتر صنایع غذا و دارو جهت تخصیص ارز.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص صمغ عربی

کد تعرفه برای ترخیص صمغ عربی از گمرک برابر 13012000 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 22 می‌باشد. شرح لاتین این محصول Gum Arabic است که تعرفه ورودی آن برحسب واحد Kg محاسبه می‌شود.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص صمغ عربی از گمرک

شرکت سلطان یاقوت با سال‌ها تجربه در انجام امور تجاری و بازرگانی، آماده همکاری و ارائه خدمات به تاجران و بازرگانان عزیز کشورمان می‌باشد. در صورتیکه قصد ترخیص صمغ عربی از گمرک را دارید، از طریق شماره تماس‌های زیر با متخصصان ترخیص کار دانا و ماهر شرکت سلطان یاقوت تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034