سلطان یاقوت

ترخیص دستگاه کارت‌خوان (POS) از گمرک

ترخیص دستگاه کارت‌خوان (POS) از گمرک

امروزه تمام جوامع در جهان به فکر ارائه راهکارهای جدید جهت حذف پول نقد می‌باشند. یکی از اختراعات بشر در این زمینه، دستگاه‌های کارتخوان یا POS هستند که در سیستم بانکی، امکان انتقال خودکار مبلغ خرید از حساب فروشنده را فراهم می‌کند. انواع دستگاه کارت‌خوان در کشور ما مورد استفاده گسترده قرار گرفته‌اند و استفاده از آن‌ها روزبه‌روز در حال افزایش است. تقاضای داخلی کشور ما به دستگاه کارت‌خوان، از طریق واردات تامین‌ می‌گردد و ما با توجه به همین موضوع، قصد داریم در این مقاله‌ی تجاری-بازرگانی به فرآیند ترخیص دستگاه کارت‌خوان از گمرک، که در دایره خدمات ترخیص کالای شرکت سلطان یاقوت قرار گرفته و برای فعالان تجاری کشور ما از اهمیت بالایی برخوردار است، بپردازیم. کلمه POS مخفف عبارت Point Of Sale به معنای نقطه فروش است و به دستگاه‌هایی که جهت انجام تراکنش‌های بانکی در اماکن گوناگون مورد استفاده قرار میگیرند، اطلاق می‌شود. از کاربردهای مهم دستگاه کارت‌خوان، می‌توان به امکان خرید از کسب و کارهای مختلف، امکان خرید شارژ، اطلاع از موجودی حساب، امکان پرداخت قبوض آب، برق، تلفن و گاز با استفاده از شناسه پرداخت، چاپ تراکنش‌های مالی اخیر، چاپ آخرین تراکنش و امکان چاپ رسید تراکش اشاره کرد که برای انجام ان‌ها به کارت بانکی نیاز است. در ادامه مقاله به شرح توضیحات بیشتر در خصوص دستگاه کارت‌‌خوان و همچنین تجارت و ترخیص دستگاه کارت‌خوان از گمرک، خواهیم پرداخت.

انواع دستگاه کارت‌خوان یا POS کدامند؟

دستگاه کارتخوان را به‌طورکلی می‌توان به دو نوع ثابت و سیار تقسیم کرد که هرکدام از این انواع خود زیر مجموعه‌های دیگری دارند.
1- انواع دستگاه کارتخوان سیار شامل موارد زیر می‌باشند:

 • دستگاه کارتخوان موبایلی
 • دستگاه کارتخوان اندرویدی یا GPRS POS
 • دستگاه کارتخوان سیم کارتی

2- انواع دستگاه کارتخوان ثابت را می توان در انواع زیر خلاصه کرد:

 • دستگاه کارتخوان تلفنی یا Dial-up POS
 • دستگاه کارتخوان اینترنتی
 • دستگاه کارتخوان شبکه‌ای یا LAN POS
 • دستگاه کارتخوان کامپیوتری
 • دستگاه کارتخوان بلوتوثی یا Bluetooth POS

مزایای استفاده از دستگاه کارت خوان

 • تامین امنیت مالی فروشندگان و پایین آمدن احتمال سرقت از درآمد آن‌ها
 • شارژ شدن حساب بانکی به طور مستقیم و بدون نیاز به مراجعه به بانک
 • گرفتن امتیاز جهت دریافت وام با سود کم با بالا رفتن گردش حساب دستگاه کارتخوان
 • عدم انتقال ویروس ها، باکتری ها و سایر عوامل بیماری زا از پول نقد
 • سهولت حمل و نقل مقادیر بالای پول
 • صرفه‌جویی در زمان تسویه حساب هنگام خرید
 • کم‌شدن خطاهای انسانی در شمردن پول و تسویه حساب هنگام خرید
 • حذف احتمال استفاده از اسکناس‌های تقلبی هنگام خرید
 • امکان چاپ رسید به ازای هر تراکنش هنگام خرید

واردات دستگاه کارت خوان در ایران

در کشور ما، تا چند سال گذشته برخی شرکت‌ها اقدام به تولید دستگاه‌های کارت‌خوان نمودند؛ اما بنا به دلایلی همچون هزینه بالای وارد کردن قطعات جانبی دستگاه و عدم همکاری خیلی از شرکت‌های خارجی با تجار ایرانی به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ساخت این دستگاه‌ها متوقف شده و نیاز داخلی به آن‌ها تامین نمی‌شد.

