سلطان یاقوت

ترخیص چوب پنبه و اشیای ساخته شده از چوب پنبه از گمرک

ترخیص چوب پنبه و اشیای ساخته شده از چوب پنبه از گمرک

چوب پنبه به محصول گیاهی اطلاق می‌شود که از لایه بیرونی یا به اصطلاح مرده برخی درختان از جمله درخت بلوط تهیه شده و شامل بافت‌هایی با درجه تراکم متفاوت می‌باشد. ترخیص چوب پنبه از گمرک، در دایره خدمات شرکت سلطان یاقوت می‌گنجد. این محصول از ماده‌ی آب گریزی به نام سوبرین تشکیل شده و از پوست درختان محدودی گرفته می‌شود. تشکیل چوب پنبه در این درختان به قدری است که به مصرف صنعتی رسیده و درختان بلوط و پخاس از جمله درختانی هستند که چوب پنبه آن‌‌ها مصرف صنعتی دارد. چوب پنبه خاصیت عایق و غیر قابل نفوذ در برابر مایعات و گازها را داشته و محصولی نرم و سبک با چگالی بسیار ناچیز است که به دلیل امکان بریدن و شکل‌دهی آسان به آن، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. صنعت چوب پنبه، به جهت برخورداری از چرخه عمر بازیافت ناچیز، از صنایع دوست‌دار محیط زیست به شمار می‌رود. همچنین جنگل‌های چوب پنبه، از بیابان زایی جلوگیری نموده و محل زندگی جانوران کمیاب و در معرض خطر است. در این مقاله قصد داریم به جنبه تجاری – بازرگانی چوب پنبه پرداخته و اطلاعاتی مفید در خصوص تجارت و ترخیص چوب پنبه و اشیای ساخته شده از چوب پنبه از گمرک در اختیار شما علاقمندان قرار دهیم.

کاربرد چوب پنبه در صنایع مختلف

ابتدایی‌ترین مصارف چوب پنبه به روشن کردن آتش در کنار چخماق مربوط می‌شود؛ ولی به مرور زمان کاربرد آن گسترش یافت. امروزه بیشتر چوب پنبه در دنیا به قطعات کوچک استوانه‌ای شکل بریده شده و برای مسدود کردن درب بطری و شیشه استفاده می‌شود. درب بطری شراب، عمدتا از چوب پنبه تشکیل می‌شود.

علاوه بر آن، چوب پنبه در ساخت کفپوش‌ها و دیوارپوش‌ها نیز به کار گرفته می‌شود. دیگر صنایعی که از چوب پنبه برای تولید محصولات گوناگون بهره می‌برند شامل صنعت تولید آلات موسیقی، صنعت ساختمان سازی برای ساخت نمای برخی ساختمان‌ها، صنایع ورزشی همچون بیسبال و سایر صنایع هنری می‌باشند.

واردات چوب پنبه و اشیای ساخته شده از چوب پنبه

چوب پنبه از جمله کالاهایی است که در بازار جهانی همواره تقاضای مناسبی برای آن وجود دارد و به همین دلیل کشورهای زیادی به تولید و عرضه آن مشغول می‌باشند. اگر بخواهیم بیشترین میزان صادرات این محصول را در مقیاس قاره‌ای مقایسه کنیم، قاره اروپا با بیش از 90% در صدر لیست و پس از آن قاره‌های آسیا و آمریکای شمالی قرار دارند. بزرگ‌ترین کشورهای صادرکننده‌ی چوب پنبه در جهان عبارتند از: پرتغال، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، آلمان، آمریکا، چین و … .

در کشور ما نیز واردات چوب پنبه و اشیای ساخته شده از آن رواج داشته و به داخل کشور عرضه می‌گردد. بیشترین میزان واردات این محصول از کشورهای مطرح تولیدکننده از جمله پرتغال، اسپانیا، چین و … صورت می‌گیرد. البته تحریم‌های سال‌های اخیر بر تجارت ایران با اکثر کشورها تاثیر گذاشته و مبداء وارداتی برای تاجران و بازرگانان ایرانی را به دو کشور چین و امارات متحده عربی محدود کرده است.

