سلطان یاقوت

ترخیص وازلین از گمرک

ترخیص وازلین از گمرک

وازلین (Vaseline) که با نام تجاری ژله پترولیوم (Petroleum Jelly) معروف است، نوعی چربی معدنی است که از تصفیه روغن‌های موجود در نفت خام حاصل می‌شود. این محصول توسط سازمان غذا و دارو امریکا FDA به عنوان یک محافظ پوست بدون نیاز به نسخه تایید شده است و در بیشتر محصولات آرایشی و بهداشتی بکار می‌رود. وازلین فاقد بو و مزه خاصی است و از چربی و غلظت مناسبی برخوردار بوده، بطوری که در آب نامحلول است. رنگ وازلین نیز معمولا سفید یا کمی متمایل به زرد است و بنابر ویژگی‌های ذکر شده، در ساخت محصولات بهداشتی و دارویی همچون صابون‌، کرم، لوسیون و … کاربرد فراوان دارد. ژله پترولیوم در گریدهای بهداشتی، دارویی، صنعتی و نیمه صنعتی تولید شده و تفاوت آن‌ها در میزان ناخالصی و تعداد مراحل تصویه آن می‌باشد. برای مثال در گریدهای مورد استفاده انسان، این محصول در 3 مرحله فیلتر شده و ناخالصی‌های آن بطورکلی حذف می شوند؛ اما در مصارف صنعتی، از رنگ زرد یا تیره آن که دارای مقداری ناخالصی است نیز استفاده می‌کنند. در ادامه مقاله به شرح موضوعاتی همچون تجارت وازلین در ایران و اطلاعات لازم برای ترخیص وازلین از گمرک خواهیم پرداخت.

وازلین صنعتی چیست و چه کاربردی دارد؟

وازلین اولیه حاصل از تصفیه نفت خام، دارای چربی‌های بدبو و نامطلوب و رنگ قهوه‌ای یا زرد است و به دلیل احتمال وجور عناصر بیماری‌زا، بیشتر در مصارف صنعتی کاربرد دارد.

از کاربردهای وازلین صنعتی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پوشش‌دهی وسایل و سطوح فلزی که امکان خوردگی و زنگ زدگی دارند
 • جلا‌دهی و روغن کاری محصولات چوبی و مصنوعات چرمی
 • روان‌کننده برای زیپ، کشو، قطعات خودرو، تجهیزات صنعتی و …

وازلین آرایشی بهداشتی چیست و چه کاربردی دارد؟

وازلینی که در مصارف بهداشتی، آرایشی، دارویی استفاده می شود، کاملا بی‌بو، سفید رنگ، نیمه شفاف و بی خطر بوده و می‌تواند آب را به مدت طولانی درون خود نگه دارد. به همین دلیل در تولید کرم‌های دست و صورت، صابون، پاک کننده‌ها، لوبریکانت، لوسیون‌های سوختگی و دئودورانت کاربرد دارد.

از دیگر کاربردهای وازلین ارایشی و بهداشتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درمان زخم
 • محصولات مراقبت از پوست و مو
 • برطرف کردن خشکی پوست و مو
 • برطرف کننده ترک و زبری پوست در نواحی مختلف بدن مثل کف پا و زانو
 • محصولات درمان کننده خونریزی بینی
 • نرم‌کننده طبیعی و ارزان قیمت

صادرات و واردات وازلین در ایران

همانطورکه اشاره شد، وازلین ترکیب هیدروکربنی و از محصولات صنایع پتروشیمی بوده که از تصفیه نفت خام به دست می‌آید. کشور ما دارای منابع غنی نفت است و در نتیجه قادر به تولید محصولات پتروشیمی از جمله وازلین می‌باشد. در کشور ما میزان تولیدات وازلین صنعتی و بهداشتی به قدری است که علاوه بر تامین نیاز داخلی، به کشورهای دیگر نیز صادر شده و ارز خوبی برای اقتصاد کشورمان به همراه دارد. مقصد صادرات وازلین ایران معمولا به کشورهای همسایه نظیر عراق، ترکمنستان، ترکیه، افغانستان و روسیه می‌باشد.

با وجود اینکه تولیدات داخلی در زمینه انواع گریدهای وازلین در کشور ما برای تامین بخش‌های مختلف کافی است؛ اما سالانه شاهد واردات محموله‌های وازلین به کشور می‌باشیم که عمدتا از مبداء کشورهای جمهوری کره، هنگ کنگ، هند و امارات متحده عربی صورت می‌گیرد.

مجوزهای لازم جهت ترخیص وازلین از گمرک

برای ترخیص گریدهای صنعتی و آرایشی وازلین، باید مراحل ترخیص آن که از سمت اداره گمرک معین شده است، طی شده باشند. یکی از این مراحل، آماده‌سازی مجوزهای خاصی است که باید از سازمان‌های مربوطه اخذ شوند. مسئولیت انجام مراحل ترخیص کالا از جمله جمع‌‌آوری مجوزات، برعهده ترخیص کار است. این شخص با برخورداری از کارت بازرگانی و وکالت‌نامه از فعالان تجاری، به نمایندگی از آن‌ها مجاز به پشت سر گذاشتن این مراحل می‌شود. در ادامه به مجوزهای لازم جهت ترخیص وازلین از گمرک، اشاره خواهیم کرد:

 • مجوز فنی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی (گرید آرایشی و بهداشتی)؛
 • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی برای مصارف دامی یا کشاورزی؛
 • مجوز ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مصارف انسانی؛
 • مجوز ارزی از دفتر صنایع شیمیایی و پلیمری جهت تخصیص ارز در زمینه ترخیص انواع وازلین به جز ژله کابل؛
 • مجوز ارزی از دفتر صنایع غیرفلزی جهت تخصیص ارز در زمینه ترخیص ژله کابل.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص وازلین از گمرک

بطورکلی کد تعرفه جهت ترخیص وازلین از گمرک ذیل ردیف 271210 قرار می‌گیرد و تعرفه ورودی آن‌ها برحسب کیلوگرم محاسبه می‌شود.

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص وازلین گرید صنعتی (ژله کابل) برابر 27121010 است که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 21 می‌باشد

کد تعرفه گمرکی جهت ترخیص وازلین گرید آرایشی و سایر وازلین‌ها برابر 27121090 است که دارای حقوق ورودی 5% و اولویت کالایی 22 می‌باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص وازلین از گمرک

فرآیند ترخیص کالا از گمرک، بطورکلی دارای پیچیدگی‌ها و دشواری‌های خاصی است و انتخاب ترخیص کاری که معتبر و قابل اطمینان باشد، همواره از نگرانی‌های تاجران و بازرگانان کشورمان بوده است. شرکت سلطان یاقوت تمام توان خود را در جهت به کارگیری نیروهای ترخیص کار باتجربه و ماهر به کار گرفته تا هرگونه نگرانی از بابت بروز مشکلات در هنگام ترخیص کالا از جمله تاخیر در صدور مجوز خروج و پرداخت هزینه‌های اضافی را به صفر برساند. پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد ترخیص وازلین از گمرک را دارید، با خاطری آسوده از خدمات این شرکت بهره‌مند شوید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا همکاری، می توانید با شماره تلفن‌های زیر تماس بگیرید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034

 

5/5 - (1 امتیاز)