سلطان یاقوت

ترخیص روی و مصنوعات از روی از گمرک

ترخیص روی و مصنوعات از روی از گمرک

روی نام یکی از عناصر جدول تناوبی با عدد اتمی 30 و نماد شیمیایی Zn است که نوعی فلز محصوب شده و طیف رنگی آن بین نقره‌ای و آبی است. فلز روی در پوسته زمین به فراوانی یافت شده و سنگ معدن آن بیشتر در کشورهای استرالیا، امریکا و کشورهای آسیایی از جمله ایران یافت می‌شود. این فلز به سبب خواص و ویژگی‌های منحصر به فرد خود در صنایع گوناگون نقش مهمی ایفا کرده و از این رو مورد مبادلات تجاری هنگفت میان کشورهای جهان قرار می‌گیرد. از این رو قصد داریم به شرح فرآیند ترخیص روی و مصنوعات از فلز روی از گمرک بپردازیم که جزو خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت به شمار می‌رود. از خواص فلز روی می‌توان به شکنندگی، شکل‌پذیری، الکتروشیمیایی بودن، نقطه ذوب پایین، مقاومت در برابر خوردگی، سختی، استحکام مناسب، امکان تولید آلیاژهای مختلف و … اشاره کرد. از این فلز در موارد مختلف از جمله جلوگیری از زنگ زدگی در گالوانیزه (پوشش آهن یا فولاد)، تولید باتری‌ها، در پزشکی و تولید مکمل‌های پزشکی، تولید محصولات آرایشی و بهداشتی، کشاورزی، لاستیک‌سازی و … استفاده می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه تجارت و ترخیص روی و مصنوعات از روی از گمرک، ادامه مقاله را دنبال نمایید.

تجارت روی و مصنوعات از روی در ایران

فلز روی در کشور ما بصورت خام مصرف بالایی ندارد و بیش از 85% روی تولید شده در کشور به کشورهای سراسر جهان صادر می‌گردد. این کشورها عبارتند از: ترکیه، آلمان، هند، امارات، کره، تایوان، چین، ایتالیا، پاکستان و … . سالیانه مقادیر بالایی ارز بدین طریق وارد کشور گردیده و به رشد و توسعه اقتصادی کمک شایانی می‌کند.

از طرفی دیگر در بخش مصنوعات از روی، آمار اداره گمرک نشان‌دهنده شیب صعودی واردات این محصولات از کشورهای خارجی می‌باشد. یعنی در حال حاضر کشور ما به فروش روی به صورت کارنشده یا آلیاژی و واردات مصنوعات از روی از کشورهای تولیدکننده می‌باشد.

واردات مصنوعات از روی عمدتا از مبداء کشورهای چین، امارات متحده عربی، ترکیه، کره و هند صورت می‌گیرد. آمار صادرات مصنوعات از روی در ایران نیز به کشورهای همسایه از قبیل عراق، افغانستان، کویت، ارمنستان و … با مقادیر پایین محدود می‌شود.

مجوزهای لازم برای ترخیص روی از گمرک

از مراحل مهم ترخیص کالا، مرحله اخذ و جمع‌آوری مجوزهای مربوط به کالای مورد نظر از سازمان‌های خاص است. ترخیص کار با ارائه این مدارک به اداره گمرک، می‌تواند مجوز خروج کالا و محموله مورد نظر خود را از اداره گمرک دریافت نموده و ماموریت خود را به پایان برساند.

ترخیص کاری که قصد ترخیص روی و مصنوعات از روی از گمرک را دارد، موظف است جهت اخذ مجوز ارزی از دفتر صنایع معدنی جهت تخصیص ارز اقدام نماید.

برای ترخیص قراضه و ضایعات روی از گمرک، باید مجوز فنی از سازمان حفاظت محیط زیست دریافت گردیده و ترخیص و ترانزیت این ردیف تعرفه، منوط به تایید سازمان انرژی اتمی ایران می‌باشد.

تعرفه گمرکی برای ترخیص روی

در فصل 79 از کتاب مقررات صادرات و واردات ایران، به موضوع روی و مصنوعات از روی پرداخته شده است که شامل زیر مجموعه‌ها و جزئیات زیادی است که در ادامه بطور مختصر به ذکر آن‌ها خواهیم پرداخت. شما علاقمندان برای اطلاع دقیق از تعرفه گمرکی کالای مورد نظر خود، می‌توانید با متخصصان ترخیص کار شرکت سلطان یاقوت تماس بگیرید.

نکته: حقوق ورودی تمامی کالاهای ذیل این ردیف در اداره گمرک، برحسب واحد کیلوگرم اندازه‌گیری می‌گردد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص روی به صورت کار نشده ذیل ردیف 7901 جای گرفته که زیر مجموعه‌های این ردیف تعرفه، از حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 23 برخوردار می‌باشند.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص قراضه و ضایعات روی ذیل ردیف 79020000 جای گرفته که از حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 23 برخوردار است.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص گرد، پودر و فلس روی ذیل ردیف 7903 قرار گرفته که زیر مجموعه‌های این ردیف تعرفه، از اولویت کالایی 23 برخوردار هستند.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص میله، پروفیل و مفتول، از روی ذیل ردیف 790400 قرار گرفته که زیر مجموعه‌های این ردیف تعرفه از حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 23 برخوردار هستند.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص صفحه، ورق، نوار و ورقه نازک (Foil)، از روی ذیل ردیف 79050000 قرار گرفته که دارای حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 23 می‌باشد.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص لوله، لوازم و اتصالات لوله کشی (Fittings) (مثلا کوپلینگ، زانویی، مهره و ماسوره) از روی برابر 79070010 است که از حقوق ورودی 1% و اولویت کالایی 23 برخوردار است.

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص سایر مصنوعات از روی برابر 79070090 است که از حقوق ورودی 2% و اولویت کالایی 23 برخوردار است.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص روی از گمرک

تاجران و بازرگانان محترم کشورمان که قصد فعالیت در زمینه ترخیص روی و مصنوعات از روی از گمرک و یا سایر امور گمرکی را دارند، می‌توانند برای کسب مشاوره رایگان و یا درخواست همکاری با متخصصان باتجربه و معتبر شرکت سلطان یاقوت، با شماره‌های درج شده در زیر تماس حاصل نمایند.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034