قوانین مربوط به واردات و صادرات چوب پنبه و اشیای ساخته شده از چوب پنبه

1 – صدور موکول به رعایت ماده 18 آیین‌نامه اجرایی قانون حفظ نباتات مصوب 1346 و ماده 5 قانون عهدنامه بین المللی حفظ نباتات مصوب 1389 می‌باشد.

ماده 18) فرآورده‌های نباتی كه از ايران به كشورهای خارج صادر می‌شود بوسيله كارشناسان قرنطينه معاينه و در صورت سلامت كالا گواهی بهداشت نباتی صادر می‌شود.

2  – ورود موکول به رعایت ماده 11 قانون حفظ نباتات مصوب 1346 است.

‌ماده 11) وارد کردن بذر – پیاز – قلمه – پیوند – ریشه – میوه – نهال و تخم نباتات و به طور کلی هر گونه نبات و قسمت‌های نباتی به کشور‌ مستلزم تحصیل پروانه قبلی از وزارت کشاورزی است به اشخاصی که بدون پروانه اجناس مزبور را وارد کنند اخطار می‌شود که حداکثر در ظرف مدت ‌یک ماه به خارج از کشور برگردانند والا با حضور نماینده سازمان حفظ نباتات در گمرک معدوم خواهد شد.

مجوزهای لازم جهت ترخیص چوب پنبه و اشیای ساخته شده از چوب پنبه از گمرک

ترخیص کار رسمی اداره گمرک برای ترخیص چوب پنبه از گمرک، موظف به اخذ مجوز ارزی از دفتر صنایع سلولزی، چاپ و نوشت افزار جهت تخصیص ارز می‌باشد.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص چوب پنبه و اشیای ساخته شده از چوب پنبه

فصل 45‌ام از فهرست کد تعرفه کالاهای تجاری به چوب پنبه و اشیای ساخته شده از چوب پنبه اختصاص یافته است که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت. در نظر داشته باشید حقوق ورودی تمامی تعرفه‌های زیر برحسب واحد Kg محاسبه می‌گردند.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص چوب ‌پنبه طبیعی، خام یا به طور ساده آماده شده برابر 45011000 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 25 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص آخال چوب ‌پنبه؛ چوب‌ پنبه خرد شده، دانه‌دانه‌ شده یا ساییده برابر 45019000 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 25 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص چوب ‌پنبه طبیعی، قشر خارجی گرفته‌ شده یا به طور ساده چهار تراش شده، یا به شکل بلوک، صفحه، ورق یا نوار مربع مستطیل (ازجمله مربع)، (همچنین چوب پنبه‌های نیمه تمام با لبه‌های تیز شده برای در بطری یا در ظروف) برابر 45020000 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 25 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص در بطری یا در ظروف ساخته شده از چوب‌ پنبه طبیعی برابر 45031000 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 25 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص سایر اشیای ساخته شده از چوب ‌پنبه طبیعی برابر 45039000 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 25 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص بلوک، صفحه، ورق و نوار؛ لوحه (Tile) به هر شکل؛ استوانه‌های توپر، همچنین دیسک از چوب‌پنبه فشرده (با یا بدون مواد چسباننده) برابر 45041000 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 24 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص سایر اشیای ساخته شده از چوب پنبه‌ فشرده شده برابر 45049000 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 24 می‌باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه چوب پنبه و اشیای ساخته شده از چوب پنبه از گمرک

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر، بهره‌مندی از مشاوره رایگان و یا درخواست همکاری در زمینه ترخیص چوب پنبه و اشیای ساخته شده از چوب پنبه از گمرک با کارشناسان حرفه‌ای و باتجربه‌ی ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت، با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034