سلطان یاقوت

ترخیص ملاس نیشکر از گمرک

ترخیص ملاس نیشکر از گمرک

ملاس بطورکلی عبارت است از یک ماده شیرین‌کننده طبیعی که از گیاهان مختلف همچون نیشکر، چغندر قند و سورگوم حاصل می‌شود. ملاس نیشکر در کشور ما هدف صادرات و واردات قرار گرفته و در صنایع گوناگون از جمله صنعت کشاورزی، صنعت داروسازی و پزشکی (تولید الکل)، صنایع غذایی، صنایع تخمیری، تولید شکر قهوه‌ای، تولید مکمل‌های غذایی دام و طیور و … به کار می‌رود. از این رو قصد داریم در مقاله پیش‌رو به شرح فرآیند ترخیص ملاس نیشکر از گمرک بپردازیم که جزو امور ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت دسته‌بندی می‌شود. در فرآیند تولید قند از گیاه نیشکر در کارخانه‌های قند و شکرسازی و به هنگام عبور شیره قند غلیظ شده از توربین‌ها، یک ماده جانبی غلیظ و شربت‌ مانند از آن برجای می‌ماند. فرآیند استخراج ملاس از گیاه نیشکر تا 3 مرتبه قابل تکرار بوده و ماده تولید شده در هر مرحله از کیفیت و خواص متفاوتی برخوردار خواهد شد. ملاس شفاف (ملاس حاصل از اولین استخراج)، ملاس تیره (ملاس حاصل از دومین استخراج) و ملاس بلک استرپ (ملاس حاصل از سومین استخراج)، محصولات حاصل از فرآیند استخراج ملاس نیشکر به شمار می‌روند. از استخراج اول تا سوم، محصولات تولیدی به ترتیب از رنگ تیره‌تر، میزان قند کم‌تر، میزان ویتامین و مواد معدنی بیشتر، و طعم تلخ‌تری برخوردار خواهند شد. ملاس نیشکر سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی از جمله آهن، کلسیم، منیزیم، پتاسیم، منگنز، ویتامین B6، مس، سلنیوم و … است و همچنین فاقد چربی، کلسترول و سدیم است و به همین دلیل مصرف آن می‌تواند فواید بی‌نظیری برای بدن انسان داشته باشد. از خواص ملاس نیشکر می‌توان به افزایش انرژی و تقویت سیستم ایمنی بدن، تقویت عضلات و استحکام استخوان‌ها، درمان یبوست و سایر مشکلات گوارشی، پیشگیری از کم‌خونی، کاهش مشکلات قائدگی در زنان، پیشگیری و مبارزه با سرطان، تنظیم خواب و … اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص ملاس نیشکر از گمرک، ادامه مقاله را دنبال نمائید.

تجارت ایران در زمینه ملاس نیشکر

صادرات و واردات دو اصل اساسی و ستون‌های تجارت و اقتصاد یک کشور هستند که باعث انتقال و گردش ارز در کشورها می‌شوند. همانطورکه در ابتدای مقاله اشاره شد، تاجران و بازرگانان ایرانی به صادرات و واردات ملاس نیشکر مشغول بوده و از این طریق به سودآوری و کسب درآمد می‌پردازند.

قوانین مربوط به صادرات و واردات ملاس نیشکر در ایران

ورود موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوراکی و آشامیدنی و … مصوب سال 1346 می‌باشد که به شرح زیر است:

ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌ رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و ‌واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم ‌نماید.

مجوزهای مورد نیاز برای ترخیص ملاس نیشکر از گمرک

ترخیص کالا عبارت است از گذراندن قانونی محموله‌هایی که که به منظور صادارت یا واردات کالا باید از مرز کشور عبور کند. انجام مراحل گوناگون ترخیص کالا از گمرک برعهده شخصی به نام ترخیص کار است که بر تمام دشواری‌های این مسیر تسلط داشته و این امور را در چهارچوب تعیین شده توسط اداره گمرک به انجام می‌رساند. مرحله اخذ مجوزات از سازمان‌های مربوطه، مهم‌ترین مرحله ترخیص کالا است؛ زیرا تاثیری مستقیم بر زمان خروج کالا از گمرک دارد.

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که قصد ترخیص ملاس نیشکر را دارد موظف است نسبت به اخذ و جمع‌آوری مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

  • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
  • مجوز ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
  • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی برای مصارف دامی یا کشاورزی
  • مجوز ارزی از دفتر صنایع غذا و دارو جهت تخصیص ارز
  • نیاز به شناسه کالا

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص ملاس نیشکر

کد 8 رقمی تعرفه که برای ترخیص ملاس‌های نیشکر از گمرک اختصاص یافته است برابر 17031000 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 23 می‌باشد و تعرفه ورودی آن در گمرک برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌گردد.

ترخیص ملاس نیشکر از گمرک با خدمات شرکت سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت در زمینه امور گمرکی گوناگون از جمله ثبت سفارش، حواله ارز، خرید کالا، کسب مجوزهای قانونی، ترانزیت و ترانشیپ، حمل و نقل کالا و به ویژه ترخیص کالا از تمام گمرکات کشور، آماده ارائه خدمات و همکاری با تاجران و بازرگانان محترم کشورمان می‌باشد. از نقاط مثبت همکاری با کارشناسان ترخیص کار باتجربه و زبده این شرکت، می‌توان به ترخیص کالا در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با صرف هزینه مناسب اشاره کرد. این شرکت متعهد است تا از صفر تا صد مراحل ترخیص کالا، راهنما و همراه شما عزیزان باشد. در صورتی که قصد ترخیص ملاس نیشکر از گمرک را دارید، می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های درج شده در زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034