امروزه در ایران، تمامی فروشگاه‌ها، ادارات و شرکت‌ها، مراکز درمانی، و حتی دست‌فروش‌ها از دستگاه کارت‌خوان مخصوص به خود برخوردار هستند و آمار استفاده از آن‌ها روزبه‌روز در حال افزایش است. به همین دلیل واردکردن دستگاه‌های کارت‌خوان و عرضه آن‌ها در بازار مصرف داخلی، از سود بالایی برای تاجران و بازرگانان برخوردار بوده و یالانه مقدار ارز زیادی از این طریق از کشور خارج می‌گردد.

کشور چین، شرکت‌های بسیار زیادی برای تولید دستگاه‌های کارت‌خوان الکترونیک ایجاد شده‌اند و این دستگاه ها را با کیفیت‌های متفاوت با میزان بالا تولید کرده و به کشورهای دیگر عرضه می‌نمایند. عمده واردات دستگاه کارت‌خوان در کشور ما از مبداء کشور چین و پس از آن کشورهای جمهوری کره، امارات متحده عربی، تایوان، ترکیه و … صورت می‌گیرد. دو کشور چین و امارت متحده عربی به دلیل عدم توجه به محدودیت‌های تجارت ایران با سایر کشورها به دلیل تحریم‌ها، به دو اولویت واردکنندگان در کشور ما مبدل شده‌اند.

مجوزهای لازم جهت ترخیص دستگاه کارت‌خوان سیار از گمرک

ترخیص کاری که قصد ترخیص دستگاه کارت‌خوان از گمرک را دارد، موظف است از وزارت اطلاعات و فناوری اطلاعات مجوز فنی دریافت نماید. این مجوز مخصوص کالاهایی است که دارای قابلیت برقراری ارتباط رادیویی بی‌سیم از قبیل جی پی اس، وای فای، بلوتوث، سیم کارت و یا هر نوع دیگر را دارا هستند.

همچنین ترخیص کار باید جهت تخصیص ارز در این زمینه، مجوز ارزی از دفتر صنایع تجهیزات برقی و الکترونیکی را اخذ نماید.

برای ترخیص کالاهای دارای قابلیت نصب سیم کارت از گمرک، نیاز به شناسه کالا می‌باشد.

ترخیص کالاهای مستعمل و دسته دوم، مشروط به اخذ مجوز فنی از کمیسیون ماده 1 سازمان توسعه تجارت است.

تعرفه گمرکی جهت ترخیص دستگاه کارت‌خوان

کد تعرفه گمرکی برای ترخیص دستگاه‌های کارت‌خوان که ترمینال پرداخت الکترونیکی آن‌ها به‌وسیله کارت‌های اعتباری می‌باشند برابر 84705010 است که دارای حقوق ورودی 15% و اولویت کالایی 25 می‌باشد.

خدمات شرکت سلطان یاقوت در زمینه ترخیص دستگاه کارت‌خوان از گمرک

ترخیص دستگاه کارت‌خوان از گمرک، شامل چالش‌ها و سختی‌های زیادی است که در صورت عدم داشتن تجربه و مهارت کافی ممکن است با شکست و از دست رفتن سرمایه برای تاجران و بازرگانان مواجه شود. برای جلوگیری از این مشکلات، استفاده از خدمات شرکت‌های معتبر مانند شرکت سلطان یاقوت برای راهنمایی و همراهی در تمام مراحل ترخیص کالا توصیه می‌شود. این شرکت با تعهد کامل از ابتدای مسیر ترخیص دستگاه کارت‌خوان از گمرک تا رسیدن کالا در مقصد مورد نظر شما، همراه و راهنمای شما عزیزان خواهد بود. برای کسب مشاوره رایگان و همچنین همکاری با متخصصان ترخیص کار زبده و کاربلد این شرکت،می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل نمایید.

تلفن های تماس: 09121995406 – 02128111034