سلطان یاقوت

ترخیص دوربین پرتو گاما از گمرک

ترخیص دوربین پرتو گاما از گمرک

همواره شاهد این موضوع هستیم که در صنعت پزشکی از ابزار و وسایل مختلف برای تشخیص و درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود و درمان و تشخیص بسیاری از بیماری‌ها بدون این تجهیزات و وسایل امکان‌پذیر نخواهد بود. به دلیل نقش بسیار پررنگ تجهیزات و وسایل صنعت پزشکی، واردات این محصولات در کشور ما جزو اولویت وارد کنندگان به شمار می‌رود. یکی از وسایلی که در پزشکی هسته‌ای کاربرد مهم دارد دوربین گاما نامیده می‌شود. مطابق آمار ارائه شده از اداره گمرک، واردات دوربین پرتو گاما در کشور ما رواج دارد و از این رو قصد داریم مقاله زیر را به موضوع ترخیص دوربین پرتو گاما از گمرک اختصاص دهیم که یکی از خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت به شمار می‌رود. این ابزار مهم وسیله‌ای جهت به تصویر کشیدن پرتوهای گامای ساطع شده از عضو هدف است. در پزشکی هسته‌ای به بیمار رادیو ایزوتوپ داده می‌شود که باعث تجمع رادیو اکتیویته در بافت هدف می‌گردد. دادن رادیو ایزوتوپ به بیمار از سه طریق صورت می‌گیرد که عبارتند از:  تزریق به درون رگ استنشاق و یا خوراکی. رادیو ایزوتوپ در ناحیه‌ای با متابولیسم بالاتر تجمع بیشتری پیدا می‌کند. رادیو ایزوتوپ در درون بافت شروع به پرتودهی می کند و خود بافت منبع تابش پرتو می‌شود. به این ترتیب اشعه‌ی گاما با انرژی مناسب به سمت آشکارساز ساطع می‌گردد. در حقیقت، دوربین پرتو گاما تشعشعات ساطع شده از رادیوایزوتوپ‌های تزریقی را آشکارسازی کرده و تصویری از توزیع آن‌ها در بدن ارائه میدهد. دوربین گاما دارای سه قسمت اصلی است که عبارتند از:  گانتری، کنسول و تخت. از آنجا که تصویربرداری از بافت‌های درون بدن دشوار است پزشکان از دستگاه‌ها و وسایل مختلف در این خصوص استفاده می‌کنند. یکی از این روش‌ها، استفاده از گاما کمرا یا دوربین گاما است که جهت تشخیص و نظارت به اختلال‌های مغزی، مشکلات قلبی و آسیب‌های استخوانی کاربرد دارد. از دیگر موارد قابل تشخیص به کمک دوربین گاما می‌توان به گرفتگی رگ‌های خونی، صرع یا گرفتگی عروق کرونر اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص گاما کمرا از گمرک، همراه ما باشید.

واردات دوربین پرتو گاما در کشور

همانطور که در مقدمه مقاله اشاره شد انواع وسایل و تجهیزات پزشکی در کشور ما جزو اولویت وارد کنندگان به شمار می‌روند. از این روز سالانه مقادیر بالایی ارز جهت واردات محصولات پزشکی از کشور خارج می‌شود. تاجران و بازرگانان سود مناسبی از فعالیت در این زمینه کسب می‌کنند.

مطابق آمار ارائه شده از سمت اداره گمرک واردات دوربین پرتو گاما در ایران عمدتاً از مبدا کشورهای امارات متحده عربی آلمان ایتالیا فرانسه ترکیه چین آمریکا کره و غیره صورت می‌گیرد.

قوانین مربوط به واردات دوربین پرتو گاما در ایران

تاجران و بازرگانانی که قصد فعالیت در زمینه واردات دوربین پرتو گاما در ایران را دارند، باید در چهارچوب قوانین و مقررات تعیین شده از سمت اداره گمرک در این زمینه عمل کنند:

 • ورود موکول به موافقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشد.
 • ردیف تعرفه‌های مربوط به اقلام دارویی، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی مشمول کاهش حقوق گمرکی از 4% به 1% (موضوع مفاد جزء 2 بند ه تبصره 7 قانون بودجه کل کشور، موکول به اعلام نظر سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سامانه گمرک ایران (در زمان ترخیص کالا) می‌باشد.
 • ورود و ترخیص منوط به تایید سازمان انرژی اتمی ایران است.

مجوزهای لازم برای ترخیص دوربین پرتو گاما از گمرک

ترخیص کار رسمی اداره گمرک که قصد ترخیص دوربین پرتو گاما از گمرک را دارد موظف است برای اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

 • مجوز فنی از سازمان انرژی اتمی
 • مجوز فنی از دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی جهت بررسی تخفیف بیش از 3%
 • مجوز ارزی از دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی جهت تخصیص ارز
 • مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت برای ترخیص کالاهای مستعمل
 • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
 • مجوز ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی
 • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی برای مصارف دامی یا کشاورزی
 • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی برای تخصیص ارز جهت مصارف دامی یا کشاورزی

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص دوربین پرتو گاما

کد 8 رقمی تعرفه گمرکی جهت ترخیص دوربین پرتو گاما از گمرک برابر 90222110 است که شامل حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 22 می‌گردد.

شرح تعرفه: دوربین ها پرتوهای گاما (Gamma Camera).

ترخیص دوربین پرتو گاما با شرکت سلطان یاقوت

شرکت سلطان یاقوت یکی از شرکت‌های تجاری-بازرگانی خوشنام و با تجربه می‌باشد که سال‌ها است امور ترخیص کالای تاجران و بازرگانان محترم کشورمان را به نحو احسن به انجام می‌رساند. از مزایای همکاری با شرکت سلطان یاقوت می‌توان به ترخیص کالا در کمترین زمان و با مناسب‌ترین هزینه ممکن اشاره کرد. شما فعالان تجاری گرامی می‌توانید برای کسب مشاوره رایگان و یا درخواست همکاری با این شرکت در زمینه ترخیص دوربین پرتو گاما از گمرک با تلفن‌های درج شده در زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034