سلطان یاقوت

ترخیص تخم شربتی از گمرک

ترخیص تخم شربتی از گمرک

یکی دیگر از محصولاتی که واردات آن به کشور ما رواج دارد، تخم شربتی است که همه شما کم و بیش با آن آشنایی دارید. از این رو می‌خواهیم در مقاله امروز به شرح فرآیند ترخیص تخم شربتی از گمرک بپردازیم که در دایره خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت جای می‌گیرد. محصول ذکر شده، در حقیقت تخم گیاهی به نام ریحان کوهی است که با اسامی همچون بادروج یا بادرود نیز معروف است. برگ‌های این گیاه، به دلیل زبری و عطر کم، چندان مصرف ندارند ولی بذر یا تخم آن از خواص زیادی برخوردار است. از تخم شربتی در کشور ما، برای درست کردن شربت خاص استفاده می‌شود و به همین دلیل هم به تخم شربتی شهرت یافته است. یکی از نوشیدنی‌های سنتی و رایج ایرانیان در فصول گرما، شربتی است که از ترکیب تخم شربتی با آب، شکر، گلاب، زعفران و آب‌لیمو ساخته می‌شود. بذر این گیاه در حالت عادی بسیار ریز و مشکی رنگ است؛ ولی وقتی در آب ریخته می‌شود، خاصیت موسیلاژ خود را نمایان کرده و لعابی خاکستری دور بذر را دربر می‌گیرد. از خواص مصرف تخم شربتی برای انسان، می‌توان به درمان بیماری‌های تنفسی، برخورداری از فیبر بالا و در نتیجه کمک به لاغری، تنظیم قند خون، کاهش احساس تشنگی و آبرسانی به بدن، درمان سیاه سرفه و … . در ادامه، به شرح اطلاعات بیشتر پیرامون نحوه تجارت و ترخیص تخم شربتی از گمرک پرداخته‌ایم.

تجارت ایران در زمینه تخم شربتی

تجارت تخم شربتی در کشور ما با مقادیر بالا رواج دارد و در این میان، سهم واردات بسیار بیشتر از صادرات این محصول در ایران است. تخم شربتی در کشور ما جزو کالاهای پر طرفدار محسوب شده و افراد جامعه از خواص این دانه بهره می‌برند. از این رو تولیدات داخلی کشورمان کافی نیست و نیازها و کمبودهای موجود در بازار مصرفی از طریق واردات تامین می‌گردد.

واردات تخم شربتی در ایران عمدتا از مبداء کشورهای هند، افغانستان، امارات متحده عربی، اندونزی، چین و … بوده است و سالانه مقادیر بالایی ارز بدین ترتیب از کشورمان خارج می‌گردد.

قوانین حاکم بر صادرات و واردات تخم شربتی

ترخیص کار رسمی اداره گمرک، برای واردات و ترخیص تخم شربتی از گمرک، موظف است قوانین زیر را در نظر گرفته و در چهارچوب این دستورالعمل‌ها فعالیت نماید:

  • ورود و ترخیص موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوراکی و آشامیدنی مصوب 1346 به شرح زیر می‌باشد:

‌ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و ‌واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم ‌نماید.

  • ورود موکول به رعایت ماده 11 قانون حفظ نباتات مصوب 1346 به شرح زیر است:

‌ماده 11 – وارد کردن بذر – پیاز – قلمه – پیوند – ریشه – میوه – نهال و تخم نباتات و به طور کلی هر گونه نبات و قسمت‌های نباتی به کشور‌مستلزم تحصیل پروانه قبلی از وزارت کشاورزی است به اشخاصی که بدون پروانه اجناس مزبور را وارد کنند اخطار می‌شود که حداکثر در ظرف مدت ‌یک ماه به خارج از کشور برگردانند والا با حضور نماینده سازمان حفظ نباتات در گمرک معدوم خواهد شد.

  • ورود و صدور بذر در مقیاس تجاری منوط به اخذ گواهی از موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و با رعایت مقررات قرنطینه می‌باشد.
  • صدور موکول به رعایت ماده 18 آیین ‌نامه اجرایی قانون حفظ نباتات مصوب 1346 و ماده 5 قانون عهدنامه بین‌المللی حفظ نباتات مصوب 1389 می‌باشد:

ماده 18 – فرآورده های نباتی كه از ايران به كشورهای خارج صادر می‌شود بوسيله كارشناسان قرنطينه معاينه و در صورت سلامت كالا گواهی بهداشت نباتی صادر می‌شود.

کد تعرفه جهت ترخیص تخم شربتی از گمرک

کد 8 رقمی تعرفه که جهت ترخیص تخم شربتی از گمرک اختصاص یافته است، برابر 12119035 است که از حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 26 برخوردار می‌باشد و تعرفه ورودی آن در گمرک برحسب واحد کیلوگرم محاسبه می‌شود.

اخذ چه مجوزاتی برای ترخیص تخم شربتی از گمرک نیاز است؟

ترخیص کار گمرکی که به نمایندگی از فعالان تجاری، قصد دارد جهت ترخیص تخم شربتی از گمرک اقدام نماید، موظف به اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌ها و ادارات داخلی می‌باشد:

  • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
  • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز
  • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی برای اعلام تاریخ اعتبار

ترخیص تخم شربتی از گمرک با شرکت سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت با تجربه‌ای که طی چند دهه فعالیت در زمینه امور تجاری کسب کرده است آماده خدمت رسانی به تجار عزیز در زمینه‌های ثبت سفارش، اخذ مجوز، تنظیم اظهارنامه، حمل و نقل کالا، ترانزیت و ترانشیپ، حواله ارز، ترخیص کالا و … می‌باشد. این شرکت قصد دارد با ارائه به موقع و باکیفیت خدمات خود، شما عزیزان را در این امر سخت و زمانبر یاری داده و موجبات تجارتی امن را فراهم آورد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و یا همکاری با شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص تخم شربتی از گمرک با تلفن های زیر تماس حاصل فرمائید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034