سلطان یاقوت

ترخیص دستگاه ماموگرافی از گمرک

ترخیص-دستگاه-مامو-گرافی-از-گمرک

در حال حاضر، سرطان پستان پس از سرطان پوست، دومین سرطان شایع در میان زنان ایران و جهان است و به همین دلیل معاینات بالینی منظم و انجام ماموگرافی برای تشخیص زودهنگام این سرطان به ویژه در زنان بالای 40 سال توسط پزشک توصیه می‌شود. از دستگاه ماموگراف، برای انجام عکس‌برداری در فرآیند ماموگرافی به طور گسترده استفاده می‌شود. در کشور ما دستگاه‌های ماموگرافی جزو کالاهای وارداتی به شمار رفته و به همین دلیل پرداختن به موضوع ترخیص دستگاه ماموگرافی از گمرک، برای تاجران و بازرگانان کشورمان حائز اهمیت بوده و این فرآیند، در دسته خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت نیز جای می‌گیرد. در ماموگرافی که یکی از روش‌های تشخیص سریع بیماری سرطان سینه است، از روش تابش پرتوهای خفیف اشعه ایکس برای آزمایش و بررسی بافت پستان استفاده می‌شود. پزشک در صورت مشاهده علائمی همچون درد، تشخیص توده، پوسته پوسته شدن سطح سینه یا فرورفتگی و سایر ناهنجاری‌های مربوط به پستان، جهت اطمینان از نوع عارضه، انجام ماموگرافی را توصیه می‌کند. در ادامه این مقاله قصد داریم به شرح توضیحات بیشتر در مورد دستگاه ماموگراف و همچنین تجارت و ترخیص دستگاه ماموگرافی از گمرک بپردازیم.

انواع روش‌های ماموگرافی کدامند؟

بطورکلی، روش‌های ماموگرافی را میتوان به 3 دسته تقسیم‌بندی کرد:

  • ماموگرافی معمولی که خود به 2 نوع غربالگری و تشخیصی دسته‌بندی می‌شود. از روش غربالگری برای تشخیص زودهنگام سرطان در افراد بدون علامت، و از روش تشخیصی برای تصویربرداری از پستان به منظور تشخیص و بررسی دقیق بافت‌های مشکوک استفاده می‌شود.

 

  • ماموگرافی دیجیتال که از تصویر الکترونیکی استفاده می کند و می‌توان فیلم را در یک فایل رایانه‌ای ذخیره نمود. تفاوت ماموگرافی دیجیتال و معمولی در این است که در ماموگرافی معمولی تصاویر به صورت فیلم رادیوگرافی ذخیره می‌شوند در حالی که در ماموگرافی دیجیتال، تصاویر به صورت دیجیتالی روی کامپیوتر ذخیره می شود.

 

 

  • ماموگرافی 3 بعدی که از دستگاه‌های اشعه ایکس برای گرفتن عکس از برش‌های پستان از زوایای مختلف استفاده می‌کند و سپس از نرم افزار رایانه ای برای بازسازی یک تصویر استفاده می شود. این روند برای به دست آوردن ماموگرافی های سه بعدی همان روشی است که از اسکنرهای CAT برای تولید تصاویر از ساختارهای داخلی استفاده می‌کند.

مزایای عکس‌برداری به روش ماموگرافی چیست؟

  1. با تشخیص زودهنگام بیماری سرطان پستان به کمک این دستگاه، می‌توان خطر مرگ را کاهش داد.
  2. برای تشخیص انواع تومور به کار می‌رود.
  3. تشخیص ناهنجاری‌های کوچک مانند سرطان داکتال در situ یا سرطان مهاجم پستان (DCIS)را ممکن می‌سازد.
  4. می‌توان اثرات پرتوهای اشعه‌ی ایکس پس از ماموگرافی در بدن را حذف نمود.
  5. جهت تشخیص توده‌های کلیسم در غدد شیری و بافت‌های دیگر پستان به کار می‌رود.
  6. برای تشخیص انواع توده و بافت‌های متراکم غیر طبیعی مناسب است.
  7. با این روش می‌توان عدم تقارن در بخش‌های مختلف سینه را تشخیص داد.

واردات دستگاه ماموگرافی در ایران

تولیدات داخلی کشور ما در زمینه دستگاه‌های ماموگرافی، در سال‌های اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته است و این دستگاه‌ها مورد استفاده بخشی از مراکز درمانی و بیمارستان‌ها قرار گرفته‌اند. اما تکنولوژی و علم روز به روز در حال پیشرفت است و امروزه تولیدات دستگاه ماموگرافی پیشرفته در کشورهای خارجی صورت می‌گیرد که دانش کافی و همچنین امکان تهیه مواد اولیه برای ساخت آن‌ها در کشور ما به دلیل تحریم‌‌های گسترده سال‌های اخیر وجود ندارد.

در نتیجه صنعت پزشکی برای تکمیل تجهیزات خود در سراسر کشور، به واردات دستگاه ماموگرافی از کشورهای خارجی نیاز دارد. واردات این دستگاه‌ها عمدتا از کشورهای امارات متحده عربی، بلژیک، هلند، ایالات متحده آمریکا، چین ایتالیا و … صورت می‌گیرد.

مجوزهای لازم جهت ترخیص دستگاه ماموگرافی از گمرک

ترخیص کاری که قصد ترخیص دستگاه ماموگراف از گمرک را دارد، باید مجوز فنی از سازمان انرژی اتمی را دریافت نموده و به اداره گمرک ارائه کند.

ترخیص کار همچنین موظف است جهت تخصیص ارز در این زمینه، مجوز ارزی از دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی را اخذ نماید.

از آن‌جا که این دستگاه مستقیما با بدن و سلامت انسان‌ها سروکار دارد، ترخیص کار باید جهت صدور مجوز ترخیص آن از گمرک، مجوز فنی و ارزی را از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دریافت کند.

همچنین ترخیص کالاهای مستعمل و دسته دوم از گمرک، مشروط به اخذ مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت می‌باشد.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص دستگاه ماموگرافی

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص دستگاه ماموگراف (Mamography apparatus) برابر 90221410 است که دارای حقوق ورودی 4% و اولویت کالایی 21 می‌باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص دستگاه ماموگرافی از گمرک

شرکت سلطان یاقوت طی سالیان فعالیت خود در زمینه انواع امور گمرکی از جمله ترخیص کالا و با بهره‌مندی از نیروهای باتجربه و متخصص ترخیص کار، توانسته است به یکی از معتبرترین شرکت‌ها در این زمینه تبدیل شده و همیار تاجران و بازرگانان کشورمان باشد. در صورتی که قصد ترخیص دستگاه ماموگرافی از گمرک را دارید، برای بهره‌مندی از مشاوره رایگان و یا درخواست همکاری، می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل نمائید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034