سلطان یاقوت

ترخیص گوجه فرنگی گلخانه‌ای از گمرک

ترخیص گوجه فرنگی گلخانه‌ای از گمرک

بطورکلی گوجه فرنگی از خواص بسیار زیادی برای بدن انسان برخوردار بوده و ارزش غذایی بالایی دارد و به همین دلیل در کشورهای مختلف به صورت باغی و گلخانه‌ای توسط کشاورزان پرورش پیدا می‌کند. در کشور ما صادارت گوجه فرنگی گلخلنه‌ای رواج داشته و فعالیت در این زمینه از سود خوبی برای تاجران و بازرگانان برخوردار است. از این رو قصد داریم در ادامه این مقاله به موضوع ترخیص گوجه فرنگی گلخانه‌ای از گمرک بپردازیم که جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت به شمار می‌رود.  گوجه فرنگی دارای میزان بالایی آنتی‌اکسیدان، روی، پتاسیم، فلور، ویتامین C، فیبر، ویتامین  A و … است که از خواصی همچون کنترل دیابت، کاهش کلسترول بد خون و فشار خون، تقویت پوست، کاهش بیمار‌های قلبی و عروقی، افزایش سلامتی چشم‌ها و … برای بدن انسان برخوردار بوده و همچنین برای تناسب اندام و بدنسازی نیز مفید است. در ادامه به شرح توضیحات بیشتر در خصوص گوجه فرنگی گلخانه‌ای و نحوه تجارت و ترخیص گوجه فرنگی گلخانه‌ای از گمرک خواهیم پرداخت.

گوجه فرنگی گلخانه‌ای چیست؟

گوجه فرنگی در برخی مناطق دارای دوران کشت کوتاه مدت است و به همین دلیل، کشاورزان برای افزایش این محصول و بهره‌وری از آن‌ها اقدام به کشت گوجه فرنگی در محیط گلخانه‌ای نمودند. رشد گوجه فرنگی در گلخانه، بهترین راه برای تولید این محصول در فصول کوتاه کشت به شمار رفته و فصل برداشت آن را برای چند ماه تمدید میکند. گیاهان گلخانه‌ای معمولا از باران محافظت شده و در نتیجه کمتر به بیمار‌های قارچی دچار می‌شوند. از آن‌جا که کشت این محصول در محیط بسته گلخانه‌ای صورت می‌گیرد، برای رشد آن باید به فرآیند گرده‌افشانی کمک کرد. پرورش‌دهندگان این محصول، گرده افشانی را به کمک زنبور عسل و یا به روش دستی انجام می‌دهند. علارغم مزایای ذکر شده، تولید گوجه فرنگی گلخانه‌ای به زمان و هزینه زیادی نیاز دارد و به همین دلیل محصولات حاصل از این روش نسبت به روش کاشت باغی گران‌تر و کمی مرغوب‌تر می‌باشند.

تجارت گوجه فرنگی گلخانه‌ای در ایران

ایران کشوری 4 فصل است و کاشت گیاه گوجه‌فرنگی در تمام فصول با مقادیر بالا در این کشور صورت می‌گیرد. محصولات حاصل از کاشت و پرورش گوجه‌ فرنگی به صورت باغی و یا گلخانه‌ای در ایران، علاوه بر تامین نیاز داخلی، ظرفیت مناسبی برای صادرات دارد. بنا به دلایلی همچون کیفیت خوب و مرغوب گوجه فرنگی ایرانی و قیمت مناسب آن، کشورهای خارجی به خصوص کشورهای همسایه متقاضی خرید این محصول بوده و سالانه حجم زیادی از گوجه فرنگی ایرانی به کشورهای خارجی صادر می‌شوند. فعالیت در زمینه صادرات این محصول از سود مناسبی برای تاجران و بازرگانان برخوردار است.

صادارت گوجه فرنگی گلخانه‌ای از ایران به مقصد کشورهای عراق، افغانستان، روسیه، امارات متحده عربی، آذربایجان، ترکمنستان، قطر، قزاقستان، پاکستان و … صورت گرفته و این فرآیند به دلیل ارزآوری به کشور، بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

بزرگ‌ترین کشورهای صادرکننده گوجه فرنگی در جهان عبارتند از: مکزیک، هلند، اسپانیا، مراکش، کانادا، فرانسه، آمریکا، ترکیه و … .

قوانین مربوط به صادرات و واردات گوجه فرنگی گلخانه‌ای در ایران

  • ورود انواع خوراکی آماده مصرف، بسته بندی شده یا کنسرو شده مشمول این فصل موکول به رعایت ماده 16 قانون مواد خوراکی، آشامیدنی و بهداشتی مصوب 1346 به شرح زیر می‌باشد:

‌ماده 16 – از تاریخ تصویب این قانون ترخیص مواد غذایی یا بهداشتی یا آرایشی از گمرک به هر شکل و کیفیت به منظور بازرگانی یا تبلیغاتی با‌رعایت مقررات عمومی علاوه بر دارا بودن گواهی بهداشتی و قابلیت مصرف از کشور مبداء مستلزم تحصیل پروانه ورود از وزارت بهداری است و ‌واردکننده نیز مکلف است برای تحصیلی پروانه مزبور فرمول مواد و همچنین موادی که برای نگاهداری به آنها اضافه شده به وزارت بهداری تسلیم ‌نماید.

  • ورود و صدور موجودات زنده تغییر شکل یافته ژنتیکی و محصولات تراریخته ملزم به رعایت مفاد قانون ملی ایمنی زیستی با کسب مجوز قبلی از وزارت جهاد کشاورزی می‌باشد.
  • صدور موکول به رعایت ماده 18 آیین‌نامه اجرایی قانون حفظ نباتات مصوب 1346 و ماده 5 قانون عهدنامه بین‌المللی حفظ نباتات مصوب 1389 می‌باشد.

ماده 18 – فرآورده های نباتی كه از ايران به كشورهای خارج صادر می‌شود بوسيله كارشناسان قرنطينه معاينه و در صورت سلامت كالا گواهی بهداشت نباتی صادر می‌شود.

مجوزهای لازم جهت ترخیص گوجه فرنگی گلخانه‌ای از گمرک

ترخیص کاری که قصد ترخیص گوجه فرنگی گلخانه‌ای از گمرک را دارد، موظف است نسبت به اخذ مجوزهای زیر از سازمان‌های مربوطه اقدام نماید:

  • مجوز فنی از دفتر مقررات صادارت و واردات – مجوز سیستمی موافقتنامه تجارت ترجیحی با پاکستان
  • مجوز فنی از سازمان حفظ نباتات
  • مجوز فنی از وزارت جهاد کشاورزی جهت اعلام تاریخ اعتبار
  • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی جهت تخصیص ارز

تعرفه گمرکی برای ترخیص گوجه فرنگی گلخانه‌ای

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص گوجه فرنگی گلخانه‌ای برابر 07020020 است که دارای حقوق ورودی 55% و اولویت کالایی 4 می‌باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص گوجه فرنگی گلخانه‌ای از گمرک

شما تاجران و بازرگانان محترم که قصد ترخیص گوجه فرنگی گلخانه‌ای از گمرک را دارید، می‌توانید برای کسب اطلاعات کامل و دقیق از مراحل و ضوابط این فرآیند، با کارشناسان ترخیص کار متخصص و باتجربه شرکت سلطان یاقوت تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034