سلطان یاقوت

ترخیص جو دو سر از گمرک

ترخیص جو دو سر از گمرک

جو دو سر یکی از پرفایده‌ترین و کامل‌ترین غلات است که تمامی ریز مغذی‌ها و درشت مغذی‌ها را در بر گرفته و بسیار سالم و مقوی است. واردات جو دو سر به کشور ما رواج دارد و تاجران و بازرگانان به ثبت سفارش و خرید آن از کشورهای خارجی مشغول می‌باشند؛ زیرا میزان تولید داخلی این نوع غلات برای تامین نیاز بازار مصرفی کافی نیست. از این رو قصد داریم در ادامه مقاله به موضع ترخیص جو دو سر از گمرک بپردازیم که یکی از خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت به شمار می‌رود. شکل ظاهری جو دو سر، به صورت دانه‌های کرمی رنگ است که بدون گلوتن و سرشار از فیبر و پروتئین بوده و همچنین منبع عالی ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها به شمار می‌رود. از خواص جوی دو سر، می‌توان به کاهش فشار خون و گشاد شدن عروق خونی، کاهش خطر بیمار‌های قلبی، رفع یبوست و تصحیح عملکرد دستگاه گوارش، کاهش خطر ابتلا به آسم، کنترل قند خون، کمک به کاهش وزن و سلامت پوست اشاره کرد. زمان پخت جو دو سر بسیار کوتاه است و به همین دلیل نسبت به دانه جو، بیشتر مورد استقبال واقع شده. از جو دو سر می‌توان برای تهیه اوتمیل‌های رژیمی و یا پخت کلوچه، کوکی، گرانولا و سایر خوراکی‌های خانگی رژیمی استفاده کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص بذر جو دو سر از گمرک، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

تجارت ایران در زمینه جو دو سر

جو دو سر به صورت بذر و یا دانه‌های غلات، جزو کالاهای مصرفی در کشور ماست که در برخی موارد نیاز کشورمان به این محصولات از طریق واردات تامین می‌گردد. تاجران و بازرگانان به فعالیت در این زمینه مشغول بوده و سود مناسبی بدین طریق کسب می‌کنند.

عمده واردات جو دو سر از کشورهای قزاقستان، آلمان، امارات متحده عربی، روسیه، استرالیا و … صورت می‌گیرد. آمار اداره گمرک حاکی از این است که مقادیری جو دو سر از کشور ما به مقصد کشور عراق صادر شده است.

قوانین مرتبط با صادرات و واردات جو دو سر در ایران

 • ورود موکول به رعایت مفاد ماده 11 قانون حفظ نباتات مصوب 1346 به شرح زیر است:

ماده 11 – وارد کردن بذر – پیاز – قلمه – پیوند – ریشه – میوه – نهال و تخم نباتات و به طور کلی هر گونه نبات و قسمت‌های نباتی به کشور‌مستلزم تحصیل پروانه قبلی از وزارت کشاورزی است به اشخاصی که بدون پروانه اجناس مزبور را وارد کنند اخطار می‌شود که حداکثر در ظرف مدت ‌یک ماه به خارج از کشور برگردانند والا با حضور نماینده سازمان حفظ نباتات در گمرک معدوم خواهد شد.

 • حقوق ورودی بذر غلات 1 درصد ارزش می‌باشد.
 • ورود و صدور موکول به رعایت ماده 7 قانون دامپزشکی مصوب 1350 به شرح زیر است:

ماده 7- ورود و صدور هر نوع دام زنده، تخم مرغ نطفه‌دار، اسپرم دام، فرآورده‌های خام دامی، داروها و واکسن‌ها و سرم‌ها و مواد بیولوژیکی و مواد ضدعفونی و سموم دامپزشکی و مواد غذایی متراکم و مکمل‌های غذای دام و داروهایی که برای ساختن مواد نام‌برده مورد نیاز است باید با موافقت وزارت کشاورزی صورت گیرد.

 • ورود و صدور بذر در مقیاس تجاری منوط به اخذ گواهی از موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و با رعایت مقررات قرنطینه می‌باشد.
 • ورود و صدور موجودات زنده تغییر شکل یافته و محصولات تراریخته ملزم به رعایت مفاد قانون ملی ایمنی زیستی با کسب مجوز قبلی از وزارت جهاد کشاورزی می‌باشد.
 • صدور موکول به رعایت ماده 18 آیین ‌نامه اجرایی قانون حفظ نباتات مصوب 1346 و ماده 5 قانون عهدنامه بین‌المللی حفظ نباتات مصوب 1389 می‌باشد:

ماده 18 – فرآورده های نباتی كه از ايران به كشورهای خارج صادر می‌شود بوسيله كارشناسان قرنطينه معاينه و در صورت سلامت كالا گواهی بهداشت نباتی صادر می‌شود.

مجوزات لازم برای ترخیص جو دو سر از گمرک

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که قصد ترخیص جو دو سر از گمرک را دارد موظف است برای اخذ مجوزات زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

 • مجوز فنی از سازمان حفظ نباتات برای ترخیص بذر جو دو سر
 • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی برای ترخیص بذر جو دو سر
 • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی جهت اعلام تاریخ اعتبار برای ترخیص بذر جو دو سر یا جو دو سر
 • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز برای ترخیص بذر جو دو سر یا جو دو سر
 • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای ترخیص جو دو سر

تعرفه گمرکی برای ترخیص جو دو سر

بطورکلی کد تعرفه برای ترخیص جو دو سر ذیل ردیف 1004 قرار می‌گیرد که تعرفه ورودی آن در گمرک برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص بذر جو دو سر برابر 10041000 است که از حقوق ورودی و اولویت کالایی برخوردار است.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص جو دو سر برابر 10049000 است که از حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 25  برخوردار است.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص جو دو سر از گمرک

کادر نیروهای ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت با دقت و وسواس بالا برگزیده شده‌اند و آماده ارائه خدمات گوناگون تجاری از جمله ترخیص کالا از گمرک، به تاجران و بازرگانان عزیز کشورمان می‌باشند. اگر شما نیز قصد ترخیص جو دو سر از گمرک را دارید، می‌توانید با آسودگی خاطر از این خدمات بهره‌مند شوید. برای ارتباط با ترخیص کاران باتجربه و کاربلد شرکت سلطان یاقوت، کافیست تلفن‌های زیر را شماره‌گیری کرده و از مزایایی همچون مشاوره رایگان بهره‌مند شوید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

5/5 - (1 امتیاز)